SABİM’e 15 yılda 25 milyon başvuru

Alo 184 Sıhhat Bakanlığı İrtibat Merkezine (SABİM), 15 yılda yapılan müracaat sayısı 25 milyona ulaştı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya nazaran, 2004’te kurulan SABİM’e geçen yıl 17 bini acil yardım talebi olmak üzere toplam 5,5 milyon müracaat yapıldı. Bu yılın birinci dört ayında ise 1,2 milyon davet yanıtlandı.

SABİM 2018 Faaliyet Raporuna nazaran müracaatların yüzde 82’si başvurulan ay içerisinde tahlile kavuşturulurken, yüzde 18’i ilgili merkez ve taşra teşkilatına sevk edildi.

Başvuruların yarısı bilgi alma gayeli, yüzde 22’si hastane randevusu, yüzde 21’i şikayet, yüzde 4’ü talep, yüzde 2’si acil yardım ve yüzde 1’i teşekkür gayeli yapıldı.

“Sağlık sisteminin geliştirilmesi için bilgiler tahlil ediliyor”

Sağlık Bakanlığına bağlı tüm kuruluşlarda sunulan sıhhat hizmetinin faal, verimli, hakkaniyete uygun ve şeffaf hale getirilmesi, yaşanan aksaklıkların tespit edilmesi ve kısa müddette müdahale edilerek giderilmesi hedefiyle kurulan SABİM, 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veriyor.

Sağlık alanındaki taleplerin, tekliflerin, problemlerin ve teşekkürlerin değerlendirildiği bir platform olan SABİM, bakanlık ve vatandaşlar ortası köprü görevi görüyor.

SABİM operatörleri, gelen müracaatların kaydını aldıktan sonra çözümleyiciye ulaştırıyor. Mevzunun aciliyet sırasına nazaran çözümleme süreci yönetiliyor ve mümkün olan en kısa müddette tahlile kavuşması sağlanıyor.

Başvurular, “Acil Yardım, Bilgi Alma, Merkezi Tabip Randevu Sistemi (MHRS), Organ Bağışı, Salgın Hastalık Bildirimi, Sığınmacı/Mülteci Sıhhat Hizmeti, Ulusal Olağandışı Durumlar, Teklif, Şikayet, Talep, Teşekkür” olarak 14 başlıkta ve 114 alt başlıkta değerlendirmeye alınıyor.

SABİM üzerinden toplanan bilgiler, sıhhat hizmetlerinin geliştirilmesi için ayrıntılı biçimde tahlil ediliyor. Fonksiyonelliği ile dünyada örnek gösterilen SABİM’i birçok ülkeden Sıhhat Bakanları ve heyetler ziyaret ediyor.

Nasıl başvuruluyor?

Sağlık sistemiyle ilgili rastgele bir talep, teklif, sorun ve teşekkür için SABİM Alo 184 sınırı aranarak, toplumsal medya üzerinden “@sagliklicozum” adresine ulaşılarak, e-posta, faks kanalları kullanılarak yahut şahsen üniteye gidilerek müracaat yapılabiliyor.

SABİM çalışanları ayrıyeten Bakanlık resmi toplumsal medya hesaplarından yapılan paylaşımların yorum kısmına yazılanları da takip ediyor ve vatandaşlara bu kanal üzerinden de ulaşarak takviye sağlıyor.

Kaynak: AA

Başa dön tuşu