Sigorta acenteleri ortak akıl masasında buluştu

BURSA (DÜNYA) – Sigorta acenteleri, BTSO konut sahipliğinde düzenlenen toplantıda daldaki son gelişmeleri kıymetlendirdi. BTSO İdare Heyeti Üyesi Muhsin Koçaslan, TOBB Sigorta Acenteleri İcra Komitesi (SAİK) Lideri Levent Korkut, TOBB SAİK Lider Yardımcısı Süleyman Özer, Halk Sigorta Genel Müdürü Bülent Karan, BTSO Meclis Üyeleri Ayhan Gençal ve Serkan Köroğlu, 53. Komite Lideri Remzi Çalışkan, TOBB Sigortacılık Müdürü Mevlüt Söylemez, SAİK üyeleri ve bölüm temsilcilerinin iştirakiyle gerçekleştirilen toplantıda dalın yeni sıkıntıları ve tahlil teklifleri üzerinde durularak, bölüm olarak alınması gereken tedbirler görüşüldü.

“Sigortacılık yüksek büyüme potansiyeline sahip”

BTSO İdare Konseyi Üyesi Muhsin Koçaslan, Türkiye’nin genç nüfusu ve dinamik iktisadıyla sigortacılık bölümünde yüksek bir büyüme potansiyeline sahip olduğunu söyledi. Yanlışsız stratejiler ve faaliyetlerle kelam konusu potansiyelin kıymetlendirilmesi gerektiğini tabir eden Koçaslan, “BTSO olarak bölümün gelişimine yönelik ortak akıl anlayışı ile çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Başta sigorta acentelerinin KOBİ statüsüne alınarak KOSGEB takviyelerinden faydalanması konusu olmak üzere dalımızın önünü açan birçok düzenlemede Odamızın teşebbüsleri belirleyici faktörlerden biri oldu. Önümüzdeki süreçte de kesimin meselelerinin aktif bir halde tahlile kavuşturulması ismine her türlü dayanağı vermeye devam edeceğiz” dedi.

“Acenteler en ehil satış kanalı olmaya devam edecek”

Teknolojinin gelişmesi ve dijitalleşme ile birçok kesimde dönüşüm yaşandığını belirten TOBB SAİK Lideri Levent Korkut, “Tüm bu gelişmelere karşın ne bugün ne de gelecekte sigortacılık kesiminde sigorta acentelerinden daha uzman bir satış kanalı olmayacak” diye konuştu. Bursa ve Türkiye genelinde halihazırda acente taşıma kapasitesinin üzerinde acente bulunduğunu tabir eden Korkut, üretim kanalı manasında acente dışında öteki bir satış kanalına muhtaçlık bulunmadığına da vurgu yaptı.

Haksız rekabetle mücadele

Sektördeki haksız rekabeti önlemek emeliyle TOBB SAİK bünyesinde değerli çalışmalar gerçekleştirdiklerini kaydeden Korkut, “Göreve geldiğimiz günden bu yana kesimde haksız rekabete yol açan ekran dağıtma, brokerlar, faturamatikler ve buna benzeri yapılarla uğraş ediyoruz. Yetkisiz ve hukuksuz satış yapan tüm yapılarla çaba etmeye devam edeceğiz” halinde konuştu.

“Durgunluk devirlerinde tahsilat riskleri artıyor”

Halk Sigorta Genel Müdürü Bülent Karan, kurumsal sigorta tüketicileri için ekonomik gelişmelere bağlı olarak farklı risklerin ortaya çıktığını söyledi. Bilhassa ekonomik sakinlik periyotlarında tahsilat risklerinin arttığını vurgulayan Karan şunları söyledi; “Piyasada alacakların tahsilinde yaşanan zorluklar, alacak sigortalarının değerini artırıyor. Dünya genelinde yaklaşık 3 trilyon dolarlık ticari alacak sigortalanmaktadır. Ülkemizde de ticari alacak sigortalarında son 10 yılda döviz bazlı olarak iki kat bir büyüme kelam konusu. Bu büyümeye karşın ticari alacak sigortaları hayat dışı sigorta kesiminin fakat binde 5’ine karşılık geliyor. Çocuklarımızın geleceğinden başlayarak araçlarımızı, konutumuzu, iş yerlerimizi sigortaladık. Artık sıra ticari alacaklarımızı sigortalatmaya geldi.”

16 bin sigorta acentesi faaliyet gösteriyor

TOBB Sigortacılık Müdürü Mevlüt Söylemez, konuşmasında sigorta acentlerine ait değerli datalar paylaştı. Türkiye genelinde yaklaşık 16 bin sigorta acentesinin bulunduğunu söz eden Söylemez, bölümde yaklaşık 40 bin kişinin istihdam edildiğini söyledi. Türkiye’deki sigorta acentesi taşıma kapasitesi aralığının 8.500 ile 11.500 ortasında olduğunu tabir eden Söylemez, “Taşıma kapasitesi üzerinde acente varlığımız bulunmasına karşın sigorta alabilecek mevcut kapasitenin yüzde 38’ini kullanabiliyoruz. Sigorta alabilecek durumda olmasına karşın ulaşılamayan 30 milyon insan var” dedi. Söylemez, Bursa’da ise 653 sigorta acentesinin faaliyet gösterdiğini belirterek, kentte 1 milyon 163 bin potansiyeli sigortalı sayısı olduğunu kaydetti.

Başa dön tuşu