Silkar Madencilik, bu yıl iki mermer ocağını devreye almayı planlıyor

Gelişen teknolojilere paralel olarak dijital altyapı yatırımlarının devam ettiğini ve Türkiye’de doğal taş dalındaki ERP ve CRM dahil, tüm süreçleri bulut üzerinden takip ettiklerini kaydeden Silkar Madencilik İdare Konseyi Lideri Erdoğan Akbulak, “Teknolojik yatırımlarımızın yanı sıra hammadde kaynaklarına olan yatırımlarımız da devam ediyor. Biri Yunanistan’da olmak üzere bu yıl iki mermer ocağını devreye almayı planlıyoruz” dedi.

Çin’de bir mozaik üretim tesisi ve Bilecik’te iki üretim tesisiyle müşterilerin gereksinimlerine yanıt verdiklerini aktaran Erdoğan Akbulak, 1994 yılında kurdukları Akdo Intertrade Co. firmasının da ABD’de perakendeciler kanalıyla dizayna dayalı eserleri AKDO markasıyla müşterilere sunduğunu söyledi. 400’den fazla bayiyle Connecticut ve San Francisco depolarından müşterilere 48 saatte teslimat yaptıklarını belirten Akbulak, “Bayi kanalının yanı sıra mimar, iç mimar ve son müşterilere daha geniş eser gamını gösterebilmek açısından Manhattan’da bin metrekarelik bir AKDO showroomuz bulunuyor” diye konuştu.

Firmalarının AKDO markasıyla Türkiye’de doğal taş dalında yer alan tek Turquality firması olduğunu bildiren Akbulak, bu nedenle tasarım, marka ve inovasyona daima yatırım yaptıklarını iletti. 2018 yılında, üzerinde uzun mühletten beri çalıştıkları ve AKDOLAM olarak isimlendirdikleri ‘hafif taş panel’ projesini geliştirdiklerini duyuran Akbulak, doğal taşı çok hafif ve sağlam hale getirerek, taşın farklı kullanım alanlarını ortaya çıkardıklarını aktardı.

“ABD’de 10 yıl garanti verecek duruma geldik”

Ayrıca iki yıldır dış cephe kullanımı için üzerinde çalıştıkları Alüminyum Honeycomb’lu lamine taş panellerin 2.5x120x300 santimetre ebatlarında test ve sertifikasyon süreçlerini geçtiğini lisana getiren Erdoğan Akbulak, “Bu eser için ABD pazarında 10 yıl garanti verecek duruma geldik. Eserimiz, zelzele dahil her türlü iklim şartlarına karşı sağlam yapısıyla öne çıkıyor” tabirlerini kaydetti.

Öte yandan 2018’de başta Çin olmak üzere birçok pazarda daralma ve satış kaybı yaşadıklarını tabir eden Erdoğan Akbulak, bu nedenle Ar-Ge faaliyetleri sonucunda taşa yeni kullanım alanları açarak salt fiyat rekabetinden kurtulmak istediklerini iletti. Geleceği inovatif ve dizayna dayalı eserlerle şekillendirmeye çalıştıklarını belirten Akbulak, “Bu yıl ABD’nin en büyük tasarım fuarı olan New York’taki ICFF fuarına ABD’li bir mimar/heykeltıraşın tasarladığı mobilya ve aydınlatma elemanlarımızla katılıyoruz” formunda konuştu.

Başa dön tuşu