Suriyelilere plaj yasağına ret

Antalya’nın Gazipaşa ilçesinde belediye meclisi tarafından haziran ayı toplantısında Suriyelilerin plajlara alınmamasıyla ilgili oy çokluğuyla kabul edilen ve akabinde meclise iade edilen karar, temmuz ayı meclis toplantısında oy çokluğuyla reddedildi.

Gazipaşa Belediye Meclisi temmuz ayı toplantısında, ilçede yaşayan Suriyelilerin plajlara alınmaması istikametindeki geçen ay alınan karar, Belediye Lideri Mehmet Ali Yılmaz tarafından iade edilmesi nedeniyle tekrar görüşüldü.

Toplantıda konuşan CHP’li Belediye Meclis Üyesi Onur Demir, Belediye Lideri Yılmaz’ın sunduğu münasebetler nedeniyle haziran ayında alınan Suriyelilerin plajlara alınmaması kararını kendilerinin de reddettiklerini açıkladı.

İYİ Parti kümesi ismine konuşan Mehmet Yüksel ise geçen ay alınan kararla Türkiye gündemine geldiklerini ve bu türlü bir hususla ülke gündemine geldikleri için YETERLİ Parti olarak gurur duyduklarını söyledi.

Yüksel, “Antalya bölgesi turizm kenti olduğu için Suriyelilerin bu bölgeye girmesi yasaktır. Ayrıyeten Suriyelilerin, Suriye’nin kuzeyinde boşalttığı topraklarda bugün PYD var. Bu da Suriyeliler o bölgeyi boşalttığı için olmuştur. Hiçbir millet kendi milletinin içine başıboş insanları almaz. ÂLÂ Parti kümesi olarak biz bu kararımızın ardındayız.” diye konuştu.

Konuşmaların akabinde yapılan oylamada, önerge CHP’li üyelerin kararını değiştirmesi sonucu oy çokluğuyla reddedildi.

Gazipaşa Belediye Lideri Mehmet Ali Yılmaz, yaptığı açıklamada, ilçelerindeki Suriyeliler’den rahatsızlığın kesin olduğunu, bunun yalnızca deniz kenarında değil, kent merkezinde de yaşandığını savunarak, evvelki toplantıda çekimser oy kullandıktan sonra hukuka terslik taşıdığı için kararı meclise iade ettiğini söyledi.

Yılmaz, “Bugün de meclisimiz bu kararı reddetti. Daha evvel bu Suriyeliler konusunda alınan karar geçersizdir. Lakin Suriyeliler konusunda bir rahatsızlık var. Bunun da yalnızca belediyemizin alacağı tedbirlerle giderilmesi mümkün değil. Vatandaşlarımızı kim rahatsız ederse etsin onun karşısındayız. Zabıtamız, polisimiz bu mevzuda gereğini yapar. Ayrıyeten bununla ilgili bir karar olmasına gerek olmadığını düşünüyorum.” dedi.

Gazipaşa Belediye Meclisinin haziran ayı toplantısında gündem dışı görüşülen “Suriyelilerin plajlara alınmaması” önergesi, CHP ve YETERLİ Parti’li meclis üyelerinin oylarıyla kabul edilmiş lakin daha sonra Belediye Lideri Mehmet Ali Yılmaz tarafından karar meclise iade edilmişti.

Kaynak: AA

Başa dön tuşu