Taksilerde kısa mesafeye indi-bindi ücreti de çözüm olmadı

Taksilerde bilhassa kısa aralıklarda yolcu alınmamasına tahlil olarak getirilen indi-bindi fiyatı tahlil olmadı. Vatandaşlar ve tüketici dernekleri, taksicilerin kısa aralıkta yolcu almamayı sürdürdüğünü, bu durumun bilhassa sabah ve akşam saatlerinde, turistik ve kalabalık bölgelerde ağırlaştığını belirtiyor.

Taksiler konusunda lisana getirilen şikâyetlerin başında gelen kısa arada yolcu almama sorununa tahlil olarak 2017’de uygulanmaya başlayan ve hâlihazırda 10 TL olan indi-bindi fiyatına birinci devirde tüketicilerden önemli itirazlar gelse de kısa ara ve gibisi sorunların tahliline katkı sunacağı düşünülmüştü.

Ancak ortadan geçen müddette taksicilerin kısa arada indi-bindi uygulamasına karşın yolcu almamayı sürdürdüğü belirten vatandaşlar, sorunun tahlili noktasında bir gelişme sağlanamadığını kaydediyor.

Vatandaşlar, bilhassa sabah ve akşam saatlerinde (işe gidiş ve iş çıkışı), turistlerin bulunduğu ve kalabalık bölgelerde, yağmurlu havalarda tüm ısrarlara karşın taksicilerin istisnalar hariç yolcu almamayı sürdürdüğünü vurguluyor.

Bu alanda kesin tahlil talep eden vatandaşlar, kontrollerin ve cezaların artırılması, yolcu almayanlara caydırıcı cezaların getirilmesini talep ediyor.

“Taksici müşteriyi istediği yere götürmemezlik yapamaz”

Tüketici Müracaat Merkezi Onursal Lideri Aydın Ağaoğlu, hiçbir taksicinin, “arabayı teslim edeceğim, değişime gidiyorum” diye bir mazereti olmayacağını belirterek, “Bankaya 16.50’de girdiğinizde size ‘banka kapandı, çıkın’ diyemezler. 17.00’de yahut 1-2 dakika kala kapı kilitlenir, içerideki müşterilerin süreci bitene kadar beklenir. Yahut marketler 22.00’de kapanıyorsa siz içerideyseniz ve 22.02’de kasaya gittiğinizde hizmet verilmemesi üzere bir şey olamaz.” dedi.

Ağaoğlu, “Taksiciler, genelde müşteriyi aldıktan ve gideceği yeri öğrendikten sonra değişime gideceğini söylüyor. Taksici, aracına binen müşteriyi istediği yere götürmek zorunda. Fakat burada işçiler değil yüksek gelir hedefleyen plaka sahipleri kabahatli.” diye konuştu.

Yaklaşık 30 yıl evvel taksi plakalarının açık artırmayla satışa çıkarıldığını, o günden bu yana sisteme yeni plaka girmediğini lisana getiren Ağaoğlu, “Yaklaşık 18 bin civarında tahditli plaka var İstanbul’da. Bunun bir tertibe girmesi lazım. Piyasada rekabet olması gerekiyor.” tabirlerini kullandı.

Ağaoğlu, plaka sahiplerinin taksi sürücülerinden yüksek gelir beklediğini, günlük bedelle çalışan sürücülerin bu yüzden daha fazla para kazanma hırsına sahip olduğunu belirterek, bu sürücülerin hangi kaidelerde çalıştığının da denetlenmesi gerektiğini savundu.

“Aracın değişim saatiyse müşteriyi ya hiç almamalı, aldıysa götürmeli”

Tüketiciyi Müdafaa Derneği (TÜKODER) Genel Lideri Aziz Koçal, kısa araya gidecek yolcuların alınmaması sorununa tahlil olarak indi-bindi fiyatının getirildiğini belirterek, kendilerinin bu uygulamaya birinci günden beri karşı çıktıklarını söyledi.

Koçal, “Bu uygulama dahi sıkıntıya tahlil olmadı. Kısa aralıkta yolcu alınmaması sorununa ait şikâyetler her geçen gün artarak devam ediyor.” diye konuştu.

Taksicilerin bilhassa 14.00-16.00 saatleri ortasında sürücü değişimi gerekçesiyle gideceği yeri beğenmediği yolcuları almadığını lisana getiren Koçal, “Bu bahisteki badireleri şahsen ben dahi yaşıyorum. Taksici araç bekleyen yolcunun yanında duruyor, onu alıyor, gideceği yeri duyduğunda beğenmiyorsa değişime gittiğini söylüyor.” dedi.

Koçal, taksicilerin bu türlü bir hakkı olmadığının altını çizerek, şu sözleri kullandı:

“Eğer değişime gidiyorsa hiç durmayacak yahut yolcuyu aldığında gideceği yeri duymadan ‘Ben şuraya gidiyorum yol üzeriyse alabilirim.’ diyecek. Bu taksicinin ana hizmeti, bu hizmeti sunmuyor ya da ayıplı sunuyor. Ayrıyeten taksi plakalarının tahditli olmaması gerektiğini düşünüyoruz. Bize nazaran taksicilik kurallarını yerine getiren herkes aracıyla bu işi yapabilmeli yahut öteki tahliller getirilmeli. Kontroller ve cezalar artırılmalı.”

Kaynak: AA

Başa dön tuşu