TEB: Yeni eczacılık fakülteleri açılmasın

Türk Eczacıları Birliğince (TEB), mevcut eczacı sayısının fazlalılığına dikkati çekilerek, eczacılık fakültelerinin sayısının artması nedeniyle istihdam sorunu yaşanacağı gerekçesiyle yeni fakültelerin açılmaması talep edildi. 

TEB’den yapılan açıklamada, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Eczacılık Fakültesinin kurulmasıyla Türkiye’deki eczacılık fakültesi sayısının 50’ye yükseldiği belirtildi.

Eczacılık fakültesi sayısının 2001’de 8 olduğu hatırlatılan açıklamada, şu sözler kullanıldı:

“Bu artış akıl almazdır, neden mi? Türkiye İlaç ve Tıbbi Aygıt Kurumu 2018 yılı datalarına nazaran eczane açılabilecek yer sayısı 1867. Her yıl 2 bine yakın öğrenci eczacılık fakültelerinden mezun oluyor. YÖK’ün 2019-2020 yılı eczacılık fakülteleri için belirlediği kontenjan 3 bin 524. Sıhhat Bakanlığı Sıhhatte İnsan Kaynakları 2023 Vizyonu’na nazaran 2023 yılında eczacı gereksinimi 32 bin 900.

Halihazırda eczacı sayısı 37 bin 761. Görüldüğü üzere tartışmaya açık olmayan bu sayısal bilgiler, durumun vahametini gözler önüne seriyor.”

Devlet-vakıf fark etmeksizin yeni eczacılık fakültelerinin açılmaması istenen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Öğretim elemanı eksik, altyapısı bilimsel çalışma yapmaya uygun olmadığı halde açılmış olan eczacılık fakülteleri, bünyesinde bulundukları üniversite ve sanayi iş birliği ile Ar-Ge merkezlerine dönüştürülmelidir. Bu türlü bir imkan bulunmaması halinde kapatılmalıdır. Eczacılık fakültesi kontenjanları belirlenirken ülkenin kaynakları, dalın iş gücü muhtaçlıkları göz önüne alınmalıdır. 

Kontenjanlar ivedilikle azaltılmalıdır. Yükseköğretim Kurumları İmtihanı’nda eczacılık alanına muvaffakiyet sırası kaidesi getirilmeli ve birinci 60 bine giren öğrenciler eczacılık fakültelerine yerleştirilmelidir.”

Açıklamada, eczacıların önemli istihdam sorunu yaşayacağı belirtilerek, “Gelecekte eczacılık alanında işsizlik baş gösterdiğinde plansızca açılan eczacılık fakültelerinden mezun olacak genç arkadaşlarımız hepimizin sorumluluğunda. Bu sebeple tarafların birbirini dinlemesi, atılacak adımlarda birbirinden takviye alması, birebir masa etrafında oturma faziletini göstermesini önemsiyoruz. Bahisle ilgili tüm tarafların teklif ve görüşlerinin dikkate alınmasıyla oluşturulacak bir yol haritasının kıymetini bir sefer daha yineliyoruz.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Kaynak: AA

Başa dön tuşu