Teknosa, elektronik devlerini İstanbul’da ağırladı

Sabancı Holding iştiraklerinden Teknosa, 2012 yılından beri üyesi olduğu ve yıllık 20 milyar Euro’luk cirosu ile dünyanın en büyük elektronik satın alma kümesi olan Euronics’in üye ve iş ortaklarını İstanbul’da buluşturdu.

Teknosa Genel Müdürü Bülent Gürcan’ın mesken sahipliğinde yapılan Euronics’in yıllık toplantısında Almanya’dan Birleşik Arap Emirlikleri’ne, Fransa’dan Rusya’ya 35 ülkeden 180 elektronik perakende başkanı, elektronik dalındaki tüm paydaşlar için gelecek vizyonunu masaya yatırdı. Toplantıda yapılan seçim sonucunda da Teknosa Genel Müdürü Bülent Gürcan, ikinci kere Euronics idare konseyine girdi.

Euronics İstanbul toplantısının açılışında yaptığı konuşmada Euronics ile 2012 yılından bu yana devam eden stratejik iş birliğinin karşılıklı olarak olumlu paha sağladığına değinen Teknosa Genel Müdürü Bülent Gürcan, “Türkiye pazarının genç nüfusu ve yeni teknolojilere süratli adapte olması sayesinde kıymetli bir büyüme potansiyeli var. Teknosa olarak değişen tüketici eğilimlerine paralel olarak bu potansiyeli omnichannel (çoklu kanal) yapımızla yakalıyor; bu doğrultuda hem Türkiye’ye hem de dünyaya örnek olacak hizmetler geliştiriyoruz.” dedi.

“Türkiye en dinamik pazarlardan biri”

Türkiye’de omnichannel stratejisi ile tüketicinin alışveriş seyahatinin haritasını çıkardıklarını belirten Gürcan, Türkiye’nin e-ticaretteki potansiyelini iştirakçilerle paylaştı. Gürcan; “Geleneksel satışlar yani mağaza satışları piyasaya hakim. Batı Avrupa’da elektronik eserlerdeki online satış hissesi yüzde 25 civarında. Türkiye’de ise bu oran hala yüzde 5. Bu tablo, online satışların potansiyelini, büyümeye katkısının artacağını gösteriyor. Ayrıyeten, online kanalın toplam hacimde hissesi küçük olmasına karşın tüketicileri etkileme ve mağazalardaki satışları tetikleme konusunda halihazırda büyük bir gücü var” dedi.

Euronics International Lideri Hans Carpels ise; “Geçtiğimiz devir, Euronics için değerli tohumlar ektik. Üyelerimiz ve iş ortaklarımızla orijinal iş birliklerine imza attık. Data idaresi ile birlikte öbür inovasyon önceliklerimize karar verdik. Yıllık toplantımızı birinci kere Türkiye’de yapmamız da çok manalı oldu. Türkiye pazarı, Euronics bölgeleri içinde en dinamik, inovasyonlara en süratli adapte olan pazarlardan biri. Teknosa da dijital altyapısı, yaygın ağı ve geniş müşteri portföyü sayesinde teknoloji perakendeciliğinde yol haritamızı çizerken güçlü bir iştirak sağlıyor. Teknosa’nın bilhassa omnichannel ile yarattığı tecrübe, tüketicinin nabzını tutma kabiliyeti ve data idaresi konusundaki çalışmaları kümemizin içindeki farklı ülkelere örnek oluyor” sözlerini kullandı.

Teknosa bir defa daha Euronics idare kurulunda

Toplantılar esnasında 3 yılda bir yapılan idare heyeti seçimi de gerçekleştirildi. Seçimler sonucunda Almanya, Fransa, İtalya, Polonya, İspanya, Birleşik Arap Emirlikleri ve İsviçre ile birlikte Türkiye de idare konseyinde yer aldı ve Teknosa Genel Müdürü Bülent Gürcan bir kere daha İdare Şurası Üyesi seçildi. Euronics idare konseyinde olan Teknosa, önümüzdeki periyotta de dünya elektronik perakende dünyasında kelam sahibi olacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu