Tekstil mühendisliği seçene asgari ücret kadar burs

İstanbul Dokumacılık ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB), İstanbul Hazır Giysi ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) ve İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği (İDMİB) öncülüğünde bir ortaya gelen 12 ihracatçı birliği ve Türkiye Dokuma Sanayi Patronları Sendikası (TTSİS) ile Yüksek Öğretim Şurası (YÖK), Türkiye’de dokumacılık ve deri mühendisliğinin algısını yükseltmek ve öğrencilerin bu kısımları daha çok tercih etmelerini sağlamak için üniversitelerle el ele verdi.

Üniversite imtihanında birinci 20 bine giren öğrencilerin dokuma mühendisliğini seçmesi durumunda minimum fiyat meblağında karşılıksız burs verilmesini öngören protokol, Ankara’da dokumacılık, hazır giysi, deri ihracatçı birlikleri ve dokuma sanayi patronları sendikası ile YÖK ortasında imzalandı.

Tekstil, hazır giysi, deri ihracatçı birlikleri ve dokuma sanayi patronları sendikası ile YÖK ortasında imzalanan protokolün merasiminde konuşan Yükseköğretim Konseyi Lideri Prof. Dr. Yekta Saraç, “Protokol kapsamında marifet yetkinliği yüksek mezunlarımız iş dünyasına kazandırılacak ve birebir vakitte üniversite-sanayi işbirliğinin gelişmesine değerli katkılar sunulacak. Dokuma ve Deri Mühendisliğini tercih eden öğrencilerimize gerekli kuralları sağlamaları halinde pahalı bölüm temsilcileri tarafından eğitim bursu verilecek ve istihdam garantisi sağlanacak. Öğrencilerimiz için işyeri eğitimlerinin artırılması, staj eğitimlerinin geliştirilmesi konularında kesim temsilcilerimizle işbirliklerimiz de devam edecek” dedi.

Protokolü dokumacılık dalı adına İTHİB Lideri Ahmet Öksüz, hazır giysi bölümü adına İHKİB Lideri Mustafa Gültepe ve deri bölümü ismine İDMİB Lideri Mustafa Şenocak imzaladı. Yaptıkları ortak açıklamada dokuma, hazır giysi, deri üretim, istihdam ve ihracatta Türkiye iktisadı için hayati kıymeti olduğunun altı çizdi.

Yaklaşık bir milyon şahsa istihdam sağlayan ve 2018’de toplam 30 milyar dolara yakın ihracata imza atan üç kesimin en değerli probleminin nitelikli iş gücü olduğu vurgulanan açıklamada, şu görüşlere yer verildi:

“Nitelikli mühendise gereksinim var”

“Katma kıymetli üretimi ve verimliliği artırmak için eğitimli iş gücü hayati değer taşıyor. Başka taraftan dünyada üretim teknolojileri süratle Sanayi 4.0’a evriliyor. Türkiye’nin dokuma, hazır giysi ve deri dalındaki rekabet gücünü ve oyun kurucu rolünü sürdürebilmesi için bir yandan mevcut alt yapıyı yeni teknolojilere entegre ederken, öbür taraftan da Sanayi 4.0 tabanlı tesislerin süratle kurulması gerekiyor.

Hem verimliliği artırmak hem de bölümü Sanayi 4.0’a uyumlu hale getirmek için güzel yetişmiş nitelikli mühendislere gereksinim var. Halbuki Türkiye’de dokumacılık mühendisliğine ilgi her geçen yıl azalıyor. 2018’de öğrenci yerleştirilen 13 dokumacılık mühendisliği fakültesindeki 542 kontenjanın yalnızca 228’i doldu. Yalnızca üç fakültenin yüzde 100 doluluk oranına ulaştığı 2018’de, dokuma mühendisliğini tercih eden en başarılı öğrenci sıralamada 90 binlerde yer aldı. Bu negatif algıyı değiştirmek ve nitelikli dokuma mühendisleri yetiştirmek için dal üzerine düşeni yaparak elini taşın altına koydu. Kesimin gelecek vizyonu ile örtüşmeyen tablonun, yaklaşık bir yıllık hazırlık sürecinin akabinde imzalanan protokolle değişeceğine ve bu yıldan itibaren dokuma mühendisliğine ilginin artacağına inanıyoruz.

Başarılı öğrenciye iş garantisi

YÖK ile imzaladığımız protokole nazaran üniversite imtihanında birinci 20 bine giren öğrenciler, dokumacılık mühendisliğini tercih etmesi halinde her ay net taban fiyat fiyatında karşılıksız burs alacak. 20–50 bin ortasında olan adaylar net minimum fiyatın yüzde 70’i, 50–80 bin ortasındaki adaylar ise net taban fiyatın yüzde 50’si oranında karşılıksız burs imkânından yararlanacak. Eğitim sürecinde çalışma hayatına hazırlanabilmeleri için öğrencilere işletmelerde uzun devirli staj imkanları sunulacak. Ayrıyeten başarılı öğrencilere iş garantisi verilecek.”

Projeyi destekleyen birlikler

Tekstil ve deri mühendisliğinin algısını yükseltecek projeye takviye veren ihracatçı birlikleri şunlar:

Hazır giysi ihracatçı birlikleri:
İstanbul Hazır Giysi ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB)
Akdeniz Hazır Giysi ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (AKİB)
Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB)
Ege Hazır Giysi ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (EHKİB)
Uludağ Hazır Giysi ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (UHKİB)

Tekstil ihracatçı birlikleri:
İstanbul Dokuma ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği’nin (İTHİB)
Akdeniz Dokuma ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (ATHİB)
Ege Dokuma ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (ETHİB)
Güneydoğu Anadolu Dokuma ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (GATHİB)
Uludağ Dokuma İhracatçıları Birliği (UHKİB)

Deri ihracatçı birlikleri:
İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçı Birliği (İDMİB)
Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçı Birliği (EDMİB)

Başa dön tuşu