81 ilde düzenlenen ‘Trafik’ toplantılarında ilave tedbirler planlandı

İçişleri Bakanlığı koordinesinde 81 vilayette düzenlenen “Trafik Değerlendirme” toplantılarında önümüzdeki periyotta trafikte alınacak ek önlemler planlandı.

İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya nazaran, Bakanlık koordinesinde 81 vilayette “Trafik Değerlendirme” toplantıları gerçekleştirildi. Valiler başkanlığında yapılan toplantılara, vilayet jandarma kumandanları, vilayet emniyet müdürleri, trafikten sorumlu ünite amirleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Toplantılarda araç sayısının artmasına karşın karayollarında alınan trafik önlemleri sayesinde yılın birinci altı ayında ölümlü trafik kazalarındaki yüzde 31’lik azalış, trafik kazalarına bağlı can kayıplarında yüzde 35,2’lik olumlu düşüşle sonuçlanan önlemlerin güzelleştirilmesi ve önümüzdeki devirde trafikte alınacak ek yeni önlemler planlandı.

Yaya öncelikli trafik uygulaması, emniyet kemeri kullanımı, seyir halinde cep telefonu kullanımı, makas, drift, motosiklet şoförlerinde kask kullanımı ve yöntemsiz çakar lamba kullanımı konusunda gelinen son noktanın ele alındığı toplantılarda, trafik konusunda vatandaşları bilinçlendirme ve bilgilendirme için hayata geçirilen ömür tünellerinin 60 vilayette yaygınlaştırılması bahisleri görüşüldü.

Toplantılarda ayrıyeten sürat ihlali, yandan ve geriden çarpma, ışık ihlali sonucu meydana gelen kazalar üzere kaza tiplerinin tahlili yapılırken, her vilayet için kaza tedbire planlarının güncellenmesi ve bu planların eksiksiz uygulanması istendi.

Kaynak: AA

Başa dön tuşu