TFF’den yeni Kulüp Lisans ve FFP Talimatı

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), kıymetli değişiklikler yaptığı Kulüp Lisans ve Finansal Fair Play (FFP) Talimatı’nı yürürlüğe soktu.

Yenilenen talimatla Türk futbolunda yeni bir devir başladı. Yeni talimatnameyle 14 Ocak 2016’daki Kulüp Lisans ve Finansal Fair Play Talimatı yürürlükten resmen kalktı.

Yeni hususların eklendiği ve birtakım hususların düzenlendiği talimata nazaran, TFF, dönemlik denetlemeden sonra her gruba harcama limiti getirecek.

Yürürlüğe giren talimatnameyle Muhteşem Lig kulüpleri 2020-2021 futbol döneminden itibaren 1 Haziran-31 Mayıs özel hesap devrine geçecek. Kadro harcama limitleri ise 2019-2020 dönemi için TFF tarafından 2 Eylül 2019’da duyurulacak. Kulüpler orta transfer devrinde bu limite uymak zorunda kalacak.

Kulüpler, bağımsız kontrol şirketlerince incelenecek. TFF de yıl uzunluğu kulüpleri denetleyecek.

Transfer yasağı ve takım sınırlaması geldi

TFF, yeni talimatnameyle kulüplere transfer yasağı ve takım sınırlaması cezaları da verebilecek.

İhtar, para ve puan silme cezalarının yanı sıra kulüpler belirlenen harcama limitine uymazsa transfer yasağı ve takım sınırlandırmasıyla da karşılaşabilecek.

Belirlenen harcama limitinin aşılması durumunda, kulüplere şu cezalar verilecek:

Yüzde 5’e kadar aşılırsa: İhtar

Yüzde 6-10 aşılırsa: Takım sınırlaması

Yüzde 11-15 aşılırsa: Transfer yasağı

Yüzde 16-20 aşılırsa: 1 puan silme cezası ve transfer yasağı, takım sınırlaması ve para cezası yaptırımlarından biri yahut birkaçının uygulanması

Yüzde 21-25 aşılırsa: 2 puan silme cezası, buna ek olarak transfer yasağı, takım sınırlaması ve para cezası yaptırımlarından biri yahut birkaçının uygulanması

Yüzde 26 ve üstü aşılırsa: 3 puan silme cezası, buna ek olarak transfer yasağı, takım sınırlaması ve para cezası yaptırımlarından biri yahut birkaçının uygulanması.

Kaynak: AA

Başa dön tuşu