Toros Tarım, 2018’de ihracatını yüzde 30 artırdı

Temelleri 1974 yılında atılan ve odağında ziraî faaliyetlerin yer aldığı çok sayıda eser ve hizmeti bünyesinde bulunduran Tekfen Ziraî Sanayi Kümesi çatısı altında faaliyetlerini sürdüren Toros Tarım, fabrikalarında ürettiği amonyum nitrat (AN), kalsiyum amonyum nitrat (CAN), diamonyum fosfat (DAP) ve kompoze (NPK) gübrelere ek olarak, organomineral ve suda eriyebilen özel gübrelerin de üretim ve satışını gerçekleştiriyor.

Toros Tarım olarak, çiftçinin her türlü bitki besin unsuru muhtaçlığını tek elden karşılayabildiklerini bildiren Toros Tarım Genel Müdürü Mehmet Sadıkoğlu, “Türkiye’nin her noktasına ulaşan geniş bayi ve yetkili satıcı ağına sahibiz. Gübre ambalajlamasında kullanılan torba üretimini de kendi bünyemizdeki, yılda 33 milyon torba üretim kapasiteli özel tesislerimizde gerçekleştiriyoruz” diye konuştu.

Gübre üretimi ve pazarlamasının yanı sıra limancılık hizmetlerine odaklı olarak da faaliyet gösterdiklerini aktaran Sadıkoğlu, Toros Tarım olarak, İstanbul Sanayi Odası tarafından 2018 yılı için açıklanan Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu içinde 70’inci sırada yer aldıklarını paylaştı.

“Pazar kurallarındaki radikal değişimlere ahenk sağladık”

Firma olarak, 2018 yılının ikinci yarısında döviz kurlarında yaşanan yüksek hareketliliğe karşın başarılı bir yılı geride bıraktıklarını kaydeden Mehmet Sadıkoğlu, “Uzun yıllar uzunluğu edindiğimiz birikim ve tecrübenin yanı sıra dinamik idare yapımız ile yıl boyunca pazar kaidelerinde meydana gelen radikal değişimlere muvaffakiyetle ahenk sağladık” dedi.

Verimliliği artırma gayretlerinin, şartların zorlaştığı bu devirde sürat kesmeden ilerlemelerine yardımcı olduğunu söyleyen Sadıkoğlu, “Sürdürülebilir büyüme, operasyonel harikalık ve daima gelişim amaçları doğrultusunda sergilediğimiz gayretler, 2018 yılında şirketin Milletlerarası Gübre Sanayi Birliği (IFA) tarafından verilen Protect & Sustain sertifikasını Türkiye’de alan birinci firma olmasını sağladı. Kelam konusu sertifika, şirketimizin iş sıhhati ve güvenliği, etraf, eser güvenliği ve emniyet alanlarında, yasal zorunluluğun da üzerine çıkan yüksek standartlara sahip olduğunu belgeliyor” halinde konuştu.

Toros Tarım olarak, 2018 yılında gübre eser portföylerine bor katkılı 25.5.10 kompoze ve MAP gübresi, Toros Organomix Solucan Gübresi, CalMag ve suda çözünebilir NPK pazarında yeni içeriklere sahip iki yeni marka ile fide üretim torfu da eklediklerini belirten Mehmet Sadıkoğlu, çiftçinin her türlü yeni bitki besin unsuru gereksinimini tek elden karşılayabilmesi maksadıyla çalıştıklarını vurguladı.

Pazar potansiyelinde artış beklenen organik ve organomineral gübre pazarlarında büyüme maksadıyla Gönen Yenilenebilir Enerji’nin yüzde 70’ini satın aldıklarını açıklayan Sadıkoğlu, “Satın alma sürecinin tamamlanmasının akabinde ek bir yatırımla organomineral gübre üretimine de başlanacak. Böylelikle Toros Tarım, iki yıl evvel girdiği organomineral pazarındaki kapasitesini büyütürken, eser portföyüne organik gübreyi de ekleyerek çiftçilerin bu muhtaçlıkları da karşılanacak” tabirlerini kaydetti.

Ar-Ge merkezi ziraî verimlilik maksadıyla çalışıyor

Mersin üretim tesisi bünyesindeki yeni yerleşkesinde çalışmalarına devam eden Ar-Ge merkezlerinde 2018 yılında somut ilerlemeler gerçekleştirildiğini lisana getiren Mehmet Sadıkoğlu, Ar-Ge merkezinde ziraî verimliliğe katkı yapacak yeni eserlerin geliştirilmesine öncelik verildiğini söyledi.

Ar-Ge merkezlerinde 33 kişilik bir takımın misyon aldığını bildiren Sadıkoğlu, “Merkezimizin maksatları ortasında Toros Tarım’ın bitki besleme alanında portföyünü çeşitlendirecek yeni eserler geliştirilmesine ek olarak; mevcut eserlerin uygunlaştırılması, üretim süreçlerinin geliştirilmesi, optimizasyon, üretimde güç tasarrufu ve çevresel tesirlerin azaltılması üzere hususlar da yer aldığından, bu hususlardaki TÜBİTAK projelerine öncelik veriliyor” diye konuştu.

Bor katkılı gübre geliştirdi

Gübrenin depolarda beklerken kalite kaybına uğramaması/tozlaşmaması için gerekli harici ve dahili katkı hususları olan antikek ve stabilizatörlerin geliştirilmesi ile ilgili çalışmalarının devam ettiğini paylaşan Mehmet Sadıkoğlu, “Öte yandan Türkiye, kayda paha bor rezervlerine sahipken, birtakım bölgelerin topraklarında bor kıtlığı yaşanması üzerine, özelikle Karadeniz Bölgesi’nde belirlediğimiz çay alanlarında bor katkılı gübre geliştirilerek, epeyce başarılı tarla denemeleri gerçekleştirdik” dedi.

Yeni jenerasyon gübreler üzerine çalışmalar gerçekleştirdiklerini lisana getiren Sadıkoğlu, şöyle devam etti: “Gerek sera gazı salımlarına tesiri gerekse yeraltı sularındaki kirliklerin önlenmesi ve bitkinin gübreden ve topraktan en verimli azot emilimini de sağlamasını amaçlayarak, üre üzere gübrelerde azot salımını yavaşlatan yeni jenerasyon gübreler üzerine çalışmalarımız devam ediyor. Merkezimizde organomineral gübreler ve bu gübrelerdeki organik husus ölçüsünün artırılması ile mevcut eserlerimizin geliştirilmesine yönelik çalışmalarımıza da devam ediyoruz. Tüm bu çalışmalarımızla birlikte bir Ar-Ge serası kurma çalışmalarımızı da başlatarak, yeni geliştirilen eserlerin tarladan evvel kendi bünyemizde deneme sonuçlarını elde ederek, daha süratli yol almayı planlıyoruz.”

Başa dön tuşu