Tredin, Nissan’ı da portföyüne ekleyecek

Fransız Treves firması ve Diniz Holding paydaşlığıyla 2000 yılında Bursa’da kurulduklarını belirten Tredin Oto Donanım Genel Müdürü Mehmet Selam “Otomotiv bölümü için araç iç giydirme, ses izolasyon eserleri, iç trim kesimleri, taban ve bagaj halısı ve motor izolasyon modülleri üretiyoruz” dedi. Selam, uzun yıllardan beri Toyota, Oyak Renault, Hyundai, Ford, Tofaş/Fiat ve Honda’ya üretim yaptıklarını söyledi.

Tredin Türkiye, global ölçekte 17 ülkede 23 farklı üretim tesisi 600 milyon euro’luk cirosu olan ve 1836’dan beri faaliyet gösteren Treves Küme içerisindeki ikinci büyük üretim tesisi. 460 çalışanla 24 bin metrekarelik alana sahip tesisinde üretim yapan Tredin, bünyesindeki lokal Ürün&Proses Geliştirme Merkezi ile de üretimin yanı sıra kendi ‘know-how’unu geliştiriyor. Türkiye’de üretim yapan tüm ana endüstrilere eser veren Tredin, üretiminin yüzde 30’unu Fransa, İngiltere, İspanya, Romanya, Portekiz, Fas, Rusya, Almanya, Meksika, Slovenya ve Japonya’daki araç üreticilerine ihraç ediyor.

2017’den bu yana Jaguar için de üretiyor

Uzun yıllardan beri Toyota, Oyak Renault, Hyundai, Ford, Tofaş/Fiat ve Honda’ya üretim yaptıklarını anlatan Tredin Oto Donanım Genel Müdürü Mehmet Selam, 2017 yılından bu yana Jaguar’a da üretim yapmaya başladıklarını, bu yıl içinde de Nissan’a ihracata başlayacaklarını duyurdu. Yılda 10 milyon adet kesim üretim kapasitesine sahip olduklarını belirten Selam, bu yıl sonunda yüzde 30’u ihracat geliri olmak üzere 300 milyon liralık ciro elde edeceklerini aktardı.

Mehmet Selam, “Makroekonomik nedenlerden ötürü satış adetlerimizde bir ölçü düşüşler oldu. Sene başında yaptığımız stratejik plan çalıştayında şirket olarak bu devri en verimli biçimde geçirmek ismine planlarımı revize ettik ve geleceğe inançla bakacağımız bir yol haritası oluşturduk. Mühendislik ve metot çalışmalarına tartı vererek tüm alanlarda kalite ve verimliliği artırmaya odaklandık. Yeni devreye aldığımız projeler ile karlılık ve verimlilik maksatlarına yıl sonu itibariyle ulaşmayı hedefliyoruz” dedi.

Hammadde bazında yerlilik oranlarının yüzde 80’i bulduğunu söz eden Mehmet Selam, müşterileri ile birlikte çalışarak ithal olan eserleri yerlileştirme çalışmalarına öncelik verdiklerini anlattı.

Öte yandan firma içinde akustik eserlerin tasarımı, geliştirmesi ve test edilmesine yönelik çalışmalar yürüttüklerini belirten Selam, bu kapsamda eserlerin bilgisayar dayanaklı modellerinin oluşturulması, oluşturulan modellerin tahlil edilmesi, prototip üretimi ve bu prototip eserlerin test edilerek doğrulanması, eser doğrulama testlerinin gerçekleştirilmesi üzere Ar-Ge faaliyetleri de yürüttüklerini, önümüzdeki yıl bakanlık onaylı Ar-Ge Merkezi statüsüne ulaşmayı planladıklarını lisana getirdi.

Mehmet Selam, yeni projelerin devreye alınması ve verimlilik çalışmaları kapsamında bu yıl 2 milyon euro civarında yatırım öngördüklerini bildirdi.

İnovatif eserler üzerinde çalışıyor

Tredin olarak eser portföyünün büyük kısmını oluşturan akustik eserlerin tasarımı, geliştirmesi ve test edilmesine yönelik çalışmalar yürüttüklerini anlatan Mehmet Selam, bilhassa Avrupa Birliği’ne paralel olarak güncellenen Motorlu Araçların ve Değiştirilebilir Susturucu Sistemlerinin Ses Düzeyleri ile İlgili Tip Onayı Yönetmeliği’ne nazaran uygun eserler tasarlanmasına odaklandıklarını vurguladı.

Selam, bu kapsamda değişken yoğunluklu araç ön panel altı sessizleştirici geliştirilmesi, tartı azalmasına rağmen ses izolasyonu performansını arttıran sünger materyalli motor bölmesi izolatörleri geliştirilmesi ve sünger yoğunluğu azalmasına rağmen birebir ses izolasyonu sağlayan lakin daha hafif izolatör kesim geliştirilmesi üzerinde çalıştıklarını lisana getirdi.

2025’e yönelik vizyonu yalın harikalık ve pazarda liderlik

2025 vizyonlarını, “Sürdürülebilir yalın harikalık ile odak pazarda önder olmak” halinde açıklayan Mehmet Selam, bu gayeye ulaşmak için EFQM Harikalık modeli, Toyota üretim sistemi ve yalın sistem uygulamaları ile daima düzgünleştirme kültürünü şirket bünyesinde tüm alanlarda hayat biçimi haline getirdiklerinin altını çizdi.

Selam, “Özellikle stratejik idare modeli sistemimiz ve aktif operasyon idaresi dalda âlâ uygulama örnekleri ortasında gösterilmektedir. Ayrıyeten aralıksız sürdürdüğümüz AR-GE yatırım ve faaliyetlerimiz için çalışan eser, proje ve proses mühendisliği bölümlerimizle 5 yıllık stratejik planımız dahilinde eserler ve üretim süreçlerimizde (otomatik sınırlar, anlık bilgi takip yazılımları, çağdaş üretim araçları gibi) geleceğin yüksek teknolojisini Sanayi 4.0 adımları olarak takip ediyoruz” değerlendirmesini yaptı.

Başa dön tuşu