TürkAkım alım terminalinin yüzde 80’i tamamlandı

Rus güç şirketi Gazprom, TürkAkım doğal gaz boru sınırı projesi kapsamında Türkiye’nin Trakya kıyısındaki Kıyıköy’de yer alan alım terminalinde inşaatın yüzde 80’ninin tamamlandığını bildirdi.

Gazprom’dan yapılan yazılı açıklamada, şirket idare şurasının TürkAkım ve Kuzey Akım 2 projelerinde gelinen son durumu değerlendirdiği belirtildi.

Her iki projenin inşaatında da takvim doğrultusunda ilerleme sağlandığı kaydedilen açıklamada, “Kuzey Akım 2 projesinin yüzde 59’luk kısmını oluşturan toplam 1450 kilometrelik boru çizgisi Baltık Denizi’ne döşendi.” bilgisi paylaşıldı.

TürkAkım projesinde ise Karadeniz’de boru çizgisi sistemi suram sürecinin tamamlandığının anımsatıldığı açıklamada, “Türkiye’nin Trakya kıyısındaki Kıyıköy’de yer alan alım terminalinde inşaatın yüzde 80’i tamamlandı.” sözüne yer verildi.

Gazprom’dan bir müddet evvel yapılan açıklamada, TürkAkım’da birinci gaz sevkiyatının yıl sonuna kadar başlamasının planlandığı bildirilmişti.

Rus gazını Türkiye ve Avrupa’ya taşıyacak TürkAkım doğal gaz boru çizgisi, her biri yıllık 15,75 milyar metreküp kapasiteye sahip iki çizgiden oluşacak.

Kaynak: AA

Başa dön tuşu