Türkiye’de saç ekim ekonomisi 1 milyar doları geçti

Dış Ekonomik Bağlar Heyeti (DEİK) Sıhhat Komite Üyesi ve Esteworld Saç Ekimi ve Plastik Cerrahi Sıhhat Kümesi İdare Konseyi Lideri Dr. Servet Terziler, Türkiye’de saç ekiminin ortalama 2-2 bin 500 euro bandında olduğunu söyledi.

“Türkiye’de sıhhat turizmi son 9-10 yıldır her geçen sene yükselen ivme ve trendle artan bir noktada. Bunun en büyük tesirlerinden birisi Türkiye’de hakikaten sıhhat turizmi kaliteli veriliyor.” diyen Terziler, “Avrupa’da sıhhat çöktü. Afrika ve Rusya’da aslında çağdaş sıhhat hizmetleri çabucak hemen sıfıra yakın. Dünyada çağdaş sıhhat hizmeti alabileceğiniz ülke Amerika. Dünya sıhhat hizmetine aç. Bu çok düzgün kıymetlendiren Türk doktorları ve özel sıhhat yatırımların Türkiye’de 1980’lerden itibaren süratle yapılması. Türkiye’de âlâ markalar meydana getirdi. Türkiye genel sıhhat, göz, diş, kulak burun boğazda estetik ve saç ekiminde kendi alanında ayrıntı markalar oluşturdu.” yorumunu yaptı.

Türkiye’nin sıhhat hizmetini Avrupa standartlarında sunarak dikkatleri üzerine çektiğine vurgu yapan Terziler, saç ekim hizmetinin dünyanın en değerli ve en güç işlerinden biri olduğunu hatırlattı.

Dr Terziler şöyle devam etti: “Türkiye standardının üzerinde bir kalite ile dünyada yapılan saç ekimini 3’te 1 fiyatına sunduğu vakit ne oluyor denilmeye başlandı. Türkiye’den çıkan eserler kaliteli olduğu için ağızdan ağıza pazarlama ile Türkiye her geçen yıl artan bir ivme yakalamaya başladı. Birinci başlarda Türkiye’de Araplar saç ektirmeye başladı lakin bilhassa son 3 yıldır Türkiye’de saç ektiren Avrupalı sayısı Arapların 4-5 katına çıktı. Bilhassa İspanya, Hollanda, Belçika, İngiltere ve Fransa üzere kıta Avrupası nın Türkiye’ye ağır bir halde saç ekim ve estetik cerrahisinde akın akın gelişler başladı.” Terziler, İsveç, Norveç ve Danimarka üzere ülkelerinden gelen hastaların Türkiye’de bilhassa popo silikonu yaptırdığını belirtti.

“Dünyada sıhhat turizminin bedeli 200 milyar doların üzerinde”

Terziler, “Türkiye’de tabiplerimiz riski göze alma yetenekleri güzel olduğu için ve olayları yaptıkça hekimlik sanatı süratle ilerledi ve operasyonlar uygun fiyata yapıldığı için hastalar artmaya başladı.” halinde konuştu. Bilhassa sıhhat turizminde merdiven altı yerlerin saç ekimini tehdit ettiğini belirten Terziler, şunları kaydetti:

“Merdiven altı yerlere bakıldığında bu kavram ikiye ayrılması lazım. Birincisi ruhsatı olmayan hijyene dikkat edilmeyen, saçma sapan yerlerde saç ekimi yapılıyor. İkincisi ise başka branşlarda olmayan sıhhat kümesi ve hastane kendisi saç ekimi yapmadığı halde odasını yahut odalarını ehil olmayan insanlara saç ekimi yaptırmak için verdiği anda orada saç ekim terörü başlıyor. O hizmeti veren insanların hiçbir yatırımı olmadığı için hastane hastane dolaşıyorlar. Ben bunlara yerli çantacı diyorum. Bunlar maalesef kalite konusunda denetim edilemediği için Türkiye’nin sıhhat alanında kalitesini bozuyorlar. Sıhhat Bakanlığının ve belediyelerin kontrolleri hızlandırıp bu noktada Türkiye’nin sıhhat turizmine ivme verecek yanlışsız hizmet metotların kurgulanması ve takviye olunması konusunda hareketlerin olacağını düşünüyorum.
Bizim kendi branşımızda yurt dışı çantacısı olarak söz ettiğim hemşireler Avrupa ülkelerinde saç ekiyorlar. Burada Türkiye’ye gelecek döviz engelleniyor. Zira paranın yüzde 80-90’ı orada kalıyor ve Avrupa’ya gidildiğinde bizim yaptığımız ayrıntılı işler oradaki hemşireler tarafından öğrenilmesine taban hazırlanıyor. Birinci başlarda 8-9 bin euro olan saç ekimi Avrupa’da şu anda 4-5 bin eurolara kadar geriledi. Makas gitgide kapanıyor. Türkiye’de saç ekimi ortalama 2-2 bin 500 euro bandında. Geçen yılki datalara bakıldığı vakit Türkiye saç ekiminde 1 milyar doların üzerinde hacim var. Bunu hakikat bir biçimde yönetirsek artar. Yanlışsız bir formda yönetemezsek yok olması kelam konusu.”

Terziler, dünyada sıhhat turizmi kıymetinin 200 milyar doların üzerinde olduğunu belirterek, “Türkiye’de sıhhat turizm hacmi 2,5 milyar dolar olduğu biliniyor. Bu pastanın en büyük kısmını Amerika ve Hindistan alıyor.” tabirlerini kullandı. Terziler, Hindistan’ın spa turizmi, ruhsal detoks ve meditasyon üzere spiritüel sıhhat alanlarında yeterli olduğunun altını çizdi.

Başa dön tuşu