Türkiye’den BM’deki YPG/PKK skandalına kınama

Türkiye, Birleşmiş Milletlerin (BM), terör örgütü PKK/PYD/YPG güdümündeki kelamda SDG’ye komutanlık eden PKK teröristi “Ferhat Abdi Şahin” ile üyelerin bilgisi dışında bir ortaya gelerek “Eylem Planı” imzalamasını, BM ismine son derece vahim gelişme olarak niteledi ve şiddetle kınadı.

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, BM Çocuklar ve Silahlı Çatışma Özel Temsilcisi Virginia Gamba’nın, PKK teröristi “Ferhat Abdi Şahin” ile BM’nin Cenevre Ofisi’nde üyelerin bilgisi dışında bir ortaya gelerek muahede imzalamasının şiddetle kınandığı bildirildi.

Açıklamada, “Gamba’nın terör örgütü PKK/PYD/YPG güdümündeki kelamda SDG’ye komutanlık eden PKK teröristi ‘Ferhat Abdi Şahin’ ile BM’nin Cenevre Ofisi’nde üyelerin bilgisi dışında bir ortaya gelerek ‘Eylem Planı’ imzalaması, BM ismine son derece vahim bir gelişmedir, şiddetle kınıyoruz.” sözüne yer verildi.

“Eli kanlı terör örgütünü muhatap alması asla kabul edilemez”

Türkiye’nin, kelam konusu gelişme üzerine BM makamları nezdinde derhal gerekli teşebbüslerde bulunduğu vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Terörle gayrette ön sırada bulunması gereken BM’nin, bir terör örgütüyle muahede yapması hiçbir halde izah edilemez. Bu durum tıpkı vakitte BM’nin terörizmle ilgili aldığı kararların şahsen BM tarafından açık bir ihlalidir.”

BM’nin terör örgütü PKK/PYD/YPG’nin çocuklara karşı zorla silah altına alma dahil en ağır insancıl ve milletlerarası hukuk cürümlerini işlediğini teyit etmesinin, terör örgütünün sicilinin bir kez daha gözler önüne serilmesi bakımından değerli olduğuna işaret edilen açıklamada, “Ancak BM’nin bu sorunu çözmek için eli kanlı terör örgütünü muhatap alması asla kabul edilemez.” değerlendirmesinde bulunuldu.

BM, merasimle mutabakat imzalamıştı

BM, “SDG” ismini kullanan terör örgütü YPG/PKK ile “bünyesindeki çocuk savaşçıları bırakması” için resmi merasimle muahede imzalamıştı.

BM’den yapılan açıklamada, “SDG’nin, bu mutabakatla çocukları savaşçı olarak kullanmamayı, bünyesindeki kız ve erkek çocuklarını belirleyerek ayırmayı ve bu mevzuda tedbirler almayı taahhüt ettiği” bildirilmişti.

BM raporuna nazaran, YPG/PKK, 2016’da bünyesinde 46 çocuk savaşçı bulundururken, bu sayı 2017’de yaklaşık 5 kat artarak 224’e çıkmıştı.

Kaynak: AA

Başa dön tuşu