Türkiye’den KKTC’nin önerisine destek

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, “KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Kıbrıs Adası etrafındaki hidrokarbon kaynaklarının araştırılması ve işletilmesine yönelik Kıbrıs Türk tarafının hazırladığı yeni bir kapsamlı iş birliği teklifini Birleşmiş Milletler (BM) aracılığıyla Kıbrıs Rum tarafına bugün sunduğu öğrenilmiştir. Bu iş birliği teklifini memnuniyetle karşılıyor ve tam dayanak veriyoruz.” tabirleri kullanıldı.

Öneride, Kıbrıs Türklerinin ve Kıbrıslı Rumların, Ada’nın eşit ortakları olarak, eşit haklara sahip oldukları hidrokarbon kaynakları konusunda, gelir paylaşımı dahil iş birliği yapmalarını ve bu kaynaklardan eş vakitli olarak birlikte yararlanmalarının öngörüldüğü belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Kabulü halinde bu teklif, iki taraf ortasında yeni bir iş birliği periyodu başlatacak, bölgesel barış, istikrar ve iş birliğinin gelişimine katkıda bulunacak ve Kıbrıs meseleninin tahlili için de uygun bir taban yaratacaktır. Bu nedenle BM ve Avrupa Birliği (AB) dahil ilgili tüm taraflara ve bilhassa garantör ülkelere, bu kıymetli fırsatı değerlendirmeleri, kelam konusu iş birliği teklifine dayanak vermeleri ve Ada’daki iki tarafı hidrokarbon kaynakları konusunda iş birliğine teşvik etmeleri davetinde bulunuyoruz.”

Açıklamada, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de kendi kıta sahanlığı haklarınının yanı sıra Kıbrıs Türklerinin Ada’nın doğal kaynakları üzerindeki eşit haklarını korumak konusundaki kararlılığının tam olduğu vurgulanarak, “Bu çerçevede Kıbrıs Türklerinin kelam konusu hakları garanti altına alınıncaya kadar, bu hakları korumak konusundaki kararlı ve unsurlu duruşumuzu devam ettireceğimizi bir defa daha memleketler arası toplumun dikkatine getirmek isteriz.” tabirine yer verildi.

Akıncı’dan ortak komite önerisi

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, BM Kıbrıs Özel Temsilciliği aracılığıyla, Rum başkan Nikos Anastasiadis’e hidrokarbonlar konusunda ortak komite kurulması tarafında bugün yeni bir teklif sunmuştu.

Akıncı’nın yeni önerisi, hidrokarbon konusunun bir gerginlik ve çatışma alanı olmaktan çıkarılıp verimli bir iş birliği alanına dönüştürülmesini amaçlıyor.

Öneri iki toplumdan eşit sayıda üyenin iştirakiyle oluşacak komitenin BM nezaretinde olmasını, ayrıyeten AB’nin de gözlemci olarak yer almasını içeriyor. Ortak komitenin yapısı, amaçları ve çalışma yolunu belirleyen teklif, ayrıyeten bir fon oluşturulmasını ve fondan nasıl yararlanılacağı üzere ayrıntıları da kapsıyor.

KKTC Cumhurbaşkanı’ndan Anastasiadis’e yeni hidrokarbon önerisi

Kaynak: AA

Başa dön tuşu