Türkiye’nin yüzde 17’si korunan alan olacak

Türkiye ve içinde bulunduğu bölgenin ekosistem bütünlüğü ile biyolojik çeşitliliğinin korunması maksadıyla 2023 yılına kadar korunan alanlar ülke yüzölçümünün yüzde 17’sine ulaştırılacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, yaptığı açıklamada, Birleşmiş Milletler (BM) Biyoçeşitlilik ve Ekosistem Hizmetlerinde Hükümetlerarası Bilim Siyaseti Platformu’nun yayınladığı son rapora nazaran gelecekte global manada 1 milyondan fazla tıbbın yok olma tehlikesi altında olduğunu söyledi.

Aynı araştırmaya nazaran geçen on yılda Avrupa’daki kara çeşitleri nüfusunun yüzde 42 azaldığını aktaran Kurum, çok avlanma nedeniyle dünyanın en kalabalık bölgesi olan Asya-Pasifik’te kullanılabilir balık stoklarının da sıfıra inebileceğini belirtti.

Kurum, Afrika’da 305 bin 7754 kilometreden fazla arazinin doğal kaynakların çok kullanımı, erozyon, tuzlanma ve kirlilik nedeniyle bozulduğunu lisana getirdi.

“Türkiye, acil muhafaza altına alınması gereken sıcak noktaları barındırıyor”

Türkiye’nin ise birçok ülkeye nazaran etraf müdafaa ve korunan alanlar bağlamında uzun müddettir verilen büyük emekler sayesinde değerli bir noktaya geldiğini anlatan Kurum, şöyle konuştu:

“Taraf olduğumuz Barselona Mukavelesi (Akdeniz’in Kirliliğe Karşı Korunması Sözleşmesi) ve bağlı protokol ile 18 özel etraf, müdafaa bölgesi ilan edildi. Bu temelde 2009-2014 yılları ortasında Global Etraf Fonu takviyeli ‘Türkiye’nin Deniz ve Kıyı Müdafaa Alanları Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi’, Bakanlığımızca yürütüldü ve pek çok hareket planı, idare planı ve bölgesel siyasetler geliştirilerek koruma-kullanma istikrarına ait Akdeniz Havzası’na özel bir ‘korunan alanlar ağı’ oluşturuldu. Türkiye, dünyadaki 37 farklı bitki coğrafyasından Avrupa-Sibirya, Akdeniz ve İran-Turan olmak üzere üç farklı bitki coğrafyası bölgesinin kesişme noktasıdır. Dünyada biyolojik çeşitlilik açısından güçlü ve acil muhafaza altına alınması gereken 34 sıcak noktanın üçü de (Kafkasya, Akdeniz, İran-Anadolu) yeniden ülkemiz sonları içerisinde bulunuyor. Bu özellik ile Türkiye, dünyada Güney Afrika ve Çin ile birlikte üç sıcak nokta barındıran üç ülkeden birisidir. Ülkemizin yaklaşık yüzde 9’u korunan alan statüsündedir. Bakanlığımız her yıl korunan alanlarını yüzde 20 arttırarak 2023 yılı itibariyle korunan alanları ülke yüzölçümünün yüzde 17’sine ulaştırmayı hedeflemektedir.”

Millet bahçelerinin sayısı arttırılacak

Bakanlığın, bugüne kadar Türkiye ve içinde bulunduğu bölge için verdiği emeğin bundan sonra devam edeceğini, Türkiye ve içinde bulunduğu bölgedeki korunan alanların kapasitesini düzgünleştirmek ve geliştirmek gayesiyle bir dizi aksiyonda bulunacağını söz eden Kurum, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Bölgesel takviyelerden ve iş birliğinden yararlanmak emeliyle AB entegrasyon öncesi yatırım fonlarına ‘korunan alanlar, iklim değişikliği ve ekosistem temelli planlama’ çerçevesinde projeler hazırlanmıştır ve karşılıklı kıymetlendirme sürecine geçilmiştir. Kentlerin içerisinde ve periferinde yer alan korunan alanların sayılarının arttırılması, niteliklerinin uygunlaştırılması yerleşim alanlarının iklime karşı dirençli ömür ortamları sağlamaları açısından kıymetlidir. Kentsel ısı adalarının da tesirleri bu prosedürler ile azaltılabilir. Bu nedenle oluşturulacak millet bahçelerinin sayısının arttırılması ve ekolojik rehabilitasyona muhtaçlık duyulan alanlar bu bağlamda ele alınmaktadır.”

Korunan alanlar ile ilgili olarak planlama çalışmalarının “Ekosistem Temelli Planlama” olarak tekrar ele alınmasına ait çalışmalar yapıldığını aktaran Kurum, kelamlarını şöyle tamamladı:

“Korunan alanların yer aldığı Büyükşehir Belediyeleri ile tüm vilayet ve ilçe belediyelerimizin hem planlama hem de uygulama bağlamında yeşil alt yapı ve ekosistem hizmetleri ile ilgili olarak bilgilendirilmeleri ve desteklenmeleri sağlanacak. Korunan alanlarda bisiklet kullanımının arttırılarak emisyonun azaltılması hedefiyle Köyceğiz-Dalyan, Fethiye-Göcek, Kaş-Kekova-Patara ve Datça-Knidos Özel Etraf Muhafaza Bölgeleri ile Bodrum-Milas-Yatağan Doğal Sit Alanları’nda bisiklet yolları üretimi işine başlanılmıştır.”

Kaynak: AA

Başa dön tuşu