“Uçan kale” Türkiye’ye kazandıracak

Türk Silahlı Kuvvetlerinin taktik ulaştırma kabiliyetlerini artıran “uçan kale” A400M, öteki ülkelere verilecek hizmetler ve uçağın yeni müşterileriyle Türkiye’ye kazandıracak.

A400M uçaklarının Türkiye’ye teslimatı sürüyor.

Türkiye’nin, Hava Kuvvetlerinin taktik ulaştırma misyonları muhtaçlığının karşılanması maksadıyla dahil olduğu ve Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından yürütülen A400M Projesi kapsamında 8’inci uçak, üretildiği İspanya’nın Sevilla kentinde tamamlanan test ve kabul faaliyetlerinin akabinde Türkiye’ye getirilerek Kayseri 2’nci Hava Ulaştırma Üs Komutanlığına konuşlandırıldı.

Airbus’ın tesislerinde üretimi yapılan 8’inci uçak, daha evvel Hava Kuvvetleri envanterine alınmış öteki 7 uçağa nazaran daha üst konfigürasyona sahip bulunuyor. Uçak, Hava Kuvvetlerini güçlendirip, ülke savunmasına katkı sağlayacak.

Türkiye, A400M uçağı projesinde Almanya, Belçika, Fransa, İngiltere ve İspanya ile birlikte 6 iştirakçi ülke ortasında yer alıyor. Türkiye, toplam 10 adet A400M uçağını 2022 yılı başına kadar envanterine katacak.

Yerli katkıyla gökyüzünde

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ), iştirakçi ülkelerin havacılık sanayileri ile birlikte uçağın tasarım ve üretiminde ülkelerin aldığı uçak ölçüsü oranında sorumluluk üstleniyor.

A400M uçağının Ön Orta Gövde, Art Gövde Üst Kısmı, Paraşütçü Kapıları, Acil Çıkış Kapısı, Art Üst Kaçış Kapağı ve Kuyruk Konisi üzere ana yapısal komponentlerin yanı sıra en kıymetli uçuş denetim yüzeylerinden olan Kanatçık (Aileron) ve Hız Frenlerinin (Spoiler) tasarım ve üretimi TUSAŞ mühendis ve teknisyenleri tarafından gerçekleştiriliyor.

A400M uçağında AMSL firmasının alt yüklenicisi olan Euro Prop International (EPI) konsorsiyumu (Rolls-Royce, MTU, Snecma and ITP) tarafından tasarlanmış özgün turboprop bir motor olan TP400 motoru kullanılıyor. Motor konusunda EPI’nın alt yüklenicileri ortasında TUSAŞ Motor Sanayi AŞ (TEI) de yer alıyor.

Diğer ülkelerin uçaklarına hizmet verilecek

A400M Projesi kapsamında Türkiye, kabiliyet kazanımlarına da devam ediyor. Uçakların sonuncu konfigürasyonlarına ulaşmasını sağlayacak retrofit (güçlendirme çalışmaları) faaliyetleri 2020 yılından itibaren Kayseri 2’nci Hava Bakım Fabrika Müdürlüğünde gerçekleştirilecek.

Kazanılan kabiliyetle A400M kullanıcısı öbür ülkelerin uçaklarının da retrofit faaliyetlerinin Türkiye’de gerçekleştirilmesi hedefleniyor.

Küresel Servis Dayanağı Mukavelesi imzalanıyor

Proje kapsamında envantere giren ve girecek uçaklarının lojistik gereksinimlerinin karşılanması hedefiyle gelecek ay Global Servis Takviyesi Mukavelesi imzalanarak yürürlüğe girecek.

Sözleşmeyle, Airbus tarafından iştirakçi ülkelerin ortak gereksinimleri ile ülkelere özel lojistik muhtaçlıklar göz önüne alınarak lojistik takviye hizmeti sağlanacak.

Yeni müşteri hedefi

Geçen hafta imzalanan Tekrar Düzenleme Kontrat Değişikliği, projenin finansal açıdan rahatlamasını sağlarken, uçakların mukavelede yer alan tüm yetenekleriyle teslim edilmesi ve retrofit takviminin güncellenmesi konusundaki yol haritasına ait düzenlemeleri içeriyor.

Bu gelişme ile bir arada A400M uçağının potansiyel müşterilere ulaşabilmesinin de yolu açıldı.

Kaynak: AA

Başa dön tuşu