Kırkpınar başpehlivanlığını Ali Gürbüz kazandı

658. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin başpehlivanı, rakibi Orhan Okulu’yu finalde yenen Ali Gürbüz oldu.

İki Antalyalı başpehlivan, tezahüratlar eşliğinde çıktıkları çayırda final öncesi evvel yağlandı, akabinde da peşrevleriyle seyirciyi selamladı.

Daha evvel Kırkpınar’da iki defa birbirlerine rakip olan ve birer galibiyetleri bulunan Ali Gürbüz ile Orhan Okulu’nun güreşini, Hüsnü İşveren yönetti.

2015 ve 2018 yıllarının başpehlivanı Orhan Okulu ile 2011 ve 2012 yıllarının başpehlivanı Ali Gürbüz’ün müsabakası, atletlerin birbirini tartmasıyla başladı.

Orhan Okulu’nun kasnaktan tutma uğraşlarını Ali Gürbüz uzun kolları aracılığıyla iterek savuşturdu. Güreşin yirmi dakikası Orhan Okulu’nun uğraşları, Ali Gürbüz’ün savunması biçiminde geçti. Kule hakemliği de güreşin pasif olduğu gerekçesiyle her iki güreşçiye de ihtar verdi.

Bu dakikadan sonra kasnak ve paça dalmaları ile Orhan Okulu güreşe az da olsa hareket getiren isim oldu. Lakin karşılaşma, olağan müddetinde güreş zevkinden uzak bir halde devam etti. Seyirci de vakit zaman güreşin hızlanması için ıslıkladı.

40 dakikalık olağan müddette yenişemeyen pehlivanlar, kendilerini sakladıkları altın puan kısmında daha etkin bir güreş sergilediler.

Güreşin 48. dakikasında rakibi Orhan Okulu’nun paçasına daldığı sırada bu durumdan kurtulan Ali Gürbüz, bir anda künde durumu aldı. Ali Gürbüz, denetimi eline geçirmesi sonrası Orhan Okulu’nun istikrarını bozarak açık düşürdü.

Puanı alarak güreşi kazanan Ali Gürbüz, bu sonuçla 658. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin başpehlivanı oldu.

Başa dön tuşu