Uzungöl’de kaçak yapılar yıkılacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Uzungöl’ün 1983 yılında Ulusal Park ilan edildiğini hatırlatarak, “İmar barışına uygun olmayan yaklaşık 118 yapı var. Bu yapılara ait tebligatları yaptık. Süreç içerisinde imar barışına uygun olmayan yapıların yıkımını gerçekleştireceğiz.” dedi.

Çeşitli incelemelerde bulunmak üzere Uzungöl’e gelen Kurum, gölün etrafında gezerek vatandaşlarla sohbet etti.

İlginç taşlar ve ağaç köklerinden yapılan hayvan figürlerinin yer aldığı müzeyi gezen Kurum, daha sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, Uzungöl’ün 1983 yılında Ulusal Park ilan edildiğini söyledi.

Uzungöl’ün 2003 yılında yaklaşık 30 bin hektara varan Özel Etraf Müdafaa Bölgesi ilan edildiğini belirten Kurum, buranın yılda yaklaşık 2-2,5 milyon turist ziyaretçisiye sahip bir turizm cenneti olduğunu lisana getirdi.

Kurum, şöyle konuştu:

“Osmanlı’dan bugüne tarihimize, kültürümüze uygun olmayan kaçak yapıların da içinde olduğu bir yapılaşma sürecini daima birlikte izliyoruz. Biliyorsunuz Ayder’imize ait bir kentsel dönüşüm sürecini başlatıyoruz. Artık de Uzungöl’ümüzde gerekli incelemeleri yaptık. Tıpkı Ayder’de olduğu üzere vatandaşlarımızla el birliği içerisinde, onlarla omuz omuza buradaki dönüşümü de gerçekleştireceğiz. İmar barışına başvuran yapılar var. İmar barışına uygun olmayan yaklaşık 118 yapı var. Bu yapılara ait tebligatları yaptık. Süreç içerisinde imar barışına uygun olmayan yapıların yıkımını gerçekleştireceğiz.”

“Uzungöl’e iki otopark öngörüyoruz”

Kurum, Uzungöl’ün doğal hoşluklarını ön plana çıkaracak formda çalışma başlatacaklarını söyledi.

Bu uygulamayı Trabzon Büyükşehir Belediyesi ve Çaykara Belediyesi ile yapacaklarını aktaran Kurum, “Bu uygulama kapsamında öncelikli olarak bu kaçak yapıların yıkımı gerçekleşecek. Ardından Uzungöl’ün içinde önemli manada trafik sorunu var. Bu sorunu halledecek bir, tahminen birden fazla otogarı da bölgeye kazandıracağız. Hem girişinde hem de çıkışında olmak üzere iki otopark öngörüyoruz.” diye konuştu.

Uzungöl’ün değerli millet bahçelerinden biri olacağını aktaran Kurum, bu çerçevede gölün etrafındaki yürüme yollarını yenileyeceklerini söyledi.

“Vatandaşımızı mağdur etmeyecek halde kira yardımı verecek formda en kıymetli kentsel dönüşüm projelerinden birini de Uzungöl’de yapacağız.” diyen Kurum, “Çok kısa vakitte özlenen, Osmanlı periyodunda atalarımızın bize emanet olarak bıraktığı tarihi, kültürel alanı da koruyarak gelecek kuşaklara aktarmak istiyoruz.” tabirini kullandı.

Kurum, bir gazetecinin, yapılacak çalışmalarla ilgili sorusu üzerine, “Doğal hoşlukları bozan yapıların yıkımına iki ay sonra başlayacağız. Tebligatlar Valiliğimiz kanalıyla vatandaşlarımıza gönderiliyor. Özellikle gölün etrafındaki yürüme ve bisiklet yollarımız düzenlenecek. Yeniden burada Hazineye ilişkin yerleri büyükşehir belediyemizle birlikte, üzerindeki yapılar temizlenerek buraya uygun yapılaşma kuralları çerçevesinde düzenlemelerimizi yapacağız ve bu söylediğimiz imalatların büyük kısmını da 2020 yılı içerisinde tamamlayıp döneme hazır hale getirmek istiyoruz.” diye konuştu.

Başa dön tuşu