Washington’da kritik zirve: Çavuşoğlu ve Blinken bir araya geldi

Türkiye-ABD Stratejik Sistem II. Bakanlar Toplantısı kapsamında ABD’nin başşehrinde mevkidaşı Blinken ile görüşen Çavuşoğlu, görüşmenin akabinde Washington’daki Türk basın mensupları ile basın toplantısı düzenledi.

Blinken ile görüşmesinde, Türkiye’nin F-16 alım talebi dahil ikili ve bölgesel birçok mevzuyu ele aldıklarını anlatan Çavuşoğlu, toplantının hayli verimli geçtiğini söyledi.

Bakan Çavuşoğlu, Türkiye-ABD Stratejik Sistem toplantılarını kurumsallaştırmak ve yılda en az iki kere toplanmak üzere ABD’ye teklifte bulunduklarını lisana getirdi.

Türkiye-ABD Stratejik Düzenek II. Bakanlar Toplantısı

Türkiye’nin F-16 modernizsyon kiti ve yeni F-16 alım talebini de kapsamlı olarak konuştuklarını söz eden Çavuşoğlu, “Türkiye’nin F-16 talebi ile İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğinin irtibatlı olmadığını, ABD Kongresinin bunları temaslı üzere göstermemesi gerektiğini söylüyoruz” tabirlerini kullandı.

Çavuşoğlu, ABD idaresi kararlı durduğu takdirde ABD kongresinin F-16 konusundaki muhalefetinin aşılabileceğini söyledi.

Görüşmede Suriye konusunu da görüştüklerini anlatan Çavuşoğlu, Suriye’ye tekrar odaklanmak üzere ABD ile işbirliği yapmaya hazır olduklarını lakin ABD’nin daha evvel başta Menbiç Yol Haritası olmak üzere Türkiye’ye verdiği kimi kelamları tutmadığını söyledi.

Bakan Çavuşoğlu, ABD Dışişleri Bakanı Blinken’ı Türkiye’ye davet ettiğini de belirtti.

“Görüşlerimizin büyük oranda örtüştüğünü görmekten mutlu oldum”

Çavuşoğlu, NATO üyeliği sürecindeki ülkelerden İsveç’le ilgili Blinken’a, “Özellikle İsveç’in daha yolun başında olduğunu belirttiğini” söyledi.

Görüşmede, PYD/PKK’ya verilen dayanağın sonlandırılması ve FETÖ terör örgütü konusunda müttefiklik ruhu işbirliği ile hareket edilmesi gereğine vurgu yaptıklarını aktaran Çavuşoğlu, “Görüşlerimizin büyük oranda örtüştüğünü görmekten mutlu oldum.” tabirini kullandı.

Akdeniz ve Yunanistan konusu

“ABD’nin Yunanistan ile münasebetinde dengeyi onların lehine bozduğunu” söyleyen Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Yunanistan’ın silahsızlandırılmış adaların statüsünü ihmal ettiğini ve ABD’nin bu mevzuda rastgele bir itirazı olmadığını tabir etti.

Çavuşoğlu, Akdeniz’deki gelişmeler konusunda şunları söyledi:

“Rum kısmı ABD’den silah alabilecek. Kime karşı? Kıbrıs Türklerine karşı, Türkiye’ye karşı. Kara para aklama konusunda Rum bölümü daha âlâ işbirliği yapmış diye. Husus kara para ise daha farklı teşvikler verilebilir. Bu, dengeyi bozmak demektir. Biz ABD’yi Yunanistan’la bağlarda tekrar istikrarlı olmaya çağırıyoruz.”

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ABD’nin Yunanistan’a F-35 satılması konusunda ise “Biz Yunanistan üzere engelleme siyaseti güden bir ülke değiliz. Biz kendimize güveniyoruz.” tabirlerini kullandı. Çavuşoğlu, bu mevzuda ABD’nin iki NATO üyesi ülke ortasında daha istikrarlı olması gerektiğini hatırlattıklarını vurguladı.

Suriye’deki “tıkanmışlığa” vurgu

Suriye ilgili ABD’nin Özel Temsilci statüsünde bir atamasının olmadığına değinen Çavuşoğlu, ABD’nin Suriye’ye bir Özel Temsilci ataması ve siyasi sürece daha fazla ehemmiyet vermesi gerektiğini söyledi.

Bugüne kadar Suriye ile ilgili kurulmuş sistemlerin fonksiyonelliği konusunda “tıkanmışlık” sıkıntısına işaret eden Çavuşoğlu, Blinken’la görüşmesinde, Suriye’ye tekrar odaklanma ve birlikte çalışma konusunda kimi tekliflerde bulunduğunu belirtti.

Çavuşoğlu Suriye’yle ilgili daha evvel (Münbiç yol haritası, 30 kilometre derinlik üzere konularda) verdiği kelamları tutmayan ABD’ye karşı itimadın zedelendiğini ve YPG/PKK’ya verilen silah takviyesinin sonlandırılması gerektiği hususlarını da görüşmede aktardıklarını tabir etti.

Biden ile şahsî ilişkiler

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Lideri Joe Biden ile ikili bağlantıların yeterli yahut berbat olmasının her vakit birebir derecede alana yansımadığını belirterek, “Bugün ikinci bakanlar toplantısını gerçekleştirdiğimiz stratejik mekanizmayı kurma teklifi aslında Biden’dan geldi.” tabirlerini kullandı.

Çavuşoğlu, “Her görüşmede ve açıklamada Türkiye’nin vazgeçilmez bir NATO müttefiki olduğunu, değerli bir ortak olduğunu da söylüyorlar. Lakin fiiliyatta bu her vakit bu türlü oluyor mu? Bilhassa Suriye’de YPG/ PKK’ya verilen dayanak bakımından söylüyorum. Hayır.” halinde konuştu.

Çavuşoğlu ayrıyeten, ABD tarafından Rusya ve Ukrayna ve bilhassa tahıl muahedesi, arabuluculuk ve esir takası dahil birçok mevzuda Türkiye’ye her vakit olduğu üzere teşekkür edildiğini, gelecek süreçte tahıl muahedesinin devamının kıymetli olduğuna vurgu yapıldığını söyledi.

Başa dön tuşu