Yavuz gemisi, Karpaz açıklarına ulaştı

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’e yolladığı ikinci sondaj gemisi Yavuz’un, Karpaz’daki Zafer Burnu’nun güneyine ulaştığı bildirildi.

Türk Ajansı Kıbrıs’ın (TAK) haberine nazaran, Türkiye’nin “Milli Güç ve Maden Politikası” kapsamında, denizlerdeki arama ve sondaj faaliyetlerinin artırılması emeliyle TPAO’nın satın aldığı sondaj gemisi Yavuz, Karpaz açıklarına ulaştı.

Gebze’den 20 Haziran’da düzenlenen merasimin akabinde yola çıkan Yavuz, gerekli ikmal ve denetimlerin yapılmasının akabinde bir müddettir bekletildiği Mersin-Taşucu’ndan yola çıkmıştı.

Enerji ve Olağan Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, haftasonu yaptığı açıklamada, Yavuz sondaj gemisinin, bir hafta içinde Doğu Akdeniz’de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden (KKTC) alınan ruhsat bölgesinde, Karpaz’da birinci sondajına başlayacağını açıklamıştı.

Daha evvelce o bölgede sismik çalışmalar ve araştırmalar yapıldığını hatırlatan Dönmez, uzmanların tahlillerin sonucuna nazaran bu lokasyona karar verdiğini vurgulayarak, “Yeri delmeden, sondajı bitirmeden bir şey söylemek için erken. Ümit ediyoruz ki, sondajımızda istediğimiz datalara ve kaynağa ulaşırız.” sözlerini kullanmıştı.

Yavuz sondaj gemisi

Türk sondaj gemisi Yavuz’da spor ve sinema salonuyla dinlenme odaları bulunuyor. Gemide tam vakitli bir hekimin vazife aldığı 4 yataklı küçük hastane de yer alıyor.

Maksimum yatak kapasitesi 210 olan Yavuz’da misyonlu Türk işçi, ekseriyetle 21 günlük çalışmanın akabinde bir haftalık müddetle konuta dönüyor. Yabancı işçi ise 28 günde bir müsaade kullanabiliyor.

Elektrik gereksinimini 42 megavat kapasiteli dizel yakıtlı jeneratörlerden karşılayan Yavuz’un, 7,5 milyon litre yakıt kapasitesi mevcut.

Yapımı 2011’de tamamlanan Yavuz, daha evvel Tanzanya, Kenya, Malezya ve Filipinler başta olmak üzere farklı ülkelerde misyon aldı.

Kaynak: AA

Başa dön tuşu