LGS tercih başvuruları yarın başlıyor

Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında lise tercihleri yarından itibaren 12 Temmuz’a kadar yapılabilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından LGS kapsamında 1 Haziran’da gerçekleştirilen merkezi imtihanın sonuçları 24 Haziran’da açıklanmıştı.

LGS tercih ve yerleştirme kılavuzuna nazaran, LGS kapsamında lise tercihleri yarın başlayacak ve 12 Temmuz saat 17.00’ye kadar sürecek.

Milli Eğitim Bakanlığı, bu yıl birinci kez öğrencilerin tercihlerinde rehberlik etmesi emeliyle yüzdelik dilimlerine nazaran tercih robotu hazırladı.

Öğrenciler, bu robotu kullanarak istedikleri yüzdelik dilim aralıklarında hem vilayet hem de ülke seviyesinde okul listelerini ve okullarla ilgili ayrıntılı bilgileri görebiliyor. Robotta okul çeşitleri, vilayet, ilçe ve 2018’e ilişkin yüzdelik dilimlerine nazaran arama yapılabiliyor.

Ortaokulların müdürlükleri, öğrencinin elektronik ortamda onaylanan tercih bilgilerinin iki nüsha çıktısını alıp veliye imzalatacak ve bir nüshasını okulda saklayıp, başka nüshasını veliye verecek.

Merkezi yerleştirmede öncelik

Merkezi yerleştirme, merkezi imtihanla öğrenci alan fen liseleri, toplumsal bilimler liseleri, özel program ve proje uygulayan eğitim kurumları ile mesleksel ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programlarına tercihler doğrultusunda merkezi imtihan puanı üstünlüğüne nazaran yapılacak.

Sınavla öğrenci alan okullarda merkezi imtihan puanının eşitliği halinde sırasıyla Okul Muvaffakiyet Puanı (OBP) üstünlüğüne, sırasıyla 8’inci, 7’nci ve 6’ncı sınıflardaki Yılsonu Muvaffakiyet Puanı (YBP) üstünlüğüne, 8’inci sınıfta özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığına, tercih önceliğine ve öğrencinin doğum tarihine nazaran yaşı küçük olana bakılarak yerleştirme yapılacak.

Tüm öğrenciler lokal yerleştirme tercihi yapacak

Yerel yerleştirme ise okulların çeşidi, kontenjanı, bulundukları yere nazaran oluşturulan ortaöğretim kayıt alanı ile öğrencilerin ikamet adresleri, okul muvaffakiyet puanları ve devam-devamsızlık üzere kriterler göz önünde tutularak yapılacak.

Sınava giren ve merkezi imtihan puanına sahip olan öğrenciler dahil tüm öğrenciler lokal yerleştirme ile öğrenci alan okul tercihinde bulunmak zorunda olacak. Lokal yerleştirme ile öğrenci alan okullar ekranından tercih yapılmaması durumunda, öğrencilere merkezi imtihanla öğrenci alan okullar ile pansiyonlu okullar tercih ekranı açılmayacak.

Özel ortaöğretim kurumlarına ve yetenek imtihanı ile öğrenci alan okullara kesin kayıt sürecini tamamlamış öğrenciler, tercihte bulunamayacak.

Öğrenciler, merkezi imtihan puanı ile öğrenci alan okullar, lokal yerleştirme ile öğrenci alan okullar ve pansiyonlu okullar olmak üzere üç kümede tercih yapabilecek.

Merkezi imtihana girmeyen öğrenciler ise lokal yerleştirme ile öğrenci alan okullar ve pansiyonlu okullar olmak üzere iki kümede tercih yapabilecek.

İlk ekran lokal yerleştirme için açılacak

Öğrenciler, birinci olarak lokal yerleştirme ile öğrenci alan okullar ekranından tercihte bulunabilecek. Lokal yerleştirmede tercihlerinden birinci 3 okulu kayıt alanından seçmek kaydıyla öğrenciler en fazla 5 okul tercihi gerçekleştirebilecek.

Tercihlerde, birebir okul tipinden (Anadolu lisesi, Mesleksel ve Teknik Anadolu lisesi, Anadolu imam hatip lisesi) en fazla 3 okul seçilebilecek.

Yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar için tercihlerini yaparak kayıt sürecini tamamlayan öğrenciler, istemeleri halinde merkezi imtihanla öğrenci alan okullar için açılacak merkezi imtihanla öğrenci alan okullar ekranından en fazla 5 okul; pansiyonlu okullar tercih ekranından da en fazla 5 okul olmak üzere toplamda 15 okul tercihinde bulunabilecek.

Yerel yerleştirme tercih ekranındaki “yeşil” renk öğrenci için ikamet adresinin bulunduğu kayıt alanındaki okulları; “mavi” renk komşu kayıt alanında yer alan okulları; “kırmızı” renk ise vilayet içindeki başka kayıt alanları ile vilayet dışındaki kayıt alanlarını tanım edecek.

Nakiller iki periyot sürecek

Geçen yılki LGS yerleştirmelerinde dört periyotta yapılan yerleştirmeye temel nakiller, bu yıl iki devirde yapılacak. Her devirde, merkezi imtihan puanı ile öğrenci alan okullar için en fazla 3, lokal yerleştirmeyle öğrenci alan okullar için en fazla 3, pansiyonlu okullar için de en fazla 3 okul tercihi yapılabilecek.

Yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullara tercihte bulunan ve birinci yerleştirmede tercihine yerleşen öğrencilerin, yerleştirmeye temel nakil tercih devirlerinde kayıt alanından okul ve farklı tıp tercih etme mecburiliği bulunmayacak. Lakin, tercihlerine yerleşemeyen öğrenciler, yerleştirmeye temel nakil tercihlerinde birinci 2 okulu kayıt alanından seçmek kaydıyla en fazla 3 okul tercihinde bulunabilecek.

Yapılan tercihlerde tıpkı okul tipinden en fazla 2 okul seçilebilecek. Öğrenciler, ayrıyeten istemeleri halinde yerleştirmeye temel ikinci nakil müracaat periyodunda mesleksel eğitim merkezlerini de tercih edebilecek.

Sonuçlar 22 Temmuz’da açıklanacak

Bakanlığın takvimine nazaran, özel ortaöğretim kurumlarının kayıt süreçleri, yetenek sınavıyla öğrenci alan okulların iş ve süreçleri ile kayıtları 12 Temmuz’da tamamlanacak.

Özel öğretim kurumlarına kayıt sürecini tamamlayan öğrencilere tercih ekranı açılmayacak. Öğrenciler, tercih mühleti içerisinde kayıtlarını iptal ettirmeleri durumunda tercihte bulunabilecekler.

Yerleştirme sonuçları ise 22 Temmuz’da “http://www.meb.gov.tr ve https://eokul.meb.gov.tr” adreslerinden ilan edilecek.

Kaynak: AA

Başa dön tuşu