Yeni torba yasa geliyor

AK Parti Küme Başkanvekili Mehmet Muş, iktisat yüklü yeni bir torba yasanın detaylarını açıkladı.

Muş, şirketlerin borçlarının yapılandırılması, varlık barışının müddetinin 31 Aralık 2019’a kadar uzatılması, TCMB’nin “yedek akçe”sinde düzenleme yapılması, yurt dışına çıkış harcının 50 liraya çıkarılması, ülkeye getirilen telefonların kayıt müddetinin 4 ayla sonlandırılması üzere düzenlemeleri de içeren kanun teklifini TBMM Başkanlığına sunduklarını bildirdi.

Muş’un açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Varlık barışı 6 ay uzatılacak

Varlık Barışı’nı 6 ay daha (31 Aralık 2019’a kadar) uzatmayı teklif ediyoruz. 

Yedek akçenin yüzde 10 ayrılması için teklif

Merkez Bankası’nın kanununda değişikliğe gidiyoruz. Yedek akçe olarak ayrılan oranları Türk Ticaret Kanunu ile uyumlu hale getiriyoruz. Yüzde 10 olarak yedek akçenin ayrılmasını teklif ediyoruz.

Yurtdışı çıkış harcı 50 liraya çıkıyor

Yurtdışına çıkış harcının 15 TL’den 50’ye çıkarılmasını teklif ediyoruz. 

Klonlanmış IMEI telefonlar 4 ayda kapatılacak

Yurda farklı biçimde sunulmuş, klonlanmış IMEI ile kullanılan telefonlar 4 ay içinde kapatılacak. Telefonların sisteme dahil olması için bir yıl içinde 250 TL yatırılması halinde sisteme entegre edilecek. Bu kanun yürürlüğe girdikten sonra yurda sokulan klonlanmış IMEI’ye sahip telefonlar hiçbir formda bağlantıya açılmayacak.

MB Liderinin değişmesi
Öte yandan AK Parti Küme Başkanvekili Mehmet Muş, Merkez Bankası başkanlığı vazife değişimine ait değerlendirmede bulundu: “Kamuoyunda Merkez Bankası Liderinin misyon değişimiyle ilgili ‘hukuksuz’, ‘kanunsuz’ olduğuyla alakalı pek çok açıklama yapıldı. Bunlar hakikat değildir. Kullanılan tasarruf Cumhurbaşkanına tanınan yetki çerçevesinde yapılmıştır. Yapılan uygulama tüzeldir. Bunda rastgele bir tartışma kelam konusu değildir.” sözlerini kullandı.

Kaynak: AA

Başa dön tuşu