Yerli 5G altyapısıyla ilk iletişim gerçekleştirildi

TÜBİTAK takviyeli 16 Haberleşme Teknolojileri Kümelenmesi (HTK) üyesi firma ve 3 operatör iş birliği ile devam eden “Uçtan Uca Yerli ve Ulusal 5G Haberleşme Şebekesi Projesi” kapsamında CRAN, yeni radyo, çekirdek şebeke, siber güvenlik, radyolinkler, OSS, anahtarlama ekipmanları, NFV, yazılım, sistem test ve entegrasyon alt başlıklarında çalışmalar yürütülüyor.

Projenin 2020 yılında tamamlanması ve Türkiye’yi haberleşme teknolojilerinde dünyada kelam sahibi yapması hedefleniyor.

Proje kapsamında 17 Haziran’da birinci sefer ses (Vo5G-Voice over 5G) ve bilgi alışverişi sağlandı.

HTK bünyesinde bulunan HAVELSAN, i2i, TTG ve Pavotek firmalarının geliştirdiği 5G Çekirdek Şebeke ve öteki 5G şebeke elemanları üzerinden HD kalitesinde görüntü transferi ve mevcut taşınabilir operatörlere gerçek ses araması canlı olarak yapıldı.

Canlı demoyla sunum

TÜBİTAK-Uçtan Uca Yerli ve Ulusal 5G Haberleşme Şebekesi Projesi kapsamında ODTÜ Teknokent’te bulunan HAVELSAN Test Laboratuvarındaki NFVI altyapısı üzerinde gerçekleştirilen 5G data trafiği demosunda, büsbütün Türk mühendisleri tarafından yerli ve ulusal olarak geliştirilen Çekirdek Şebeke, NFVI, IMS şebeke (TAS), yönlendirici/anahtarlayıcı, EMS (Eleman İdare Sistemi) üzere 5G eserleri birbirlerine entegre edildi.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Lideri Ali Taha Koç’un da ortalarında olduğu iştirakçilere, projenin geldiği nokta, canlı demo sunumlarıyla anlatıldı.

Sunuma, Bilgi Teknolojileri ve Bağlantı Kurumu Lider Yardımcısı Gazali Çiçek, HAVELSAN İdare Heyeti üyeleri Ahmet Akyol ve Yüksel Aksöz ile Genel Müdür Ahmet Hamdi Atalay ve OSTİM İdare Şurası Lideri Orhan Aydın da katıldı.

Kaynak: AA

Başa dön tuşu