Yerli ve ulusal tohumlar tanıtıldı

Tarımsal Araştırmalar ve Siyasetler Genel Müdürlüğü (TAGEM) Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilen yerli ve ulusal arpa, buğday, nohut, mercimek ve kuru fasulye tohumları tanıtıldı.

Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü İkizce Araştırma ve Uygulama Çiftliği’nde “Yerli ve Ulusal Çeşit Tanıtım Günü” aktifliği düzenlendi.

TAGEM Genel Müdür Yardımcısı İhsan Emiralioğlu, burada yaptığı konuşmada, son periyotlarda yerli ve ulusal tohum üretiminin değerinin arttığının altını çizerek, TAGEM’in ülkedeki tüm tohumların yerli ve ulusal olarak karşılanması için çalışma yaptığını anımsattı.

Emiralioğlu, Türkiye’nin tohum açısından kendi kendine yeten bir ülke olmasını amaçladıklarına işaret ederek, “Kendimize tohum üretmenin dışında başka ülkelere de tohum satmak istiyoruz.” dedi. Emiralioğlu, yürütülen tohum ıslah çalışmalarında özel bölümün gereksinimlerini da dikkate aldıklarını söyledi.

Ankara’da sertifikalı tohum üretimi arttı

Ankara Tarım ve Orman Müdürü Bülent Korkmaz da Ankara’nın genelde memur kenti olarak anıldığına değinerek, “Ankara, Konya’dan sonra ikinci büyük tarım yerlerine sahip olan ilimiz. 23 tarım eseri birinci üç sırada yer almaktadır.” sözlerini kullandı.

Korkmaz, Ankara’da son yıllarda hayvancılıkla ilgili de kıymetli gelişmeler olduğuna dikkati çekerek, Tarım ve Orman Bakanlığının verdiği dayanakların de tesiriyle küçükbaş hayvan varlığının 1,5 milyona yaklaştığını aktardı.

Ankara’da sertifikalı tohum üretiminin arttığını belirten Korkmaz, “Bu manada Ankara’da sertifikalı tohum üretimi son 5 yılda 2,4 kat artarak 70 bin tona ulaşmıştır.” dedi.

Konuşmaların akabinde çiftçilerle şov parseli gezisi yapıldı. Yeni buğday tohumu çeşitlerinden Aytenabla, Demirhan ve Çavuş, arpa tohumları Asil, Cacabey ve Anka-06, nohut çeşitleri Atabay, Doğu, Göktürk, Aydoğan, Duru ve Kar tanıtıldı, mercimek ve kuru fasulye tohumları da çiftçilere sunuldu.

Söz konusu tohumlara ait üretim teknikleri ve yürütülen faaliyetler hakkında bilgi verildi.

TAGEM tarafından geliştirilen tohumlar TİGEM ve tohum üreticisi kuruluşlar tarafından satışa sunuluyor.

Kaynak: AA

Başa dön tuşu