AB Başkanlığı STK’lere 3 milyon euro destek sağlayacak

Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği (AB) Başkanlığı tarafından sivil toplum dayanak programının üçüncü periyodunda sivil toplum kuruluşlarına (STK) 3 milyon euro takviye sağlanacak.

AB Başkanlığından yapılan yazılı açıklamaya nazaran, Türkiye’deki STK’lerin kurumsal kapasitelerinin güçlendirilmesi maksadıyla AB takviyesiyle yürütülen programın üçüncü devir teklif daveti dün yayımlandı.

Toplam bütçesi 3 milyon euro olarak öngörülen hibe programı ile STK’lerin kurumsal yapılarının, karar alma süreçlerine iştirak kapasitelerinin ve ağ kurma hünerlerinin güçlendirilmesi amaçlanıyor.

Türkiye’den dernekler, vakıflar, dernekler yahut vakıfların federasyonları ile konfederasyonları ve kar gayesi gütmeyen kooperatiflerin geliştirecekleri projelere en az 60 bin, en fazla 100 bin euro hibe takviyesi sağlanacak.

Hibe programına birebir vakitte AB üyesi ülkelerden kar emeli gütmeyen kuruluşlar da müracaat yapabilecek.

Programın öncelikli alanlarını, STK’lerin kurumsal kapasitelerinin geliştirilmesi ve STK’ler ortası iş birliklerinin teşvik edilmesi, faal vatandaşlığın yahut STK’lerin mahallî, ulusal ve memleketler arası karar alma sistemlerine etkin iştiraklerinin desteklenmesi, etkin vatandaşlık için yasal ortamın güzelleştirilmesine takviye olunması oluşturuyor.

Proje müracaatlarının 17 Eylül saat 17.00’ye kadar Merkezi Finans ve İhale Ünitesine yapılması gerekiyor.

Duyuruya ait ayrıntılı bilgiler “www.ab.gov.tr”, “www.siviltoplumsektoru.org” ve “www.mfib.gov.tr” adreslerinden görülebilir.

Programın üçüncü periyodunun 2020-2021 yıllarında uygulanması öngörülüyor.

Kaynak: AA

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu