Bodrum’a 250 milyon dolarlık sağlık kompleksi geliyor

İSTANBUL (DÜNYA) – Yaklaşık 2,5 yıl evvel ortaklarından ayrılarak Ghassan Şakir’in yüzde 100 payına sahip olduğu İstanbul Cerrahi Hastanesi, küllerinden doğdu. CEO koltuğuna oturduğunda hastanenin durumunun çok makûs olduğunu kaydeden İstanbul Cerrahi Hastanesi CEO’su Prof. Dr. Ahmet Nuray Turhan, hastaneyi bugün kendi ayakları üzerinde duracak formda tekrar yarattıklarını söyledi. Bilhassa yabancı hastaları hedefleyen Turhan, Bodrum’a en az 150 yataklı bir hastane yatırım yapacaklarını söz etti.

Bodrum’da büyük bir kompleks yapmak için çalışmalarını ağırlaştırdıklarını söyleyen Turhan, şunları anlattı: “Bu yatırım Türkiye’de tek olacak. Hastane kompleksi residence, otel, rehabilitasyon merkezi ve fizik tedavi merkezi olacak. Ayrıyeten burada bir kanser cerrahisi ve tedavileri enstitüsü kurmak istiyoruz. Hastalarımızın değerli bir kısmının yurtdışından gelmesini planlıyoruz. Devletimizin de bu yatırıma vergi avantajı üzere birtakım müspet ayrıcalıklar sunmasını istek ediyoruz. Zira bu yatırımlar ile dünyadaki makul potansiyelin üzerindeki insanları Türkiye’ye çekmek istiyoruz. Yatırımımızın bu tarafıyla de Türkiye iktisadına önemli katkılar sağlayacağı kanaatindeyiz.”

Yatırımın büyüklüğü konusunda sayı vermekten kaçınan Turhan, “Büyük bir hastane kompleksi hayalimiz var. Ben ve Ghassan Şakir bu mevzuda iştahlıyız. Şu an için en az 200-250 milyon dolarlık bir yatırım olacağını düşünüyoruz. Bu yatırıma duruma nazaran 500 milyon dolara da ulaşabilir. Lakin yer muhakkak olmadan projede nelerin olacağı şimdi tam olarak netleşmeden söylenecek her sayı afaki olacak” diye konuştu. Bütün prosedürleri hallettikten sonra 1,5 yılda inşaat sürecini bitirebileceklerini söyleyen Turhan, “İş kâfi ki inşaat yapma safhasına gelsin, çok kısa müddette sonuçlandırırız. Lakin bürokrasinin çok olması dilek etmediğimiz bir durum” dedi.

3 yılda 60 milyon dolar yatırım yaptık

İki ay evvel 15 milyon dolar borçlarını kapattıklarını ve öykülerini anlatmanın vaktinin geldiğini düşündüklerini söz eden Turhan, “Özel hastanelerin yüzde 25-30 civarında hasta kaybı yaşadığı bu günlerde İstanbul Cerrahi Hastanesi, yatırımcısından tek bir kuruş almadan yoluna devam edecek konuma geldi” dedi.

Son 3 yılda hastaneye 60 milyon dolar yatırım yaptıklarını da söyleyen Turhan, bu vakte kadar yaptıklarını yatırım ölçüsünün 90 milyon dolara ulaştığını ekledi. Memleketler arası sıhhat arenasına çıkabilmek için modernizasyon konusunda hiçbir yatırımdan kaçınmadıklarını belirten Turhan, “Bütün ekipmanlarımız modernize edildi. Eski hiçbir aygıtımız kalmadı. Öncelikle yatak kapasitemizi arttırdık. 78 yataklı bir hastane için yaptığımız bu yatırım çok gelebilir lakin biz çok olarak değil kural olarak bakıyoruz” diye konuştu.

Özel hastaneler sıkıntı durumda

İstanbul Cerrahi Hastanesi CEO’su Prof. Dr. Ahmet Nuray Turhan, Türkiye’de dalın, özel hastanelerin sıkıntı durumda olduğunu kaydederek, “Türkiye’nin ekonomik olarak sıkıntı durumda, bundan kaçılmıyor. Hastanelerde kendini döndüremiyor. Hastanelerde hasta sayısı azalıyor” dedi. Son yıllarda yabancı hasta sayısında da turist sayısı olduğu üzere düşüşler olduğunu söz eden Turhan, dönüşlerin başladığını söyledi.

Başa dön tuşu