Depozito uygulaması 2024’te zorunlu olacak

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, depozito idare sistemine ait değerlendirmelerde bulundu.

Bu yılın “Sıfır Atık Yüzyılı” olacağını belirten Kurum, sıfır atık kapsamındaki projeleri kararlı formda yürütmeye devam edeceklerini söyledi.

Projeye, 2017’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan himayelerinde başlandığını anımsatan Kurum, “Bu, atıkların dönüşümü manasında başlatılan ve en büyük etraf projesine dönüşmüş bir anlayış. Aslında bu anlayış bir çatı proje. Bu çatı proje, hem Sıfır Atık Projemiz hem Sıfır Atık Mavi projemiz, plastik poşetlerin fiyatlandırılması, depozito iade sistemi üzere çevreyi, doğayı merkeze alan anlayışla aslında bir hayat kültürünü söz ediyor.” diye konuştu.

Bu kapsamda depozito idare sistemine geçileceğini aktaran Kurum,”Bu yıl prestijiyle 2 bin depozito iade makinesi, 5 bin depozito toplama noktasıyla, en az 7 bin noktada hizmet vereceğiz. Eserlerimizin barkodlu biçimiyle ihale süreçlerini başlattık, inşallah bu yıl içerisinde tüm bu sistemi tamamlayacağız ve 2024 yılı prestijiyle da mecburî hale getireceğiz.” dedi.

“Atığını büsbütün dönüştüren bir ülke”

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Sıfır Atık Projesi’nin başlamasıyla geri dönüşüm oranının bu yıl prestijiyle yüzde 27’ye yükseltildiğini belirterek, şunları kaydetti:

“Depozito iade makinalarıyla birlikte artık atığını büsbütün dönüştüren bir ülke olma yolunda kararlı bir halde yürüyoruz. Bu kapsamda değerli kazanımlarımız olacak, yani güçten, israftan tasarruf elde edeceğiz. Ham unsurlarımızı tekrar üretimde kullanmak suretiyle de üretime ve istihdama katkı sağlamış olacağız. Bu proje kapsamında 100 milyar lira tasarruf ve 20 bin vatandaşımıza da direkt istihdam imkanı getirmiş olacağız, bu kapsamda kıymetli. İklim değişikliği uğraşımıza, kentlerimizin daha yaşanabilir olması ismine katkı sunacak bu projeyi, 2023 prestijiyle artık adım adım tüm kentlerimizde, ilçelerimizde uygulamaya geçireceğiz.”

“Vatandaşlarımızla el birliği içerisinde bu süreci yönetiyor olacağız”

Bakan Kurum, Sıfır Atık Projesi ve bu kapsamda depozito idare sisteminin pilot uygulamasının Kızılcahamam’da başlatıldığını anımsatarak, “İnşallah tüm ilçelerimizle, valilerimizle bu yıl prestijiyle uygulamalarımızı yaygınlaştıracağız ve vatandaşlarımızla el birliği içerisinde bu süreci yönetiyor olacağız. Biz de istiyoruz ki sıfır atık bir hayat kültürü olsun, yani döngüsel iktisat anlayışıyla artık 2053’te net sıfır emisyon amacını ortaya koyduğu Sayın Cumhurbaşkanımızın anlayışı, tüm dallara, tüm alanlara yayılsın. İnsanların artık konutunda atıklarını ayrıştırdığı, ayrıştırılan atıkların geri dönüşümle yine iktisada, istihdama katkı sunulduğu bir proje olsun istiyoruz.” diye konuştu.

“Kızılcahamam’daki pilot uygulama hayli başarılı gidiyor”

Bakan Kurum, Kızılcahamam’da ilçe halkının geri dönüştürülebilir eserlerini, depozito noktalarındaki makinalara iade ettiklerini, böylelikle bir yandan gelir sağladıklarını öbür yandan da üretim ve istihdama katkıda bulunduklarını anlattı.

Oldukça başarılı giden uygulamayla hem belediyeye hem de vatandaşlara ek gelir imkanı sağlandığını kaydeden Kurum, “Tasarruf kültürü artık tüm ilçede yaygınlaşmaya başladı, inşallah daha da yaygınlaşacak ve Sıfır Atık İlçesi Kızılcahamam’da başladığımız süreci, tüm Türkiye’de, 81 vilayetimizde 922 ilçemizde uygulamaya geçireceğiz ve 780 bin kilometrekare vatan toprağında inşallah bu uygulamayı yapacağız, geleceğimize, çocuklarımıza daha âlâ bir dünya bırakmak ismine.” değerlendirmesinde bulundu.

Depozito İdare Sistemi

Türkiye’de yıllık yaklaşık 50 milyar tek kullanımlık içecek ambalajı piyasaya sürülüyor. Bunların etraf sorunu olmaktan çıkması ve dönüştürülerek iktisada kazandırılması için hazırlanan Depozito İdare Sistemi’nin işleyişi Türkiye Etraf Ajansı tarafından sağlanacak.

Bakanlıkça belirlenen muhakkak bir depozito bedeli alınacak, bu bedel eserlerin kullanılması sonrasında iade edilecek ve depozito bedeli geri ödenecek. Vatandaş eserin fiyatı dışında ödenen bedeli geri alabilmek için sistemin belirlediği market yahut başka toplama noktalarına yönlendirilecek, depozito bedelini geri alabilmek için atığı iade edecek.

İade bedeli alışveriş puanı olacak ve bu puanlar ya karta ya da telefon uygulamasına yüklenerek, vatandaşların alışverişlerinde kullanabilmeleri sağlanacak.

Türkiye genelinde bu yıl prestijiyle kademeli olarak işlemeye başlayacak sistem, 2023’ün sonuna kadar tüm vilayet ve ilçelerde yaygınlaştırılacak.

İlk etapta 20 milyar şişe geri dönüşüme kazandırılacak

Depozito İdare Sisteminin hayata geçmesiyle birinci etapta 20 milyar şişe geri dönüşüme kazandırılacak. 37 bin ton sera gazı emisyonu azaltılacak.1,3 milyar kilowatsaat güç, 3,6 milyon varil petrolden tasarruf sağlanacak.

Ayrıca 20 yılda iktisada 100 milyar çıkar, 20 bin vatandaşa da yeni istihdam alanları açılacak.

Sıfır Atık Projesi’nde pilot bölge seçilen Kızılcahamam, depozito idare sistemi için de pilot ilçe oldu. İlçede bugüne kadar 25 bin 500 kişi konutlarında ziyaret edilerek, atıkların dönüşümünün nasıl yapılacağı anlatıldı.

Başa dön tuşu