Egeli hazır giyim ihracatçılarının yıl sonu hedefi 1,6 milyar dolar

Sertbaş, bir restoranda düzenlenen basın toplantısında, 2022 yılında Avrupa’da yaşanan resesyon, güç krizi, Rusya-Ukrayna savaşı ve parite kaybına karşın küçük bir düşüşle bir evvelki yılın ihracat sayılarını yakaladıklarını belirtti.

EHKİB 2022 ihracatının yüzde 1 azalarak 1 milyar 472 milyon dolar olduğunu kaydeden Sertbaş, “Hedeflerimizi yüksek tutuyoruz. 2023 yılında 2022’ye nazaran daha fazla ihracat yapmayı hedefliyoruz. Gayemiz 1,6 milyar dolar.” dedi.

Sertbaş 1-20 Ocak 2023’te kesimin ihracatında bir evvelki yılın tıpkı periyoduna nazaran Türkiye genelinde yüzde 5, EHKİB olarak ise yüzde 15 düşüş olduğunu tabir ederek, şunları kaydetti:

“İhracat azaldı diye durmuyoruz. ABD’ye gittik, yarın Almanya’ya gidiyoruz. Müşterilerin peşindeyiz. Bakanlığımızın Uzak Ülkeler Stratejisi var. ABD’ye saldırmış durumdayız uzak pazar olarak. Öbür uzak pazarlar zati rakibiz. Orada iş çıkacağımızı düşünüyorum. ABD’de Çin’e olan olumsuz bakış, bize yönlendirme sağlayabilir. Büyük adetli müşterilerden fazla orta ve küçük müşteriler arar durumdayız.”

Avrupa’da da fuarlara katılacaklarını aktaran Sertbaş, şöyle devam etti:

“Yeşil dönüşüm bizim için ileride rakiplerimize karşı bizi bir adım ileri atabilir. Hazır giysi dalı olarak çok daha evrilme talihimiz var yeşil dönüşümle alakalı. Yeşil dönüşüme ahenk sağlarsak sertifikası ve fizikî yapısıyla, rekabet ismine bir avantajımız olacak diye düşünüyoruz.”

Sertbaş, yılın ikinci altı ayında Avrupa’da resesyonun azalacağını, Avrupa’nın daha iştahlı alıcı haline geleceğini düşündüklerini kelamlarına ekledi.

Başa dön tuşu