Elektrikli oto için batarya yatırımı gerçekleştirilecek

Türkiye’nin otomotiv endüstrisini dönüştürecek, bu hususta ülkeyi rekabet edebilir hale getirecek “Türkiye’nin Arabası Projesi” kapsamında, elektrikli otomotiv üretimine yönelik batarya yatırımı da planlanıyor.

TBMM Başkanlığına sunulan On Birinci Kalkınma Planı’na (2019-2023) nazaran, otomotiv bölümünde yüksek teknolojiye dayalı “yerli marka araç” üretimi, rekabet gücü yüksek tedarik endüstrisinin geliştirilmesi ve böylelikle memleketler arası pazar hissesinin artırılması hedefleniyor.

Bu kapsamda, rekabet gücünün geliştirilmesi için “Otomotiv Dayanak Programı” hayata geçirilecek. Programla sensör, batarya, yakıt hücresi ve yazılım üzere alanlarda teknoloji ve üretim kabiliyetlerinin geliştirilmesi sağlanacak. Yerli marka araba projesi için teşvik düzeneği geliştirilerek, proje tamamlanacak. İç ve dış pazarın gereksinimlerine yönelik bu projeyle “markalaşma” özendirilecek.

Sektörün Kümelenme Dayanak Programı’ndan faydalanması için tanıtım faaliyetleri gerçekleştirilecek ve otomotiv endüstrisinde kümelenme birlikteliğinin daha yüksek düzeyde desteklenmesine imkan verilecek. Otomotiv tedarik endüstrisine yönelik, talep edilmesi halinde ihtisas organize sanayi bölge (OSB) yerlerinin belirlenmesi için fizibilite raporları hazırlanacak ve otomotiv ihtisas OSB’lerinin sayısı artırılacak.

“Otonom araçlar üzere kritik teknolojilere yoğunlaşılacak”

Otomotiv bölümüyle elektronik, yazılım, elektrikli makine, ana metal ve savunma üzere başka bölümlerle iş birliği ve bütünleşme sağlamaya yönelik önlemlerin alınmasıyla bilgi paylaşım tertipleri desteklenecek.

Dijitalleşmeye ve teknolojik gelişmelere ahenk sağlayabilecek üstün donanımlı iş gücü yetiştirilecek. Otomotiv endüstrisinin ağırlaştığı Kocaeli, İstanbul, Bursa, Sakarya, Ankara, İzmir, Aksaray ve Adana’daki nitelikli iş gücü muhtaçlığını karşılamak için otomotiv sanayi meslek liseleri ve meslek yüksek okullarının, bu bölgelerde açılması ve kapasitelerinin geliştirilmesi için çalışılacak. Kelam konusu otomotiv meslek ve teknik liselerinin, kesimin karar alma organlarında yer alması sağlanacak.

Otomotiv endüstrisinin rekabet gücünün korunarak geliştirilmesi gayesiyle global gelişmeler, yeni teknolojiler ve değişen müşteri beklentileri çerçevesinde etraf teknolojileri, temaslı ve otonom araçlar, akıllı hareketlik üzere kritik teknolojilerin geliştirilmesine değer verilecek.

Otomotiv bilişim teknolojilerinde ulusal üretim ve Ar-Ge çalışmalarının gelişmesi için ulusal ortak proje platformları oluşturularak desteklenecek. Sektörel pazar araştırmalarıyla teknolojik gelişim, insan gücü muhtaçlığı, pazarlama, markalaşma üzere mevzulardaki araştırmalara yönelik dayanak programı uygulanacak.

“Yerli elektrikli otobüslerin kullanımı yaygınlaştırılacak”

Yeni kuşak araçlar için uygun altyapı oluşturulacak. Alternatif güç sistemli araçlara faal altyapı kurulmasına yönelik araştırma yapılacak. Otonom ve kontaklı araçların geliştirilmesi ve kullanılmasını içeren teknik mevzuat ve altyapı gereksinimi belirlenecek.

Elektrikli otomotiv üretimine yönelik batarya yatırımı gerçekleştirilecek. Yeni kuşak araçlardan data toplanması, kullanılması ve katma bedelli hizmetlere dönüştürülmesi konusunda mevzuat ve uygulamaya yönelik belirsizlikler giderilecek.

Yurt içinde üretilen elektrikli otobüslerin, kent içi ve kent dışı nakliyatta kullanımının yaygınlaştırılmasına dönük dayanaklar geliştirilecek ve düzenlemeler yapılacak. Yurt dışı pazar ve ihracat imkanları geliştirilecek. Otomotiv endüstrisinin yüklü ihracat pazarlarına yönelik risklerin azaltılması için yeni pazarlara ve yurt dışında yatırıma yönelik araştırmalar yapılacak.

Kaynak: AA

Başa dön tuşu