Erdoğan-Trump görüşmesi sona erdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Japonya’nın Osaka kentinde düzenlenen G-20 Önderler Tepesi kapsamında Amerika Birleşik Devletleri Lideri Donald Trump ile bir ortaya geldi.

Görüşmenin başında kısa bir açıklama yapan Erdoğan, Trump ile dorukta bir ortaya gelmelerini çok manalı bulduğunu tabir etti.

Erdoğan, “Şu anda 75 milyar dolarlık bir iktisat ticaret hacmi noktasındaki doruğa yanlışsız ilerleme atılımımız var. Savunma endüstrisine yönelik attığımız adımlar, atacağımız adımlar var fakat her şeyden öte bir stratejik iştirakimiz var. Bu stratejik paydaşlığımız doğal birçok alanda dayanışmamızı adeta teşvik ediyor. Bundan sonraki süreçte de bu dayanışmamızın birebir biçimde devam edeceğine olan inancım tamdır.” diye konuştu.

Trump’tan S-400 açıklaması

Trump, S-400 sistemine ait, “Bu hususa bakıyoruz lakin bu çift taraflı bir bahis. Onlara Türkiye’nin gereksinimi olan Patriotları almasına müsaade vermediler. Obama idaresi bunun satışına müsaade vermedi. Bu sebeple öbür bir füze almak zorunda kaldılar ve bir NATO üyesi ve son derece dostça ilgilerim olduğu bir kişi.

İnsanlara adil davranmanız gerekiyor. Bence adil davranılmadı kendisine. Türkiye’ye adil davranılmadı. Farklı tahlilleri kıymetlendiriyoruz. Bunun bir sorun olduğu ortada. Erdoğan dostça bağlar içinde olduğum bir başkan. Türkiye’ye gideceğim lakin şu anda rastgele bir tarih ortada yok” dedi.

Başa dön tuşu