Erdoğan-Trump görüşmesinde ne mesajlar çıktı?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Japonya’nın Osaka kentinde düzenlenen G-20 Önderler Tepesi kapsamında ABD Lideri Donald Trump ile bir ortaya geldi.

Görüşmenin başında kısa bir açıklama yapan Erdoğan, Trump ile dorukta bir ortaya gelmelerini çok manalı bulduğunu tabir etti.

Erdoğan, “Şu anda 75 milyar dolarlık bir iktisat ticaret hacmi noktasındaki doruğa hakikat ilerleme atılımımız var. Savunma endüstrisine yönelik attığımız adımlar, atacağımız adımlar var fakat her şeyden öte bir stratejik iştirakimiz var. Bu stratejik paydaşlığımız alışılmış birçok alanda dayanışmamızı adeta teşvik ediyor. Bundan sonraki süreçte de bu dayanışmamızın tıpkı halde devam edeceğine olan inancım tamdır.” diye konuştu.

S-400 gerilimi

Trump, S-400 sistemine ait, “Bu bahse bakıyoruz fakat bu çift taraflı bir husus. Onlara Türkiye’nin muhtaçlığı olan Patriotları almasına müsaade vermediler. Obama idaresi bunun satışına müsaade vermedi. Bu sebeple diğer bir füze almak zorunda kaldılar ve bir NATO üyesi ve son derece dostça bağlantılarım olduğu bir kişi.

Türkiye’ye yaptırım sorusu

İnsanlara adil davranmanız gerekiyor. Bence adil davranılmadı kendisine. Türkiye’ye adil davranılmadı. Son derece karmaşık bir durum. Görüşüyoruz. Farklı tahlilleri kıymetlendiriyoruz. Bunun bir sorun olduğu ortada. Erdoğan dostça ilgiler içinde olduğum bir başkan. Türkiye’ye gideceğim lakin şu anda rastgele bir tarih ortada yok” dedi.

Başa dön tuşu