FETÖ’nün medya yapılanmasına yönelik dava

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) lehine kamuoyu oluşturmak gayesiyle faaliyet gösterdiği belirtilen “haberdar.com” isimli internet sitesinde çalışan 5’i ByLock kullanıcısı 7 sanığın “silahlı terör örgütü üyeliği” cürmünden yargılanmasına başlandı.

İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, sanık avukatları katıldı. Tutuksuz sanıklar Erkam Büyük ile Yasin Yılmaz ise duruşmaya SEGBİS aracılığıyla bağlandı.

Kimlik tespitinin yapıldığı ve iddianamenin özetinin okunduğu duruşmada savunma yapan sanık Erkam Büyük, kendisi ismine kayıtlı telefon sınırında örgütün şifreli haberleşme programı ByLock’un çıkmasıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Söz konusu internet sitesinin künyesinde imtiyaz sahibi ve genel yayın direktörü olarak görünen Said Sefa’nın kendisine gelip kara listede olduğunu ve bu yüzden üzerine telefon sınırı alamadığını söylediğini argüman eden Büyük, bunun üzerine kendi ismine çizgi açtırıp telefon görüşmesi yapması için Sefa’ya verdiğini, ByLock programı hakkında bilgisinin olmadığını öne sürdü.

Kullandığı telefonda da ByLock yüklü olmasıyla ilgili konuşan Büyük, bir orta telefonun bozulduğunu ve ofisin telefonuna kendi çizgisini takıp bir mühlet kullandığını, daha sonra ise yeni telefon aldığını, ByLock’un ofis telefonunda olduğunu ileri sürdü.

Bank Asya hesabındaki hareketliliğin sorulması üzerine Büyük, birinci maaş hesabı olarak bankada hesap açtığını, daha sonra aracını satıp parasını hesabına yatırdığını, akrabalarından gelen paraları da kısa müddetliğine hesabında tuttuğunu savundu.

Sitede idari işlerle ilgilendiği için şirketin işleriyle ilgili de para hareketi olduğunu öne süren Büyük, Said Sefa’nın kendisine diğer bankadaki şirket hesabında sorun olduğu için kendi şahsi hesabından sitenin muharriri İlhan Tanır’a para gönderilmesini istediğini, bu kapsamda 5 kesim halinde 9 bin doların gönderildiğini argüman etti.

Emniyetteki savunmasında, sitenin reklam gelirinin 10 bin lira olduğu, sitenin sarfiyatları için Said Sefa’nın dışarıdan para getirdiğine yönelik sözleri hatırlatılan Büyük, “Said Sefa dışarıdan para getiriyordu. Kendisi inşaat şirketlerinde iştirakleri olduğunu söylüyordu. Yan gelirleri olduğunu söylüyordu. Bu paraların kaynağını bu türlü açıklıyordu.” dedi.

Sanık Yasin Yılmaz ise savunma yapmak için ek müddet istedi. Sanık avukatlarının beyanlarının akabinde mahkeme heyeti, orta kararını açıkladı.

Sanık Uğur Nurcan’ın yakalama kararının devamına karar veren heyet, eksik evrakların tamamlanması için duruşmayı erteledi.

İddianameden

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca, FETÖ lehine kamuoyu oluşturmak gayesiyle faaliyet gösterdiği belirtilen “haberdar.com” isimli internet sitesinde çalıştıkları tespit edilen 5’i ByLock kullanıcısı 7 sanık hakkında, “silahlı terör örgütü üyeliği” kabahatinden on beşer yıla kadar mahpus istemiyle iddianame hazırlandı.

Şüpheliler Uğur Nurcan, Erkam Büyük, Elif Kaya, Yasin Yılmaz, İsa Siyi, Bekir Davet Şahan ve Emer Koçali’nin kuşkulu olarak yer aldığı iddianamede, “Haberdar sitesinin kuşkulu Uğur Nurcan tarafından Said Sefa isimli şahsa devredilmesi, her ikisinin de ByLock kullanıcısı olmaları ve Said Sefa hakkında, ‘fuatavni’ hesabının kurucusu olduğu savıyla kamu davasının açılmış olması ile örgüt ismine propagandaya yönelik faaliyetler dikkate alındığında, ‘Haberdar’ isimli sitenin, örgüt lehine kamuoyu oluşturmak hedefli faaliyet gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır.” denildi.

Son yeni künye bilgilerine nazaran sitenin imtiyaz sahibi ve genel yayın direktörünün Said Sefa olduğu anlatılan iddianamede, sitenin haber koordinatörünün Ahmet Memiş, Washington temsilcisinin İlhan Tanır, Ankara temsilcisinin Dilek Yıldız, sorumlu yazı işleri müdürünün Mehmet Aydoğmuş, muhasebe sorumlusunun Erkam Büyük olduğu, editör olarak da sanıklar Bekir Davet Şahan’ın ortalarında bulunduğu 7 kişinin çalıştığı aktarıldı.

Künye bilgilerine nazaran ismi geçenlerden Said Sefa, Ahmet Memiş, İlhan Tanır, Mehmet Aydoğmuş ve İstek Yıldız Bayramhan hakkında daha evvel ayrıyeten soruşturmalar yapıldığı belirtilen iddianamede, künye bilgilerine nazaran ismi geçen öteki sanıklarla ilgili ise bu evrak üzerinden soruşturma yürütüldüğü anlatıldı.

FETÖ’nün emeline yönelik algı faaliyetleri olduğu belirtilen sitenin haberleriyle ilgili kimi örneklerin sunulduğu iddianamede, “Fuatavni”nin hesabındaki paylaşımların sitede, 14 Kasım 2015, 19 Şubat, 12 ve 22 Mart, 6, 8 ve 21 Nisan ile 1 Mayıs 2016 tarihlerinde kimi başlıklarla haberleştirildiği bilgisi verildi.

Kaynak: AA

Başa dön tuşu