Google isteyen kullanıcılarının verilerini otomatik silecek

ABD’li teknoloji devi Google, kullanıma sunacağı yeni özellik sayesinde kullanıcıların pozisyon geçmişine ve internet aktivitelerine dair dataların otomatik silinmesine müsaade verecek.

Teknoloji haberleri sitesi The Verge’nin haberine nazaran, Google, mayıs ayında duyurduğu kullanıcıların pozisyon ve aktivite datalarını otomatik silmeye imkan tanıyan yeni özelliğini kullanıma sunmaya hazırlanıyor.

Şirket tarafından Kaliforniya’da düzenlenen geliştirici aktifliği “Google I/O 2019″da, kullanıcı kapalılığının ve data güvenliğinin ehemmiyeti vurgulanmıştı. Google’nin kullanıma sunacağı bu yeni özellik, Apple üzere teknoloji devlerinin kullanıcılarına bilgi idaresi konusunda daha fazla imkan sağlamasının akabinde duyuruldu.

Kullanıcıların bilgi idaresi yapmasına imkan veren bu uygulamalar, kullanıcı bilgilerinin üçüncü parti uygulamalar tarafından nasıl kullanıldığı ve şirketlerin kullanıcıların hangi datalarına sahip olduğuna dair ayrıntılı bilgi sağlıyor.

Kullanıcı bilgileri, 18 aydan sonra otomatik silinecek

Google kullanıcıları, istedikleri vakit pozisyon geçmişi ve internet aktivitelerine dair datalarını hesaplarının “ayarlar” kısmından silebiliyordu. Fakat kullanıma sunulacak bilhassa birlikte kullanıcılar, 3 ve 18 ay ortasında bir mühlet belirleyerek bilgilerinin sistem tarafından belirlenen müddet içerisinde otomatik silinmesini talep edebilecek.

Verilerinin otomatik olarak silinmesini talep eden kullanıcıların rastgele bir vakit dilimi belirtmemesi halinde datalar, 18 ay saklanacak ve 18 aydan eski bilgiler otomatik olarak silinecek.

Google tarafından duyurulan bu yeni özelliğin, gelecek haftalarda Android ve iOS platformlarında kullanıma sunulması planlanıyor.

Kaynak: AA

Başa dön tuşu