Güçlü demokrasi, güçlü ekonomi, güçlü Türkiye

Ne sanayi üretimi, ne işsizlik ve enflasyon… Ne ABD ile S-400 kapışması, ne Fitch’in not düşürmesi… Bugünün en değerli gündem hususu demokrasi…. Türk iş dünyasının önde gelen kuruluşları yaptıkları açıklamalarla hain kalkışmalara karşı birlik ve beraberlik davetinde bulundular. Verilen bildirilerde “Güçlü demokrasi, her alanda güçlü bir Türkiye’nin hem vazgeçilmezi hem teminatıdır… Demokrasiyi güçlendirmenin temel şartları özgürlükler, güvenlik, adalet ve refah boyutlarında ülkemizi hak ettiği noktalara getirecek politikalardır” denildi.

Türk iş dünyası 15 Temmuz Demokrasi ve Ulusal Birlik Günü hasebiyle yayınladığı iletilerde birlik ve beraberlik vurgusu yaptı. İş dünyası hain darbe teşebbüsünün ekonomik tesirlerinin kısa müddette püskürtüldüğünü ve endüstrinin çarklarını durmadığını anlattı. “15 Temmuz hem siyaset, hem de iktisat için tarihi bir gerilim testi oldu” diyen TOBB Lideri Hisarcıklıoğlu, “Milletin dirayetiyle bu test muvaffakiyetle geçildi” dedi.

TOBB LİDERİ RİFAT HİSARCIKLIOĞLU DEVLETİMİZİN YANINDA MİLLETİMİZİN BUYRUĞUNDA OLACAĞIZ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Lideri Rifat Hisarcıklıoğlu, 15 Temmuz darbe teşebbüsünün hem Türkiye siyaseti, hem de Türkiye iktisadı için tarihi bir gerilim testi olduğunu ve milletin dirayetiyle bu testin muvaffakiyetle geçildiğini belirtti. “Darbe teşebbüsüne karşı birinci harekete geçen, birinci inisiyatif alan meslek örgütü olduk. Daha darbe bildirisi okunur okunmaz, gece saat 00.22’de çıktık dedik ki; “Milletin iradesi ve demokrasi dışında hiçbir iradeyi tanımıyoruz. Gün demokrasiye sahip çıkma günüdür. 365 oda ve borsamızla 81 vilayet ve 160 ilçede eş vakitli olarak darbeye karşı reaksiyonumuzu gösterdik. ‘Demokrasi Vazgeçilmezimiz, Ulusal İrade Gücümüz, Kardeşliğimiz Geleceğimizdir’ dedik. Sonrasında 81 vilayetteki odalarımız ve borsalarımız birinci günden itibaren Demokrasi Nöbetleri’nde faal bir formda yer aldı. Ayrıyeten 15 Temmuz Şehitleri Dayanışma Kampanyası’na en fazla katkıyı da TOBB, odalar ve borsalar sağladı. TOBB ve oda borsa topluluğu; demokrasinin, milletimizin ve devletimizin yanındayız.” Hisarcıklıoğlu, Mustafa Kemal Atatürk’ün “Hâkimiyet, kayıtsız koşulsuz milletindir” unsurunu şiar edinen TOBB ve oda borsa topluluğu olarak demokrasiyi savunmaya devam edeceklerini vurguladı.

TÜSİAD LİDERİ SIMONE KASLOWSKİ DEMOKRASİMİZİ MUHAFAZALI VE İLERLETMELİYİZ

TÜSİAD İdare Şurası Lideri Simone Kaslowski, yaptığı değerlendirmede TÜSİAD’ın her vakit üniversal demokratik prensipleri ve Cumhuriyet bedellerini kararlılıkla savunmaya ve bu tarafta emek vermeye devam edeceğinin altını çizdi. Kaslowski, “15 Temmuz Demokrasi ve Ulusal Birlik Günü, darbe teşebbüsüne karşı uğraş veren şehit ve gazilerimizi anma, demokratik kazanımlarımızın pahasını vurgulama günüdür. Toplumumuzun ve devletimizin uğraşlarıyla bertaraf edilen bu tehlikeyi bir daha yaşamamak için demokrasimizi muhafazalı ve ilerletmeliyiz. TÜSİAD her vakit kozmik demokratik prensipleri ve Cumhuriyet bedellerini kararlılıkla savunmaya ve bu tarafta emek vermeye devam edecektir” dedi.

YASED LİDERİ AYŞEM SARGIN GÜÇLÜ DEMOKRASİ, GÜÇLÜ TÜRKİYE’NİN TEMİNATIDIR

Güçlü demokrasi, her alanda güçlü bir Türkiye’nin vazgeçilmezi ve teminatıdır. Bu elim kalkışmaya karşı koyarken şehit düşenleri rahmet ile anıyoruz. Önümüzdeki periyotta ekonomimiz, iş ve yatırım ortamımız ve memleketler arası rekabetçiliğimizde amaçlarımıza ulaşmamızın yolu da güçlü demokrasiden geçmektedir. Biz YASED olarak, ülkemizin bu maksatlara ulaşmasına dayanak olmak için her gün var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.

TİM LİDERİ İSMAİL GÜLLE TÜRKİYE TARAFINI ULUSAL ROTASINDA TUTACAKTIR

Türkiye, demokrasi ismine verdiği haklı çabasını, vatandaşından iş dünyasına, siyasete ve ordusuna kadar topyekun birlik içerisinde vermeye devam edecek, dünyanın neresinde olursa olsun, istikametini daima ulusal rotasında tutacaktır. Dış ticaret fazlası veren Türkiye diyerek çıktığımız yolda, 5G vizyonunu, yani, Güçlü Türkiye, Güçlü İktisat , Güçlü İhracat , Güçlü İnsan Değerleri ve Güçlü İhracat Altyapısı mottolarını oluşturduk.

DEİK LİDERİ NAİL OLPAK İŞİMİZİ DÜNYAYA ANLATMAYA DEVAM EDECEĞİZ

DEİK olarak Türkiye’nin ticari diplomasi misyonunu üstlenerek çıktığımız bu global seyahatte, demokrasi uğraşımızı anlatmaya ve işimizi dünyaya taşımaya devam edeceğiz. Güçlü Türkiye nin vazgeçilmez temel ögesinin demokrasi, hukuk devleti, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmişlik olduğunun şuuruyla, amaçlarımıza ilerleyen yol haritamızda bize düşen her vazifesi yerine getirmek için elimizden gelenin en güzelini yapmaya devam edeceğiz.

İSO LİDERİ ERDAL BAHÇIVAN ENDÜSTRİNİN ÇARKLARI DURMADI

İş dünyasını oluşturan tüm sivil toplum kuruluşları olarak darbenin çabucak akabinde, ekonomimize yönelik yapılan dış algı çalışmalarına karşı bir güç birliği oluşturduk. Bu ortak duruşun yanında oda olarak ekonomimizin bu süreçten etkilenmemesi, yanlış algı çalışmalarının sonuç vermemesi için elimizden ne geliyorsa yaptık. Darbeyi takip eden birinci iş gününde endüstriciler olarak hepimiz işlerimizin başında olduk. Böylelikle üretim çarklarının hiçbir sorun olmadan dönüyor olduğu iletisini kamuoyuna verdik. 15 Temmuz darbe teşebbüsü, sanayi çarklarını durduramadı. Göz bebeğimiz olan endüstrimiz, darbe günlerinde olduğu üzere bugün de geleceğe umutla bakarak ekonomimizin en güçlü sacayağı misyonunu sürdürmeye devam ediyor.

İTO LİDERİ ŞEKİB AVDAGİÇ 15 TEMMUZ TURNUSOL KAĞIDIR

Beyinleri yıkananlara, robot üzere yetişenlere, yabancı güçlerle kol kola girip vatanına ihanet edenlere karşı, milletimiz gerçek manasıyla bir zafer kazanmıştır. Bu tarafıyla 15 Temmuz, yurt dışındaki hesabın yurt içine uymayacağının en büyük ispatıdır. 15 Temmuz, birebir vakitte bir turnusol kağıdıdır, dost ile düşmanın aşikâr olduğu gecedir. 15 Temmuz da hain FETÖ ile birlikte onların destekçisi iç ve dış güçler de püskürtüldü, onlara da hadleri bildirildi. İstanbul iş dünyası olarak, 15 Temmuz’un üçüncü yılı münasebetiyle diyoruz ki; 15 Temmuz’u asla unutmayacağız. Zira 15 Temmuz’u unuttuğumuz an, milletimizin iradesine gem vurulduğu an olacaktır.

MÜSİAD LİDERİ ABDURRAHMAN KAAN TÜRK MİLLETİ DEMOKRASİ DERSİ VERDİ

Aziz milletimizin menfur atakların yaşandığı 15 Temmuz gecesi canını ortaya koyarak sürdürdüğü çaba, tüm dünyanın sahiplenmesi gereken örnek bir demokrasi çabasıdır. Hali hazırda güçlü demokrasi geleneğine sahip olan Türk Milleti, kıymetli bir demokrasi dersi verirken 15 Temmuz esaslı bir zihniyet değişiminin de birinci adımı olmuştur. Bu süreçte, içeriden ve dışarıdan ülkemize yönelecek hücumlara karşı birlik içinde ve güçlü durmanın ehemmiyetini bir defa daha idrak ettik ve tüm fikri ayrılıkları bir kenara bırakarak vatan müdafaası ortak şuuruyla kenetlendik. Dünyanın en yaygın ve faal STK’sı olan MÜSİAD, her vakit ve her şartta ulusal iradeden yana olmuş, onu zedeleyecek her teşebbüsün karşısında durmuştur.

ASKON LİDERİ ORHAN AYDIN EN BÜYÜK KARŞILIK: GÜÇLÜ TÜRKİYE

Hain darbe teşebbüsünün ekonomimize makul bir oranda tesiri olmuş, ülkemiz 15 Temmuz darbe teşebbüsü nedeni ile 20 milyar dolara yakın bir kayıp yaşamıştır. Her ortamda her platformda bu alçakların emellerini, işledikleri cinayetleri lisana getirmeliyiz. Darbeci kalıntılarına verilecek en büyük yanıt ‘Güçlü Türkiye’ olacaktır.

Başa dön tuşu