İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’ndan tepki: Bu nasıl istifa?

İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu, “(Biz istifa ettik) diye helallik isteyen genel sekreter ve genel sekreter yardımcıları, toplam 10 kişi şu anda İstanbul Büyükşehir Belediyesinin en kıymetli 10 iştirakinin idare şurası lideri. Bu nasıl istifa?” dedi.

İmamoğlu, CHP’li İstanbul ilçe belediye liderleri ve CHP’li İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi üyeleriyle Genel Lider Kemal Kılıçdaroğlu’nu ziyaret etti.

Kılıçdaroğlu ile yaptıkları toplantı öncesi gazetecilerin sorularını yanıtlayan İmamoğlu, Anıtkabir ziyaretine ilişkin soru üzerine, çok memnun olduğunu, kurumsal bir ziyaret yaptıklarını söyledi.

İmamoğlu, ziyarete İstanbul’un tüm ilçe belediye liderlerini ve belediye meclis üyelerini davet ettiklerini belirterek, katılabilenlerle Anıtkabir’i ziyaret ettiklerini, Ata’nın huzurunda bu ülkeye, millete olan borçlarını en düzgün halde ödeyebilmek, vazifelerine layık olmak ismine ellerinden geleni yapmak için kelam verdiklerini lisana getirdi. İmamoğlu, “Çok gururluyum, hoş bir cuma günü yaşıyoruz Ankara’da.” diye konuştu.

Anıtkabir defterini ikinci sefer imzaladığı tabir edilerek, hislerinin sorulması üzerine İmamoğlu, şöyle konuştu:

“Çok rastlanır bir durum değil, iki mazbata, iki seçim, kimilerine nazaran ‘İki mazbata eşittir 10 yıl’ bile diyen var. Olağan işin esprisi bir yana bunları yaşamak istemezdik. Türkiye’miz farklı bir demokrasi imtihanı verdi. Bu demokrasi imtihanı her şeye karşın Türkiye’mize büyük bir ileti vermiştir. Bundan sonra hakimiyetin millete ilişkin olduğunu ve bunun kayıtsız koşulsuz olduğunu 23 Haziran’da tescillemiştir. O bakımdan ‘Hiç kimse milletin iradesini yok saymaya kalkmasın’ demiştir. Natürel gönül isterdi ki bu olmasın, Ata’mızın huzuruna çok gelmek isteriz o farklı lakin vesilesi bu olmasın inşallah.” 

“6 Temmuz’da talebimizi yeniledik”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşme konusunda resmi bir talepte bulunup bulunmadığı, buna bir karşılık verilip verilmediği sorusuna karşılık İmamoğlu, seçimi kazandığı gece bu diyaloğu kurma isteğini beyan ettiğini anımsattı. İmamoğlu, “6 Temmuz’da telefonla kendilerine, makamlarına talebimizi yineledik, 2 gün sonra da yazılı bir talep gönderdik. Hatta bugün de Ankara’da olacağımızı yalnızca bilgi olarak yazdık lakin müsait oldukları vakit diliminde konuşup, İstanbul’un brifingini kendilerine aktarmamızı, mevcut durumu kendilerine aktarma isteğimizi ilettik, haber bekliyoruz.” dedi.

İmamoğlu, belediye iştirakleriyle ilgili gelinen son noktanın sorulması üzerine de şunları söyledi:

“Belediyemizde açıkçası bir el freni üzere bir süreç yaşanıyor. Bürokraside de bu stil hususlar önümüze geliyor. Birtakım memuriyeti olan insanların kurumlarla ilgili geçiş süreçlerinde yaptığımız taleplerin geri dönüşünün gecikmesi, bütün bunlar aslında güzel değil zira biz bir an evvel misyonumuza tam motivasyonla eksiksiz başlama gayreti içerisindeyiz. Bakın şu unutulmamalı, İstanbul’da şöyle de bir durum var, bütçenin üçte ikisi neredeyse şirketlerin üzerinde ve şirketlerle ilgili şu anda anlaşılmaz bir direnç yaşanıyor. Örnek vereyim, ‘Biz istifa ettik’ diye helallik isteyen genel sekreter ve genel sekreter yardımcıları, toplam 10 kişi şu anda İstanbul Büyükşehir Belediyesinin en değerli 10 iştirakinin idare konseyi lideri. Bu nasıl istifa?”

Bu milletin kendilerinden “23 Haziran’da seni seçtim, benim malımı, paramı korudun mu, uygun kullandın mı?”  diye hesap soracağını tabir eden İmamoğlu, “Bana soracak lakin biz oraya idare atayamıyoruz. Genel şura daveti için noter bildirimleri yapıyoruz azamî müddetler kullanılıyor. O vakit diliminde ne olacağını şimdi kestiremiyoruz. Ağustos’un sonuna dönük tarihler veriliyor. Münasebetiyle ben o 10 şahsa ve başkalarına diyorum ki, bakın milletin malının üstüne oturdunuz. 6 aydır, 31 Mart’ta seçim oldu bakın, bu tartışmalar yüzünden bence hakları olmayan maaşları alıyorlar. Çıkartırız onun da bedellerini. Hakları olmayan maaşları aldıkları üzere ne biçimde yönettiklerine dair bilgi sahibi değiliz.” diye konuştu.

İmamoğlu, millete ilişkin 60 milyar liraya varan İstanbul konsolide bütçesinin 40 milyara yakınını yöneten bireylerin şu anda kendi takımları olmadığını belirterek, şu değerlendirmede bulundu:

“Dolayısıyla biz bir an evvel misyonlarından istifa etmelerini, bizim ona nazaran genel konseyleri yapmamızı ve bir an evvel vatandaşa hesap vereceğimizi, 5 yılın başlangıç gününden itibaren bizim irademizin o idarelere yansımasını istiyoruz. Bu görülür bir şey değil. Söylüyorum, bunu söylemeye de devam edeceğim. Yarınlarda tek tek anlatacağım. Zira ben milletimize şeffaf formda İstanbul Büyükşehir Belediyesinde ne olup biteceğini 5 yıl boyunca anlatacağıma kelam vermiştim. Lütfen milletin, millete ilişkin paraların, malın üzerine oturmuş üzere davranmayın. Ne bir siyasi partiye ilişkin, ne bir şahsa ilişkin, ne bir kümeye ilişkin… Millete ilişkin şirketlerden, iştiraklerden bahsediyoruz. Bir an evvel gereğini yapmalarını buradan duyuruyorum. Biz de takip ediyoruz, yasal süreçleri her şeyi takip ediyoruz. Sonralarında kendilerini pişman olacakları, yüzlerinin kızaracakları, başlarını öne eğecekleri duruma düşürmesinler.”

“Hoş bir durum değil”

İstanbul’daki belediye meclisinin 2 gün toplanmasıyla ilgili tartışmaların Meclise yansımasının sorulması üzerine İmamoğlu, “Çok cahilce yorumlar olduğunu okudum. Beğenilen bir durum da değil. Zira ne söylediğimizi takip etmeden, bilmeden siyasi alan olağan genel şuraya taşıyıp orada prim yapma isteği da olabilir birtakım arkadaşların.” tabirini kullandı.

“2 gün yapacağız” demediğini, “2 gün kafidir, yetmezse 3 olur.” dediğini aktaran İmamoğlu, “Yani 5 gün yapacağız. Bu türlü bir şey yok. Meclis toplanır, gündemi bitmişse bitmiştir. Bazen 1 günde de bitebilir. Ne oldu bakın, bu ay 2 günde bitti. Ne yapalım artık illa 5 gün orada mı oturalım. Bu türlü bir şey yok. O bakımdan bizim işleyişimizi takip etsinler lakin kalkıp da Meclis Genel Heyetine manalı mevzuları taşısınlar. Mesela bu iştirakleri taşısınlar. Yani o milletin malının üstüne niçin oturuyorlar, ona baksınlar. Başka gereksiz hususlarla çok ilgilenmesinler. TBMM’nin daha değerli işleri var.” dedi.

İmamoğlu, “Maliye hissesinin erken ödenmesiyle ilgili nasıl bir süreç işleyecek?” sorusu üzerine de “Türkiye tarihinde olmuş bir şey değil.” sözünü kullandı.

Kim olursa olsun, göreve geldikten sonra kurumun bütçesine nazaran, bütçe disiplinine nazaran önceliklere nazaran ödemeleri yaparak süreci yönetmek isteyeceğini anlatan İmamoğlu, “Örneğin İstanbul halkını taşıyan, 8 aydır hak edişlerini alamayan taşımacılar var, halk otobüsleri var. Bunlara hakikat dürüst ödeme yapılmadan kime dağıttınız bu parayı? Biz biliyoruz, tespitlerimizi de yaptık biz paylaşacağız bunu. Yalnızca o değil, kamulaştırma bedeliyle bir arada 1,7 milyar lira. Yani haziran sonunda biz gelip bunu dağıtmamız gerekirken seçime yalnızca 7-8 gün kala gelip bu kadar çabuk kime dağıtıldı bu para ve ne için?” diye sordu.

Göreve geldiklerinde belediyenin kasasında 6 milyon lira olduğunu, bunun maaşların bile yüzde 2-3’üne denk geldiğini belirten İmamoğlu, “Bu kadar düşük oranda bir parayı kasada bulmanın hüznünü yaşıyoruz. Neydi o ivedi anlamış değiliz fakat süreci takip ediyoruz. Çok ahlak dışı bir süreç yaşattılar.” dedi.

İmamoğlu, belediye meclisi toplantılarının canlı yayınlanmasına yönelik soruya karşılık da bunun muazzam olduğunu, İstanbul’un dünyaya demokrasi örneği yaşattığını söyledi.

İstanbul’u konuştuklarını, hasebiyle yalnızca meclisle de kalmayıp, encümen, komiteler, ihale süreçleri, hatta çalışmaların bir birçoklarının naklen yayınlanacağını lisana getiren İmamoğlu, bu türlü bir teknoloji varken demokrasi ismine bunu son noktasına kadar kullanacaklarını kaydetti.

Bu yolla yöneticilerin daha dikkatli olacağını, kul hakkına daha titiz davranacağını belirten İmamoğlu, daha keyifli, daha eşitlikçi bir Türkiye’nin ortaya çıkacağını tabir etti.

Zaman vakit bir günde 1,5-2 milyon izleyiciye ulaştıklarını aktaran İmamoğlu, “Umut ediyorum, sayısı artsın, İstanbullularla iç içe süreci yönetelim. Hani diyorlar ya Mecliste çoğunluk o parti, bu parti. Bırakın kardeşim çoğunluk sokakta, milyonlar orada, işte o milyonların çoğunluk olduğunu hissederek herkes halkı temsil eden özgür iradesiyle orada bulunmanın gereğini yapacak. Bunu oluşturmak ismine naklen yayın, bir ihtilal üzere bir şey aslında.” değerlendirmesinde bulundu.

Yavaş ile kahvaltıda bir ortaya geldi

Öte yandan İmamoğlu, CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu görüşmesinden evvel Ankara Büyükşehir Belediye Lideri Mansur Yavaş ile belediyeye ilişkin Gölbaşı’ndaki tesiste kahvaltıda bir ortaya geldi. 

Kaynak: AA

Başa dön tuşu