İstanbul lojistiğe 1 milyon metrekare yeni alan

Osman KILIÇ

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Meclisi’nin haziran ayı olağan toplantısı “İstanbul’un Sanayi Kimliği, Endüstrinin Yerleşim Sorunu ve Etraf Tertibi Planı’na Bir Bakış” ana gündemi ile gerçekleşti. toplantıya katılan Etraf ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “İstanbul için Ömerli’de 1 milyon metrekare alana sahip bir yeri lojistik sanayi için planlıyoruz” dedi. Bakanlık olarak talepleri ve sıkıntıları dinleyerek hakikat kararlar alıp adımları atacaklarını söz eden Etraf ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Şimdiye kadar 10 milyon metrekarelik alanı sanayicimize kazandırdık. İstanbul’a yakın alanlarda üretimi artırmayı hedefliyoruz” dedi. Kurum, “Yeni etraf nizamı planında sanayi alanlarının yer seçimleri çalışmalarını yapıyoruz. Yeni sanayi alanlarında bu çalışmaları yapmaya çaba gösteriyoruz. Önümüzdeki yıldan itibaren sanayicimiz bu plan üzerinden yatırımlarını yapacak. 3. Havalimanı güzergahı üzerinde dumansız sanayi alanları var ve buralarda projeler geliştirilebilecek. “TOKİ ile de birebir toplumsal konut projeleri üzere sanayicilarin de maliyetlerini aza indirecek ve kent içinde sıkışmış sanayi alanlarını dışa çıkarmaya çalışacağız” formunda konuştu. Kurum, Hem Anadolu hem de Avrupa yakasında talepler var. Avrupa yakasında projelere başlayabiliriz. Sanayicimizin yeni yatırım yapacağı neresi varsa biz sanayicimizle ortak proje gerçeklestirebiliriz” dedi. Kurum, İSO’nun yeni fuar alanının Atatürk Havalimanı olması gerektiğini önermesiyle ilgili de şunları söyledi: “Böyle bir projemiz var. Atatürk Havalimanı’nın olduğu yeri Millet Bahçesi yapma projemizin yanında, buralarda fuar alanı da olacak.”

Bahçıvan: Bizim önceliğimiz İstanbul’un ekolojisinin korunması

İstanbul Sanayi Odası İdare Heyeti Lideri Erdal Bahçıvan, İstanbul ve etrafının sanayi iş gücünün yüzde 50’sini barındırdığına dikkat çekerek “İstanbul endüstrisinin bu ülkenin vazgeçilmezi olduğu gerçeğine bağlı bir İstanbul vizyonu geliştirilmeli. İstanbul endüstrisi ve üretimi ile etraf ortasında bir tercih yapılmamalı. Tüm kurumların katkısıyla hazırlanacak ve kentsel dönüşümle birlikte ele alınacak bir planlamaya muhtaçlığımız var” dedi.

İstanbul’un, ‘akıllı şehir’ kavramı ile yönetilmesi gerektiğini lisana getiren Bahçıvan, endüstrinin, doğal ve tarihi varlıklar üzere İstanbul’un kimliğini oluşturan kıymetlerle bir ortada yaşaması gerektiğinin belirterek, “Önceliğimiz İstanbul’un ekolojisinin korunması. Ekoloji ve iktisat ortasında bir çatışma, bir mağlup yahut kazanan olması gerekmez. Düzgün bir planlamayla etrafın korunurken endüstrileşmenin devam etmesi rahatlıkla sağlanabilir” dedi. İstanbul’da kaynakları verimli kullanmanın kıymetine değinen Bahçıvan, şu tekliflerde bulundu: “İstanbul endüstrisinin yerleşiklik sorunu, önemli bir kaynak israfına yol açıyor. En tesirli tahlil; organize sanayi bölgeleri. Biri Avrupa başkası Asya yakasında olmak üzere kentte iki yeni OSB kurulması gerekiyor. “Emlak Sanayi” modeliyle, uygun devlet topraklarının ve üzerine kamu tarafından inşa edilecek fabrika binalarının özel kesime uzun vadeli kiralama formülüyle tahsis edilmesi, finansman kaynağının arsa ve gayrimenkul yatırımına heba edilmesinin önüne geçecek. Atık idare ideolojisi; yaygınlaştırılmalı, bu mevzuda çalışan sanayi kuruluşları özel teşviklerle desteklenmeli. Yeni Etraf Kanunu’nda üretilen eser başına belirlenen geri kazanım katkı hissesi, ilgili kesimlere maliyet artışları getiriyor. Aslında atık bertaraf maliyetine katlanan bölümlerimizden 2. kere bedel alınması adil değil.”

Başa dön tuşu