OHAL başvurularının 77 bin 900’ü karara bağlandı

Olağanüstü Hal (OHAL) Süreçleri İnceleme Kurulu, bugüne kadar 6 bini kabul, 71 bin 900’ü ret olmak üzere 77 bin 900 başvuruyu karara bağladı.

OHAL Süreçleri İnceleme Komitesinden yapılan açıklamaya nazaran, komite bünyesinde hakim, uzman, müfettiş ve raportör olmak üzere toplam 250 işçi görevlendirildi. 

Elektronik ortamda müracaat alma, arşivleme ve inceleme süreçleri için özel bir bilgi süreç altyapısı oluşturularak, müracaatlara ait 20’den fazla kurum ve kuruluştan temin edilen bilgiler bu sisteme kaydediliyor. 

Yargı mercileri tarafından verilen kararlar da UYAP sistemi üzerinden takip ediliyor. 

Kurumlardan intikal eden işçi ve mahkeme belgeleri ile eski müracaatlarla birlikte şimdiye kadar 475 bin evrakın tasnif, kayıt ve arşivleme süreci tamamlandı.

OHAL kapsamında yayımlanan KHK’ler ile 125 bin 678’i kamu misyonundan çıkarma, 3 bin 213’ü rütbe alma, 270’i yurtdışı öğrencilikle ilişiği kesilme, 2 bin 761’i kurum ve kuruluş kapatma olmak üzere toplam 131 bin 922 önlem süreci gerçekleştirildi. 

– Komiteye yapılan müracaat sayısı 126 bin 200

Komisyona yapılan müracaat sayısı 28 Haziran 2019 tarihi prestijiyle 126 bin 200 oldu. Kurul tarafından verilen 77 bin 900 karar sayısı dikkate alındığında, incelemesi devam eden müracaat sayısı ise 48 bin 300. 

Karar verme sürecine 22 Aralık 2017 tarihinden itibaren başlayan Komite tarafından, 28 Haziran 2019 tarihi prestijiyle 6 bini kabul, 71 bin 900’ü ret olmak üzere 77 bin 900 karar verildi. 

– İlgili karardan sonra 60 gün içinde iptal davası açabilecek

Buna nazaran, Komitenin karar vermeye başladığı tarihten itibaren 1,5 yıllık müddette toplam müracaatların yüzde 61’i hakkında karar verilmiş bulunuyor. Komite, vazife kapsamına girmeyen 2 bin 520 müracaat hakkında da ön inceleme kararı verdi. 

Komisyon kararları bildiri edilmek üzere şahısların en son misyon yaptığı kurumlara teslim ediliyor. Başvurusu kabul edilen şahısların atama süreci, ilgisine nazaran en son vazife yapılan kurum ve Yükseköğretim Heyeti Başkanlığı tarafından yapılacak. 

Komisyon kararlarına karşı, kararın bildiriminden itibaren altmış gün içinde Yargıçlar ve Savcılar Kurulunca belirlenen Ankara yönetim mahkemeleri nezdinde ilgilinin en son misyon yaptığı kurum yahut kuruluş aleyhine iptal davası açılabilecek. 

– Müracaatçılar, müracaat takip sisteminden bilgi alabiliyor 

Başvurucular, “OHAL Kurulu Müracaat Takip Sistemi” uygulaması üzerinden Kurula yapılan müracaatların safahatı ve sonucu hakkında bilgi edinebiliyor.

Komisyonun Faaliyet Raporu ocak ayında internet adresinde yayımlandı. Faaliyet raporunun İngilizce versiyonuna ise http://soe.tccb.gov.tr/ internet adresinden erişim sağlanabiliyor. 

Komisyon, tesirli iç hukuk yolu olarak süratli ve birebir vakitte kapsamlı inceleme sonucunda müracaatlar hakkında kişiselleştirilmiş ve gerekçeli karar veriyor. 

Kaynak: AA

Başa dön tuşu