Pekcan’dan gurbetçilere çağrı

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, özel araçlarıyla Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü’ne bağlı kapılardan Türkiye’ye girmek isteyen yolcuların, gümrük kapılarına gelmeden evvel yapacakları ‘ön beyan’ sayesinde daha süratli ve kolay geçiş gerçekleştirebileceklerini belirterek, “Başta gurbetçilerimiz olmak üzere tüm yolcularımızın Bakanlığımızın elektronik ortamdaki ‘özel taşıtlar ön beyan uygulamasını’ kullanmalarını tavsiye ediyoruz.” dedi.

Konuya ait Pekcan, Bakanlık tarafından yürütülen “özel taşıtlar ön beyan uygulaması” ile yabancı plakalı özel araçlarıyla Türkiye gümrük kapılarından girecek yolcuların gümrük kayıt süreçlerinin süratli ve kolay yapılabildiğine dikkati çekti.

Pekcan, bu uygulama sayesinde, bilhassa gurbetçilerin Türkiye gümrüğüne gelmeden evvel elektronik ortamda araç sahibinin bilgilerini sisteme girerek kendi kayıt süreçlerini kendileri yapmaları halinde, olağanda 3-4 dakikada gümrük memurları tarafından yapılan süreçlere gerek kalmayacağını yaklaşık 15-30 saniyede yapılacak denetimle gümrük kayıt sürecinin tamamlanabileceğini söz etti. Pekcan, bu sistem ile gümrük tescil süreci yapan memurların rastgele bir kayıt yapmadığını, ibraz edilen pasaport, ruhsat ve sigorta poliçesindeki bilgiler ile sistemde görülen bilgilerini karşılaştırarak süreci tamamladığını vurguladı.

“8 ve 9 numaralı peronlar ön beyanlı araçlara hizmet veriyor”

Pekcan, özel araçlarıyla Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğüne bağlı kapılardan Türkiye’ye giriş yapmak isteyen yolcuların, gümrük kapılarına gelmeden evvel yapacakları “ön beyan” sayesinde daha süratli ve kolay geçiş yapabilmelerinin sağlandığına dikkati çekerek şöyle konuştu:

“Başta gurbetçilerimiz olmak üzere tüm yolcularımızın Bakanlığımızın elektronik ortamdaki ‘özel taşıtlar ön beyan uygulamasını’ kullanmalarını tavsiye ediyoruz. Ön beyanda bulunarak gümrük kapılarına geleceklerin ön beyan yapmadan gelenleri beklememesi için Kapıkule’de başka peronlar açıyoruz. Kapıkule’de 8 ve 9 numaralı yolcu giriş peronları ön beyanlı araçlara hizmet veriyor. Gereksinime nazaran peron sayılarını artıracağız ve öteki kapılarımızda da peronlar açacağız.”

Ön beyan sisteminden yaklaşık 160 bin kişi yararlandı

Bakan Pekcan, süreçlerin aksamadan süratli yürüyebilmesi için sisteme ön beyan yapan yolcuların sisteme dikkatli bir halde yanlışsız bilgileri girmelerinin büyük ehemmiyet arz ettiğini vurgulayarak, araç sahibi araçta değilse, vekaletle aracı kim getiriyorsa o bireye ilişkin pasaport bilgilerinin sisteme girilmesi gerektiğini belirtti.

Geçtiğimiz 4 yılda toplam 158 bin 414 kişinin ön beyan uygulamasından yararlandığı bilgisini veren Pekcan, açılan yeni peronlar sayesinde bu sayının çok daha üstlere gelmesini hedeflediklerini söyledi.

Pekcan, ön beyan sistemine tüm ülkelerin pasaportlarıyla giriş yapılabildiğine işaret ederek, “Sisteme gümrüğe gelmeden evvel 15 gün içerisinde rastgele bir gün yahut saat giriş yapılabilir. Daha evvel tıpkı plakalı araçla birebir şahıs giriş yapmışsa sistem o şahsı tanıyor fakat sigorta bilgisi değiştiği için güncelleme yapmak gerekiyor. ” değerlendirmelerinde bulundu.

Başa dön tuşu