PUBG en çok gelir sağlayan mobil oyun oldu

Teknoloji haberleri sitesi The Verge’nin haberine nazaran, 100 milyondan fazla aylık oyuncu sayısıyla dünyanın en çok oynanan oyunlarından olan PUBG, geçen ay 146 milyon dolardan fazla gelir sağlayarak en çok hasılat sağlayan taşınabilir oyun oldu.

Oyunun gelirleri sadece oyuncuların satın aldığı üyelik paketi ve oyun içeriklerinden oluşmuyor. PUBG’nin Çin versiyonu olan Game For Peace oyunu da gelir kalemlerinin artışında kıymetli rol oynadı. PUBG geçen ay toplam 146 milyon dolar gelir elde ederken, bu gelirin 70 milyon dolarlık kısmı oyunun Çin için uyarlanmış versiyonu olan Game For Peace’den sağlandı.

Ülke uyarlaması gelirleri etkilemedi

PUBG’nin Çin için uyarlanmış versiyonu olan Game For Peace, ‘milliyetçi’ özelliklere sahip ve daha az kan içeriyor. Örneğin, PUBG’de yer alan oyundan elenen oyuncunun kan havuzunda ölmesi sahnesi oyunun Çin versiyonunda yer almıyor.

Oyunların Çin’e nazaran uyarlanması, Çin hükümetin uygulamalarından kaynaklanıyor ve oyun üreticileri açısından bir mahzur olarak bedellendiriliyor. Çin hükümeti Şubat ayında görüntü oyunlar için yeni lisans vermeyi durdurmuş ve oyunlara çeşitli vakit limitleri getirmişti.

Örneğin, Çin’in tanınan oyunlarından olan Honor of Kings için, 12 yaşın altındaki çocuklar için 1 saate kadar, 12 ile 18 yaş ortasındaki çocuklar için 2 saate kadar oynama limiti koyulmuştu.

Analistler, oyunların bölgeye uyarlanmasının gelirleri olumsuz etkileyeceğini düşünse de PUBG’nin geçen ay gelirlerinin yaklaşık yarısını oyunun Çin versiyonu Game For Peace’den elde etmesi uyarlama oyunlara karşı bakışı değiştirebilir.

Kaynak: AA

Başa dön tuşu