Sağlık, açık oto ihtisas alanını 26 bin metrekareye çıkardı

İhracatta pazar hissesinin büyük bir kısmını oluşturan, otomotiv ve makine kesimlerinden doğan taleplere tahlil için Orhanlı’daki Dilovası Gümrüğü’ne bağlı antrepolarında 14 bin metrekarelik açık oto ihtisas alanını 2017’de açtıklarını söyleyen Sıhhat Lojistik İcra Konseyi Lideri Zahit Sıhhat, “Burada binek araç, dorse, inşaat materyalleri ve iş makineleri üzere birçok gümrüklü eserin antrepo süreçlerini yönetiyoruz. Bu taleplerdeki artışa bağlı 2018’de mevcut alanımızı 26 bin metrekareye çıkardık. Aldığımız geri dönüşler ve taleplere bağlı olarak alanımız daha da büyüyecek” dedi.

Muratbey ve Ambarlı gümrük müdürlüklerine bağlı antrepoları, İstanbul Yenibosna ve Esenyurt ilçelerinde ise hür depolarının bulunduğunu açıklayan Zahit Sıhhat, Erenköy ve Dilovası gümrük müdürlüklerine bağlı antrepo ve hür depolarının ise İstanbul Kurtköy’de olduğunu söyledi.

Ayrıca sektörel gereksinimlere tahlil sunabilmek için Dilovası Gümrük Müdürlüğü’ne bağlı olarak 26 bin metrekarelik açık oto ihtisas alanın da olduğunu belirten Sıhhat, “Depo ve antrepolarımızda toplam depolama kapasitemiz 150 bin metrekare. Depo ve antrepolarımızın yerleri memleketler arası master plan kriterleri takip edilerek belirlenmiş olup, bağlı oldukları gümrük müdürlüklerine, havalimanlarına, liman ve otoyollara kontaklar için stratejik konumdalar. Hizmet alanlarımızın artırılması sırasında da yeniden bu kriterler doğrultusunda geleceğe dönük yatırımlar yapıyoruz” biçiminde konuştu.

Ürünleri, antrepolardan depolara kısa müddette transfer edebiliyor

Serbest depoları ile gümrüklü antrepolarının birebir tesis içinde yer aldığını anlatan Zahit Sıhhat, böylelikle müşterilere ilişkin eserleri antrepolardan hür depolara hasarsız, maliyetsiz ve çok kısa müddette transfer edebildiklerine dikkat çekti.

Depolama hizmetleri dahilinde müşterilerinin tüm eserleri sigorta kapsamında koruma ettiklerini kaydeden Sıhhat, şunları aktardı: “Serbest depolarımızda müşterilerimizin gereksinimleri doğrultusunda paketleme, elleçleme üzere katma pahalı hizmetler ve kapıya kadar gerçekleştirilen mikro dağıtım hizmeti ile müşterilerimizin ticari operasyonlarını kolaylaştırılmakta ve daimi müşteri memnuniyeti sağlamaktayız. Lojistik süreçler içinde büyük değer taşıyan depolama hizmetleri, Sıhhat Lojistik operasyonları dahilinde; müşterilerimizin gerçek muhtaçlıkları göz önünde bulundurularak planlanır. Bu manada, gümrüklü ve özgür depolarımıza gelen materyalleri barkod okutma tekniği ile sisteme giriyor ve gereçlere ilişkin kolilerin takiplerini sistem üzerinden denetimini sağlanmasına yardımcı oluyoruz. Eserlerin bu sistem sayesinde sıkıntısızca depomuzdan çıkışını yapıyor ve inançlı bir biçimde teslimatını sağlıyoruz.”

İki yıl içinde 200 aracı yeniledi

Sağlık Lojistik olarak intermodal nakliyat sistemine tartı verdiklerini söyleyen Zahit Sıhhat, bu manada müşterilerinin ticari gereksinimlerini yanlışsız tahlil edip, vakit ve maliyet tasarrufu yapabileceğimiz güzergahları evvelden planladıklarını vurguladı.

Sağlık, ayrıyeten iç nakliye, mikro dağıtım ve ekspres taşıma hizmeti de verdiklerini açıkladı. Tamamı özmal olan filolarının model yılı azami 1.5 yıl ve tamamı Euro-6 normlarına uygun olarak üretilmiş 550 araçtan oluştuğu bilgisini veren Sıhhat, “Araçları teknolojik çağın gerektirdiği tüm sistemsel donanımlara uyarlayarak çalışmalarımıza devam ediyoruz. Filomuzdaki araçların yaş ortalaması bizim için çok kıymetli. İki yıl içinde 200 araç yenilemesi gerçekleştirdik. Bu nedenle filomuz içinde araç yenilemelerimiz ve yatırımlarımız her yıl olduğu üzere ilerleyen periyotlarda de devam edecek” diye konuştu.

2018 yılında 10 bin sefer gerçekleştirdi

Sağlık Lojistik olarak 2018 yılında yüzde 10 büyüdüklerini söyleyen Zahit Sıhhat, çoğunluğu Avrupa ülkelerine olmak üzere yıl boyunca 10 bin sefer gerçekleştirdikleri bilgisini verdi.

Öte yandan 2018 yılı depo ve antrepo doluluk oranlarının ise yüzde 85 olduğunu açıklayan Sıhhat, “Bu da bizim için, amaçlarımız doğrultusunda emin adımlarla ilerlediğimizin bir göstergesi. Bu sene de hizmet kalitemizden ödün vermeden, gerçek tahlillerle müşterilerimize tahlil ortağı olmaya devam etmek önceliğimiz olacak. Bunun yanında, evvelki yıllarda olduğu üzere sağlam, sağlıklı ve emin adımlarla ilerlemeye devam edeceğiz” dedi.

Başa dön tuşu