Sigorta acenteleri ortak akıl masasında buluştu

BURSA (DÜNYA) – Sigorta acenteleri, BTSO mesken sahipliğinde düzenlenen toplantıda bölümdeki son gelişmeleri kıymetlendirdi. BTSO İdare Konseyi Üyesi Muhsin Koçaslan, TOBB Sigorta Acenteleri İcra Komitesi (SAİK) Lideri Levent Korkut, TOBB SAİK Lider Yardımcısı Süleyman Özer, Halk Sigorta Genel Müdürü Bülent Karan, BTSO Meclis Üyeleri Ayhan Gençal ve Serkan Köroğlu, 53. Komite Lideri Remzi Çalışkan, TOBB Sigortacılık Müdürü Mevlüt Söylemez, SAİK üyeleri ve kesim temsilcilerinin iştirakiyle gerçekleştirilen toplantıda kesimin aktüel sıkıntıları ve tahlil teklifleri üzerinde durularak, kesim olarak alınması gereken tedbirler görüşüldü.

“Sigortacılık yüksek büyüme potansiyeline sahip”

BTSO İdare Heyeti Üyesi Muhsin Koçaslan, Türkiye’nin genç nüfusu ve dinamik iktisadıyla sigortacılık dalında yüksek bir büyüme potansiyeline sahip olduğunu söyledi. Hakikat stratejiler ve faaliyetlerle kelam konusu potansiyelin kıymetlendirilmesi gerektiğini söz eden Koçaslan, “BTSO olarak dalın gelişimine yönelik ortak akıl anlayışı ile çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Başta sigorta acentelerinin KOBİ statüsüne alınarak KOSGEB takviyelerinden faydalanması konusu olmak üzere dalımızın önünü açan birçok düzenlemede Odamızın teşebbüsleri belirleyici faktörlerden biri oldu. Önümüzdeki süreçte de dalın sıkıntılarının aktif bir halde tahlile kavuşturulması ismine her türlü dayanağı vermeye devam edeceğiz” dedi.

“Acenteler en uzman satış kanalı olmaya devam edecek”

Teknolojinin gelişmesi ve dijitalleşme ile birçok bölümde dönüşüm yaşandığını belirten TOBB SAİK Lideri Levent Korkut, “Tüm bu gelişmelere karşın ne bugün ne de gelecekte sigortacılık dalında sigorta acentelerinden daha ehil bir satış kanalı olmayacak” diye konuştu. Bursa ve Türkiye genelinde halihazırda acente taşıma kapasitesinin üzerinde acente bulunduğunu tabir eden Korkut, üretim kanalı manasında acente dışında diğer bir satış kanalına gereksinim bulunmadığına da vurgu yaptı.

Haksız rekabetle mücadele

Sektördeki haksız rekabeti önlemek gayesiyle TOBB SAİK bünyesinde kıymetli çalışmalar gerçekleştirdiklerini kaydeden Korkut, “Göreve geldiğimiz günden bu yana bölümde haksız rekabete yol açan ekran dağıtma, brokerlar, faturamatikler ve buna misal yapılarla uğraş ediyoruz. Yetkisiz ve hukuksuz satış yapan tüm yapılarla gayret etmeye devam edeceğiz” halinde konuştu.

“Durgunluk periyotlarında tahsilat riskleri artıyor”

Halk Sigorta Genel Müdürü Bülent Karan, kurumsal sigorta tüketicileri için ekonomik gelişmelere bağlı olarak farklı risklerin ortaya çıktığını söyledi. Bilhassa ekonomik sakinlik periyotlarında tahsilat risklerinin arttığını vurgulayan Karan şunları söyledi; “Piyasada alacakların tahsilinde yaşanan zorluklar, alacak sigortalarının ehemmiyetini artırıyor. Dünya genelinde yaklaşık 3 trilyon dolarlık ticari alacak sigortalanmaktadır. Ülkemizde de ticari alacak sigortalarında son 10 yılda döviz bazlı olarak iki kat bir büyüme kelam konusu. Bu büyümeye karşın ticari alacak sigortaları hayat dışı sigorta kesiminin fakat binde 5’ine karşılık geliyor. Çocuklarımızın geleceğinden başlayarak araçlarımızı, konutumuzu, iş yerlerimizi sigortaladık. Artık sıra ticari alacaklarımızı sigortalatmaya geldi.”

16 bin sigorta acentesi faaliyet gösteriyor

TOBB Sigortacılık Müdürü Mevlüt Söylemez, konuşmasında sigorta acentlerine ait değerli bilgiler paylaştı. Türkiye genelinde yaklaşık 16 bin sigorta acentesinin bulunduğunu söz eden Söylemez, dalda yaklaşık 40 bin kişinin istihdam edildiğini söyledi. Türkiye’deki sigorta acentesi taşıma kapasitesi aralığının 8.500 ile 11.500 ortasında olduğunu söz eden Söylemez, “Taşıma kapasitesi üzerinde acente varlığımız bulunmasına karşın sigorta alabilecek mevcut kapasitenin yüzde 38’ini kullanabiliyoruz. Sigorta alabilecek durumda olmasına karşın ulaşılamayan 30 milyon insan var” dedi. Söylemez, Bursa’da ise 653 sigorta acentesinin faaliyet gösterdiğini belirterek, kentte 1 milyon 163 bin potansiyeli sigortalı sayısı olduğunu kaydetti.

Başa dön tuşu