TARSİM 2023 yılına ilişkin bitkisel ürün yeniliklerini açıkladı

Gelir Muhafaza Sigortası ile üreticilerin gelirlerini muhafaza altına alındığının belirtildiği açıklamada, “İlk sefer 2021 yılında yüzde 60 devlet prim takviyesi ile ekmeklik ve makarnalık buğday eserlerinde, pilot proje olarak Konya ilinin Cihanbeyli, Kadınhanı ve Karatay ilçelerinde uygulamaya aldığımız Gelir Muhafaza Sigortasını 2023 yılı üretim döneminde Konya ili genelinde üreticilerimizin hizmetine sunduk” denildi. TARSİM’in yeniliklerinden kimileri şöyle;

Dolu riski tarife fiyatında 87 eserde yüzde 15 oranında 23 eserde yüzde 10 oranında, 24 eserde yüzde 5 oranında indirimler uygulandı. Buğday ve buğday sertifikalı tohumluk eseri tarife fiyatında yüzde 6 indirim yapıldı.

Aynı adada/parselde hem Ağaç Sigortası hem Bitkisel Eser Sigortası poliçesi bulunan üreticilerin Ağaç Sigortası poliçelerinde yüzde 5 oranında ağaç çift poliçe indirimi uygulaması getirildi. Kiraz ve vişne eserlerinde teminat başlangıcı birinci çiçeklenme evresinden beyaz tomurcuk evresine alındı. Enginar eserinde don riski isteğe bağlı ek teminat olarak sigorta kapsamına alındı.

Fide devri kapsama alındı

Şeker pancarı, çerezlik kabak, domates, biber, patlıcan, kavun ve karpuz eserlerinde eserin fide ve yapraklanma devrinde meydana gelen ve tekrar ekim dikime neden olan don riski teminatı isteğe bağlı ek teminat olarak kapsama alındı. Alçak tünellerde yaban domuzu riskini teminat kapsamına alındı.

Alçak tünellerde yetiştirilen domates, biber, patlıcan, kavun, karpuz fide devrinde yine ekim ve dikime neden olacak don riski isteğe bağlı ek teminat olarak kapsama alındı. Kivi eserinde müşterek sigorta oranı yüzde 30’dan yüzde 20’ye düşürüldü. Erik eserinde muafiyet oranı yüzde 20’den yüzde 15’e düşürüldü, kayısı eserinde müşterek sigorta oranı yüzde 35’ten yüzde 30’a düşürüldü.

Şeker pancarı sertifikalı tohumluk eserde teminat periyodunu “şeker pancarı sertifikalı tohumluk eserde tohum hasadı ile biter” olarak genişletildi. Örtü tamirat masraf meblağı 250 liradan 1000 liraya yükseltildi. Jeotermal kaynak kullandığı tespit edilen seralarda toplam poliçe primi üzerinden yüzde 5 oranında indirim uygulaması başlatıldı.

Büyükbaş Hayvan Hayat Sigortası kapsamında süt sığırları tarife fiyatında yüzde 6, besi sığırlarında yüzde 5 indirim uygulandı.

Başa dön tuşu