TBMM Başkanı Şentop’tan S-400 açıklaması

Türkiye Büyük Millet Meclisi Lideri Mustafa Şentop, Türkiye’nin S-400 hava savunma sistemi konusunda kararını verdiğini belirterek, “Temmuz ayı içerisinde birinci parti teslimat yapılacak. Olsun mu olmasın mı, alalım mı almayalım mı noktasında değiliz.” dedi.

Moskova’daki Türk gazetecilerle bir ortaya gelen Şentop, Türkiye’nin Rusya’dan satın aldığı S-400 hava savunma sistemlerine ait değerlendirmelerde bulundu.

Şentop, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya’dan S-400’ün satın alındığına dair açıklamasını hatırlatarak, “S-400 konusunda karar verildi. Temmuz ayı içerisinde birinci parti teslimat yapılacak. Olsun mu olmasın mı, alalım mı almayalım mı noktasında değiliz.” diye konuştu.

Türkiye’ye S-400 konusunda başta ABD olmak üzere NATO üzerinden milletlerarası baskı oluşturulmaya çalışıldığını hatırlatan Şentop, “Bunu haklı ve samimi bulmuyoruz zira S-300 sahibi NATO üyesi ülkeler var. Bu ülkelere itiraz yapılmıyor.” tabirini kullandı.

Şentop, Rusya’dan S-400 satın alma probleminin saklı gizli değil dünyanın gözü önünde devam eden bir olay olduğuna dikkati çekti.

Hiç kimsenin, Türkiye’ye “Savunma sistemi alma.” deme hakkı bulunmadığını vurgulayan Şentop, kelamlarına şöyle devam etti:

“Türkiye’ye kalkıp da kimse ‘Senin savunmaya gereksinimin yok.’ diyemez. ‘Biz bunları sana vermiyoruz, öteki yerden de alma, ne yaparsan yap.’ diyemez. Türkiye, öteki devletler üzere kendini savunabilecek, bütün savunma sistemleri ile ilgili istediğini alabilme imkanına sahiptir.”

Şentop, Rusya’dan alınan S-400’ün ABD’den alınacak F-35 savaş uçağı alımı ile ilişkilendirilmesinin ise ABD’li birtakım siyasetçilerin fikri olduğunu belirtti.

F-35 projesinin Türkiye’nin muahedesini yaptığı, parasını verdiği ve katkı sunduğu bir proje olduğunu anımsatan Şentop, projeden Türkiye’nin çıkarılma noktasına gelineceğini düşünmediğini, aksi halde memleketler arası mutabakatların hiçbir kararının kalmayacağını tabir etti.

TBMM Lideri Şentop, Türkiye’nin Moskova Büyükelçiliğinde Rusya’da yaşayan Türk vatandaşlarıyla da bir ortaya gelerek problemleri ve talepleri dinledi.

Şentop’un vatandaşlarla sohbetinde TBMM Dışişleri Komitesi Lideri, AK Parti İstanbul Milletvekili Volkan Bozkır, Türkiye-Rusya Parlamentolararası Dostluk Kümesi Lideri AK Parti Manisa Milletvekili Murat Baybatur, Dışişleri Komitesi Üyesi AK Parti İstanbul Milletvekili Ahmet Berat Çonkar, Dışişleri Kurulu Üyesi MHP Kayseri Milletvekili İsmail Özdemir, Dışişleri Komitesi Üyesi DÜZGÜN Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin ve Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar da hazır bulundu.

Kaynak: AA

Başa dön tuşu