TESK’ten “alternatif turizm” çağrısı

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Lideri Bendevi Palandöken, Türkiye’nin alternatif turizm alanlarına ağırlaşması gerektiğini belirterek, “Turizm gelirlerimizi artırmak ve nitelikli turistin gelmesini sağlamak için sıhhat, gastronomi, kongre, kültür ve kış turizmi üzere alternatif turizm alanlarına yoğunlaşmalıyız.” değerlendirmesinde bulundu.

Palandöken, yazılı açıklamasında, Türkiye’nin kongre ve sıhhat turizminde büyük potansiyeli olduğuna işaret etti.

Türkiye’nin sırf denizi ve kıyıları ile hatırlanmaması gerektiğini tabir eden Palandöken, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Sağlık turizmi için Türkiye’ye gelen bir turist, konaklama, gezme ve şahsî harcamaları da dahil yaklaşık 8 bin dolarlık döviz bırakıyor. Ülkemize 2014’te 400 bin sıhhat turisti gelirken 2018’de sıhhat turisti sayısı yüzde 87 artışla 750 bin oldu. Sıhhat turistlerinden 2014’te 3,2 milyar dolar gelir elde edilirken 2018’de yüzde 56 artışla 5 milyar dolar gelir elde ettik. Dünyada sıhhat turizminde 5. sırada yer alıyoruz lakin turist sayımız artmasına karşın sıhhat turizminden elde ettiğimiz gelir birebir oranda artmadı. 2019’da beklenen 1 milyon sıhhat turisti ve 7 milyar dolar sıhhat turizmi gelirine ulaşmak için stratejiler geliştirmeli ve tanıtımı artırmalıyız.”

Türkiye’nin bilhassa kongre turizminde büyük bir potansiyeli olduğunu vurgulayan Palandöken, dal temsilcilerine nazaran kongre turizmi için gelen turistlerin olağan turistlerden 4 kat daha fazla para harcadığının altını çizdi.

Bendevi Palandöken, alternatif turizm alanlarına yoğunlaşılması gerektiğine işaret ederek, “Turizm gelirlerimizi artırmak ve nitelikli turistin gelmesini sağlamak için sıhhat, gastronomi, kongre, kültür ve kış turizmi üzere alternatif turizm alanlarına yoğunlaşmalıyız.” tabirini kullandı.

Kaynak: AA

Başa dön tuşu