THY’nin ‘Maçka’ uçağı şehit Eren Bülbül anısına uçtu

Türk Hava Yollarının (THY) “Maçka” isimli düş uçağı birinci seferinde Şehit Eren Bülbül’ün anısına uçtu.

THY’nin filosuna katılan birinci B787-9 (Dreamliner) tipi uçak olan ve Şehit Eren Bülbül’ün anısına “Maçka” ismi verilen hayal uçağın birinci seferinde manalı bir uçuş gerçekleştirildi. Saat 10.00’da İstanbul Havalimanı’ndan Trabzon Havalimanı’na gerçekleştirilen TK 4900 sefer sayılı özel uçuşa 300 yolcu katıldı.

Uçuş öncesi THY’nin İstanbul Havalimanı İç Çizgiler Terminali Özel Yolcu Salonu’nda (CIP) AA muhabirine açıklamalarda bulanan Eren Bülbül’ün ağabeyi Erdoğan Bülbül, bu seferin gerçekleşmesinde başta THY yöneticileri ve karikatürist, oyuncu ve senarist Hasan Kaçan olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür etti.

Bu durumun kendileri için gurur vereci olduğunu lisana getiren Bülbül, “Herkesten Allah razı olsun. Bir kere daha söyleyelim, ‘İyi ki varsın Eren, güzel ki varsın kardeşim.” diye konuştu.

Eren Bülbül’ün başka ağabeyi Arif Bülbül de tüm şehitleri rahmet ve minnetle anarak, tertipte emeği geçenlere teşekkür etti.

Bülbül, “Bizim için çok büyük bir gurur. Kardeşimi kimse unutmadı, unutmuyor. Allah razı olsun herkesten. Çok gururluyuz. Güzel ki varsın Eren, düzgün ki varsın kardeşim.” dedi.

“Orada dualar edeceğiz”

Kampanyaya öncülük eden karikatürist, oyuncu ve senarist Hasan Kaçan ise THY’nin filosuna katılan birinci Dreamliner tipi uçağa isim arandığını hatırlatarak, toplumsal medyada uçağını isminin “Eren” olması için bir kampanya başlattıklarını söyledi. Hem Eren’e hem de gelmiş geçmiş tüm şehitleri temsilen başlatılan ve apansızın büyüyen bir kampanya olduğunu beliren Kaçan, “Sağ olsun THY yetkilileri bunu dikkate aldı ve uçağın ismini şehidimizin memleketi Maçka oldu. Şirket kuralları gereği insan ismi olamıyordu. Bizler buradan THY’nin düş uçağıyla şehidimizin yakınları ve sevenleriyle birlikte Trabzon’a ve oradan da Maçka’ya geçeceğiz. Orada dualar edeceğiz.” sözlerini kullandı.

Kaçan, kampanyaya dayanak veren herkese ve THY idaresine teşekkür etti.

“Onu hiçbir vakit unutmadık, unutmayacağız”

Trabzonspor Kulübü Lideri Ahmet Ağaoğlu, THY’nin göz bebeği yeni uçağın Dreamliner’in, şehit Eren Bülbül’e ithafen Maçka isminin verilmesi münasebetiyle THY İdare Şurası ve İcra Komitesi Lideri İlker Aycı’ya ve THY’nin başka yetkililerine teşekkür etti.

Çok manalı bir uçuş gerçekleştirdiklerini lisana getiren Ağaoğlu, “Şehidimizin isminin unutulmaması ve böylesine manalı bir uçuşla kabrini ve ailesini ziyaret etmek bir Trabzonlu olarak beni çok keyifli etti. Onu hiçbir vakit unutmadık, unutmayacağız. Eren, Trabzon’un anarşiye ve vatan hainlerine karşı verdiği çabanın bir simgesi olarak kalbimizde yaşayacak.” sözlerini kullandı.

Aralarında AK Parti Trabzon milletvekilleri Muhammet Balta ve Salih Cora, THY Basın Müşaviri Yahya Üstün, şehit aileleri, çok sayıda sanatçı ve toplumsal medyada kampanyaya dayanak olan vatandaşların ve gazetecilerin bulunduğu yolcular Trabzon’a gitti.

Yolcuları, THY İdare Heyeti ve İcra Komitesi Lideri İlker Aycı ve beraberindeki heyet uğurladı.

Katılımcılar, düzenlenecek özel program ile Trabzon’un Maçka ilçesinde şehit Eren Bülbül’ün ailesini ve şehitliğini ziyaret edecek.

Rüya uçak, Eren Bülbül’ün anısını dünyanın 120’den fazla ülkesine taşıyacak

Rüya uçağın isminin toplumsal medya kullanıcıları tarafından belirlenmesi için THY Twitter hesabında başlatılan ankete yüz binlerce kullanıcı, ismin Şehit Eren Bülbül’ün ismini yaşatması gerektiği cevabını vermiş, toplumsal medyada çığ üzere büyüyen davete kayıtsız kalmayan bayrak taşıyıcı hava yolu, Eren Bülbül’ün doğduğu, büyüdüğü ve kahramanca şehit olduğu ilçe Maçka’nın ismini hayal uçağa taşımıştı. Maçka isimli hayal uçak, Eren Bülbül’ün anısını dünyanın 120’den fazla ülkesine taşıyacak.

Rüya uçak “Maçka” hakkında

Maçka isimli uçak, bayrak taşıyıcı hava yolunun Boeing firması ile 25’i kesin, 5’i opsiyonlu olmak üzere anlaştığı 30 B787-9 Dreamliner siparişinin birinci teslimi olma özelliğini taşıyor. Yeni kuşak teknoloji eseri Dreamliner uçağı, THY markası için özel oluşturulan yeni kabin tasarımı ile ön plana çıkıyor. B787-9, yakıt ve işletme maliyetlerinde yeni bir referans noktası oluşturuyor. 14 bin 140 kilometre (7.635 mil) menzile sahip uçak kendi sınıfındaki öteki uçaklarla kıyaslandığında ise hava yolu şirketinin koltuk başına büyük oranda yakıt tasarrufu yapmasına imkan sağlayacak. Daha geniş kabin içi bagaj alanları ve ekstra geniş pencerelere sahip geniş gövdeli uçak, karartılabilir LED pencere sistemleri ile kabine giren ışık üzerinde daha fazla denetime imkan tanıyor.

Tüm yolculara koridor erişimi sunan çağdaş 1-2-1 konfigürasyonlu 30 business sınıfı koltuğu bulunan uçağın iktisat sınıfında Türkiye’de yerli ve ulusal imkanlarla üretilen koltuklarda, geniş ekranlı HD cümbüş sistemi, işlevselliği artırılmış mecmua cepliği, 15 santimetre geriye yaslanma ve 79 santimetre diz arası ile yolculara keyifli bir uçuş tecrübesi sağlanıyor.

Ağustos ayı sonuna kadar 5 adet B787-9 tipi uçak bayrak taşıyıcının filosuna katılacak.

Kaynak: AA

Başa dön tuşu