TİM Lideri: İkili bayram yaşıyoruz

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Lideri İsmail Gülle, “Geride bıraktığımız mayıs ayı, hem aylık hem de günlük bazda Cumhuriyet tarihi ihracat rekorlarını kırdığımız bir ay oldu. Mübarek Ramazan ayının rahmetinin ihracatımıza yansıdığını daima birlikte görüyoruz. İhracatçılarımız için Ramazan Bayramı, ikili bayrama dönüştü. Ayrıyeten hem genel ticaret sistemi, hem de özel ticaret sistemine nazaran tüm vakitlerin en yüksek aylık ihracat sayısına mayıs ayında ulaştık.” tabirlerini kullandı.

Gülle, mayıs ayı ihracat sayılarına ait değerlendirmesinde, geride bırakılan mayıs ayının hem aylık hem de günlük bazda ihracat rekorlarını kırdıkları bir ay olduğunu vurguladı.

“Mübarek Ramazan ayının rahmetinin ihracatımıza yansıdığını daima birlikte görüyoruz” tabirini kullanan Gülle, şu değerlendirmelerde bulundu:

“İhracatçılarımız için Ramazan Bayramı, ikili bayrama dönüştü. Ayrıyeten hem genel ticaret sistemi, hem de özel ticaret sistemine nazaran tüm vakitlerin en yüksek aylık ihracat sayısına mayıs ayında ulaştık. İhracatımızla ilgili bu muştuyu, Türkiye iktisadının teknik resesyondan çıktığı tarafındaki tespitlerle birlikte aldık. Ticaret diplomasimizin saha neferleri olan ihracatçılarımızın, tüm dünyayı karış karış dolaşarak, kırdıkları rekorlarla Türkiye’nin ekonomik büyümesine azimle katkıda bulunmayı sürdürmeleri göğsümüzü kabartıyor.”

“Ekim 2018’deki tarihi rekoru üst taşıdık”

TİM Lideri İsmail Gülle, genel ticaret sistemine nazaran, Cumhuriyet tarihindeki erişilen bundan evvelki en yüksek ihracatın, 2018 Ekim ayındaki 16 milyar 591 milyon dolarlık ihracat olduğunu anımsatarak, mayıs ayında aylık rekor çıtasını 16 milyar 813 milyon dolara taşıdıklarını belirtti.

Özel ticaret sistemine nazaran 15 milyar 678 milyon dolarlık rekoru ise 15 milyar 998 milyon dolara taşıdıklarını kaydeden Gülle, “TİM olarak ihracatçımızı ayrıntılı raporlarımızla, mevcut pazarlardaki fırsatlar ve yeni pazarlardaki taze gelişmeler hakkında süratle bilgilendirerek, genel ticaret sisteminde 17 milyar dolar, özel ticaret sisteminde 16 milyar dolarlık ruhsal sonu birinci fırsatta geçebilmek ve bu sayıların üzerinde kalıcı olabilmek ismine canla başla çalışıyoruz. Bildiğiniz üzere genel ticaret sisteminde 16 milyar doları, özel ticaret sisteminde 15 milyar doları birinci kere 2018’de aşmıştık. İhracatçımız, 2019’da 2018’deki rekorları 1 milyar dolar, 2020’de ise en az 2 milyar daha öteye taşıyacak.” tabirlerini kullandı.

Gülle, günlük ihracat datalarına ait, şunları kaydetti:

“Bu yılın mayıs ayına kadar ülkemizde 1 günde 1 milyar dolar ve üzeri ihracat yapılan gün sayısı 30’du. Günlük bazda rekor ise 17 Ağustos 2018’de gerçekleştirilen 1 milyar 264 milyon dolarlık ihracat sayısıydı. Mayıs ayı prestijiyle yalnızca aylık değil, günlük ihracatta da rekor kırmayı başardık. Tarihimizde birinci kere, 31 Mayıs 2019’da 1 milyar 313 milyon dolarlık günlük ihracat sayısına ulaştık.”

“2019’da ihracatı tepeye taşıyacağız”

İsmail Gülle, birinci 5 ayda ihracatın genel ticaret sistemine nazaran 76,6 milyar dolar, özel ticaret sistemine nazaran ise 72,7 milyar dolara ulaşıldığını belirterek, son 12 aylık ihracatta genel ticaret sistemine nazaran 181 milyar dolara, özel ticaret sistemine nazaran ise 171 milyar dolara ulaşıldığını kaydetti.

Yıl sonuna kadar her ay, bir evvelki yılın tıpkı ayından daha fazla ihracat yaparak 2019’da ihracatı doruğa taşıyacaklarını vurgulayan Gülle, “Büyük İhracat Ailesi olarak, Türkiye’nin üretimine, istihdamına, büyümesine en güçlü katkıyı sağlarken, global ticarette rekabet gücümüzü daim kılmak ismine yatırımlarımızı da sürdürerek, başta cari açığın kapatılması, mal ve hizmet ihracatımızla her alanda ülkemize hizmetimizi sürdüreceğiz. Son açıklanan birinci çeyrek büyüme sayılarında bunu açıkça gördük. İktisat yüzde 2,6 küçülürken net ihracatın büyümeye katkısı 9,4 puan oldu. Yıl boyunca ihracatımızdaki rekorlar, birebir anda ithalattaki düşüşle birlikte değerlendirildiğinde, büyümeye çok olumlu katkılar vermeyi sürdürecek. Bu yıl da Türkiye’nin büyümesini ihracatımızın sırtlamasının haklı gururunu yaşıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Almanya’ya ihracat 1.5 milyar dolara dayandı

Gülle, mayıs ayında ihracat yapılan başkan ülkenin tekrar Almanya olduğunu belirterek, Almanya’ya ihracatın 1,5 milyar dolara yaklaştığını bildirdi.

Almanya’yı 857 milyon dolarla İtalya, 853 milyon dolarla İngiltere takip ettiğini kaydeden Gülle, şu bilgileri verdi:

“En çok ihracat gerçekleştirdiğimiz birinci 20 ülke geçen yıl mayıs ayına nazaran değişmezken, sıralamada birtakım değişiklikler oldu. Geçen sene dördüncü sırada olan İspanya 6.’lığa düşerken, yüzde 30 artışla ihracatımızı 784,2 milyon dolara çıkardığımız ABD mayıs ayında en çok ihracat yaptığımız dördüncü ülke oldu. Tekrar BAE ve Suudi Arabistan’ın sıralamada 4’er basamak yükselerek sırasıyla 9. ve 12. ülkeler olduğunu görüyoruz.

İllere baktığımızda mayıs ayında 81 vilayetimizin tamamı ihracat gerçekleştirdi. En az ihracat yapan Bayburt, Tunceli ve Kars üzere vilayetlerimiz dahi Mayıs ayında ihracat gerçekleştirerek gururumuz oldular. TİM olarak bu yıl başladığımız ve birincisini Gaziantep, ikincisini Erzurum ve sonuncusunu Ordu’da gerçekleştirdiğimiz Anadolu Buluşmaları’nın bu vilayetlerimizin ihracatına olumlu yansımalarına mayıs ayında şahit olduk. Gaziantep’in ihracatını mayısta yüzde 11 artırarak 684 milyon dolara taşırken, Erzurum’un ihracatını tam iki katına çıkardı. Ordu’da ise yüzde 30’un üzerinde artış kaydetmeyi başardık. En çok ihracat yapan birinci 3 ilimiz ise sırasıyla İstanbul, Bursa ve Kocaeli oldu.”

İhracatta önder dal yeniden otomotiv

TİM Lideri Gülle, ihracatta başkan dalın otomotiv olduğunu belirterek, bölümün ihracatının bir evvelki yılın mayıs ayına nazaran birebir kaldığını bildirdi.

İkinci sıradaki kimyevi hususlar dalının ihracatını yüzde 33 artırdığına dikkati çeken Gülle, şunları kaydetti:

“Üçüncü sıradaki hazır giysi ve konfeksiyon bölümümüz ise ihracatını yüzde 10 artırdı. Mayıs ayında kesimlerde en yüksek artış yüzde 44 ile mücevher kesimimize ilişkin. Onu yüzde 33,5 ile tütün dalı izliyor. Mayısta ihracatını yüzde 31 artıran savunma ve havacılık dalımız, yılın birinci 5 ayında ihracatını en çok artıran bölüm olma başarısı gösterdi. Mayısta 26 mal ihracatçısı dalımızın 22’sinin ihracatın artırması bizler için büyük memnunluk.

Miktar bazında artış yüzde 34

Mayıs ayında ihracat ölçü bazında yüzde 34,1 arttı. Tarım eserleri ihracatı mayısta bir evvelki yıla yüzde 3,1 ile hudutlu bir oranda artarken, endüstride artış yüzde 50’ye yaklaştı. Madencilik eserlerinde ise artış oranı yüzde 20’yi aştı. Mayısta 14 milyon tonluk ihracat hacmine ulaşılırken, birinci 5 ayda ihracat ölçü bazında yüzde 26,6 artarak 62 milyon tona ulaştı. Parite tesiri ise yıl başından bu yana olduğu üzere Mayıs ayında da ihracatı olumsuz etkilemeyi sürdürdü. Mayısta yalnızca euro-dolar paritesi kaynaklı 437 milyon dolarlık negatif bir parite kaybı yaşandı. Yıl başından bu yana yaşanan kayıp ise 2,8 milyar dolar. Yani euro bazında geçen seneye nazaran birebir eserleri birebir fiyatlara ihraç etmemize karşın, dolar bazında ihracatımız euro-dolar kurundan negatif etkileniyor. Kur birebir olsaydı, mayısta ihracatımız 16 milyar doları rahatlıkla aşmış olacaktı.”

Mayıs ayı ihracat rekoru kırıldı

Başa dön tuşu