Yabancılara yapılan konut satışları arttı

Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Paydaşlığı Derneği (GYODER), yılın birinci çeyreğinde yabancılara konut satışının geçen yılın tıpkı devrine nazaran yüzde 81,5 arttığını bildirdi.

GYODER, gayrimenkul kesiminin alt segmentlerini üçer aylık periyotlar halinde irdelediği “GYODER Gösterge Türkiye Gayrimenkul Bölümü 2019 1. Çeyrek Raporu”nu yayımladı.

Rapora nazaran, 2019 yılı birinci çeyrek konut satışları, bir evvelki yılın birebir devrine nazaran yaklaşık yüzde 15,6’lık bir düşüş göstererek 256 bin 433 adet düzeyinde gerçekleşti. Taleplerde yaşanan daralmanın temelinde ipotekli satışlar oldu. Geçen yılın tıpkı periyoduna nazaran ipotekli satışlarda adet bazında yaklaşık yüzde 57,3’lük bir düşüş gerçekleşti.

2019 yılı birinci çeyreğinde, evvelki yılın tıpkı devrine nazaran birinci el satışlarda yüzde 22,3, ikinci el satışlarda ise yüzde 10 gerileme yaşandı.

İpotekli satışlarda yüzde 57,3’lük azalma

Taleplerde yaşanan daralmanın temelinde ipotekli satışların olduğu görülürken, ipotekli konut satışlarında geçen yılın birebir periyoduna nazaran adet bazında yaklaşık yüzde 57,3’lük bir düşüş gerçekleşti. Fakat, mart ayında konut kredisi faiz oranlarındaki azalma, ipotekli satışlara olumlu yansıdı.

İpotekli satışların dışında başka satışlarda ise birinci çeyrekte rastgele aşağı taraflı hareket izlenmedi. Taleplerde yaşanan daralmalar konut fiyatlarını etkilemeye devam etti.

Konut fiyat endeks artışında 2018 yılı ile birlikte fark edilir halde görülen ivme kaybı, 2019 yılı birinci çeyreğinde de yaşandı. Yıl sonu prestijiyle yüzde 4,48 olan Merkez Bankası konut fiyat endeksi yıllık artışı şubat ayında yüzde 3,81’e kadar geriledi.

Yabancılara yapılan konut satışlarında, 2018 yılı ikinci yarısındaki ivme yakalanamasa da geçen yılın birebir periyoduna nazaran yaklaşık yüzde 81,5’lik büyüme oldu.

Toplam satışlar içindeki hisse ise birinci çeyrekte yüzde 3,8 düzeyinde gerçekleşti. Birinci çeyrekte yabancılara yapılan konut satışlarında birinci sırada yüzde 44,9 hisse ile İstanbul yer alırken, ikinci sırada yüzde 19,7 hisse ile Antalya yer aldı.

Kaynak: AA

Başa dön tuşu