Organik yaş çay taban fiyatı belli oldu

ÇAYKUR Genel Müdür Vekili Yusuf Ziya Alim, yaptığı açıklamada, ikinci sürgün devrini 1 Temmuz’da açtıklarını anımsatarak, ÇAYKUR olarak yaş çay alımlarını sıkıntısız bir formda sürdürdüklerini belirtti.

Birinci sürgün periyodu mayıs ayında 136 bin ton yaş çay aldıklarını anlatan Alim, şöyle konuştu:

“Bunun karşılığında ise üreticilere 393 milyon lira ödeme yaptık. Birinci sürgün devrine ilişkin haziran ayında ise 152 bin ton yaş çay aldık. Bunun karşılığında ise üreticilere ay sonu itibariyle 440 milyon lira ödeme yapacağız. 2019 yılı organik çay fark fiyatını 2 lira 90 kuruş, taban fiyatını ise 5 lira 80 kuruş olarak belirledik. Birinci sürgün periyoduna ilişkin organik fark fiyatlarını de bu ayın sonuna kadar üreticilerimize ödeyeceğiz.”

Günde 9 bin ton yaş çay işlediklerini lisana getiren Alim, “Fabrikalarımız tam kapasite ile çalışıyor. Yaş çay alımlarımız da problemsiz bir halde devam etmektedir. İkinci sürgün devrinde şu an prestijiyle 130 bin tonun üzerinde yaş çay alımı gerçekleştirdik.” dedi.

Alim, kuru çay satışlarında da belirledikleri maksatlar doğrultusunda çalışmalar yürüttüklerini aktararak, “Gerek iç piyasada gerekse dış piyasada ÇAYKUR çayını ve eserlerini pazarlayabilmek için görüşmelere devam ediyoruz. İç piyasada kamu kurumları ve dış piyasada ise bilhassa Pakistan’a çay satışı yapmak için görüşmelerimiz devam etmektedir.” sözlerini kullandı.

Kaynak: AA

Başa dön tuşu